Vitoria ve Çevresinde Gezilecek Yerler | Final Four Rehberi 3

318
Vitoria ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Euroleague Final Four seyahatini Bask bölgesi turuyla zenginleştirmek isteyenler için bir rehber hazırladık.

Bask Bölgesindeki Gezilecek Yerler

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bask bölgesi İspanya’nın diğer bölgelerinden çok farklı bir kültüre sahip. Bölgenin kendi dili de İspanya’nın diğer kesimlerinden olan insanların hiç anlayamayacağı kadar değişik. Kuzey Atlantik’in kıyısında ve Fransa sınırına çok yakın bir yerde yer alan Bask bölgesi yerel olarak Euskadi veya País Vasco olarak biliniyor. Bölgenin en öne çıkan şehirlerinin başında San Sebastian, Bilbao ve Vitoria-Gasteiz yer alıyor.

Bask bölgesinin en bilindik özelliği ülkenin en iyi mutfağına sahip olması. Bölgede 30’dan fazla Michelin yıldızlı restoran bulunuyor. Tam bir yeme içme cenneti denilebilir. Euroleague Final Four 2019 seyahati için taraftarların birçoğu San Sebastian ve Bilbao’da konaklayacak. Vitoria-Gasteiz, Bilbao ve San Sebastian şehirlerinin hepsi birbirine birer saat uzaklıkta. Bu yüzden Final Four süresince bu 3 şehri birden görmeniz mümkün. Kısa bir turla nereleri görebileceğinizi kısaca anlatalım. Şimdi Bask bölgesindeki gezilecek yerlere tek tek bakalım.

Vitoria’da Gezilecek Yerler

Final Four 2019’un düzenleneceği Vitoria-Gasteiz şehri Bask bölgesinin başkenti ve bölgenin 2. büyük şehri. Kendi halinde küçük bir şehir olan Vitoria’nın en belirgin ve öne çıkan özelliği, Avrupa’nın en yeşil 3. şehri olması. Vitoria’da gezileek yerlerin başında Santa Catalina botanik bahçesi, Santa Maria de Vitoria, Vitoria Orta Çağ Duvarı, Fournier de Naipes arkeoloji müzesi, San Pedro Apestol Kilisesi, Sacro de Alava, Diacesano de sanat müzesi ve geçmişten günümüze antika fenerlerin sergilendiği Fenerler Müzesi. Şehirde bulunduğunuz süre boyunca bu noktaları gezebilir, Euroleague tarafından düzenlenecek Fan Zone etkinliklerine katılabilirsiniz.

Bilbao’da Gezilecek Yerler

Bilbao, Bask bölgesinin en büyük yerleşim yeri ve aynı zamanda da idari merkezi. Guggenheim Müzesi (Museo Guggenheim de Arte Contemporaneo ) şehrin en dikkat çeken yapılarından. Müzenin dış yüzeyinin çok büyük bir bölümü titanyum ile kaplanmış ve modern zamanların en önemli yapıtlarından biri olarak biliniyor. 21.yüzyılı ait eserlerin sergilendiği müze şehre gelenlerin ilk durak yeri. Bilbao’daki gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil.

Casco Viejo şehrin old town bölgesi. Alışılmışın dışında çok ilginç dini ve mimari yapıları bulunduğu eski şehir sokakları arasından yürürken buram buram tarih kokusu alacaksınız.

Bilbao’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler

Txikito şarabı eşliğinde meşhur tapas ve pinxhoslar, yaban eriği özlü Patxaran likörü, Beer con lemon (limonlu bira) ve içi enfes krema dolgulu ünlü Basque keki Gateaux Basque. Bu tatları başka yerde bulabilmeniz pek mümkün değil. Mutlaka denenmeli.

San Sebastian’ta Gezilecek Yerler

Ülkenin en çok tercih edilen turistik şehirlerinin başında gelen San Sebastian, Bask bölgesinde Donostia adıyla biliniyor. Atlantik kıyısında ve Fransa sınırında yer alan bu elit şehir Fransız, Belçikalı, Hollandalı ve İspanyol zenginlerin tatil beldesi konumunda. Çok geniş bir alana yayılan  La Concha plajı günün her saati çok canlı. Sahilde çok sayıda sörf yapan insan görmeniz mümkün. Yeni sahil yolu Paseo Nuevo, San Telmo Müzesi, Santa Maria Sarnıcı, Kale ve İsa Heykeli ( manzarası müthiş ) ve Old Town mutlaka görülmesi gereken yerlerden. En bilinen özelliği ise kişi başına en çok restoran düşen şehir olması.

Şunları yapmadan dönmeyin!

San Sebastian’ta gezilecek yerleri inceledik, şimdi diğer önerilerinizi de yazalım. San Sebastian tam bir gurme cenneti. Küçük bir şehir olmasına rağmen birçok Michelin yıldızlı restoranı var. Bazı ülkelerin hiç Michelin yıldızlı restoranı olmadığını düşünürsek nüfusu 200 bini bile bulmayan bu küçük şehrin sahip olduğu restoranlar yemek kültürü hakkında oldukça fikir veriyor. Gerek okyanusa yakın oluşu gerekse ürün çeşitliliğinin fazla oluşu şehrin mutfağını çok zenginleştirmiş. San Sebastian’da deniz ürünleri yemeden, deniz ürünlü tapaslar tatmadan, Txakoli adı verilen bölgeye has beyaz şaraplardan içmeden asla dönmeyin. Old town’daki barlarda istediğiniz tüm tapas çeşitlerini deneyebilirsiniz. Ve de meşhur San Sebastian cheesecake’i yerinde tatmadan dönerseniz çok pişman olursunuz J Daha önce yediklerinizle aynı olmayacak, garanti ediyoruz. Ve de bonus olarak, şehrin en güzel cheesecake’ini yiyebileceğiniz mekan: La Vina. Keyifli seyahatler dileriz…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here