Los Angeles’ın Kralı ?

840
Los Angeles Lakers
Los Angeles’ın Kralı ?

LeBron James’in Los Angeles Lakers ile anlaştığı günden itibaren hepimizin kafasında tek bir soru var. ‘Doğru bir tercih mi yaptı?’. GSW’yi devirmek adına yetersiz takımı Cleveland’dan ayrıldıktan sonra akıllara gelen ilk takım Houston Rockets olmuştu. CP3 ve James Harden gibi yıldız oyuncular ile batı konferansı finalinde Golden State’i neredeyse deviren Rockets herkes için daha mantıklı bir seçim gibi görünüyordu. Ancak Kral James hazıra konmak yerine 2010 yılında yaptığı gibi yeni bir şeyler üretmek istiyordu. Bunun için en uygun atmosferi Lakers’ta görmüş olacak ki tercihini efsanelerin takımından yana kullandı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Peki yaptığı bu tercih doğru muydu? Ligin en genç kadrolarından birisine sahip Lakers, bu sene şampiyonu devirmek için yeterli mi? Lonzo Ball, Kyle Kuzma ve Brandon İngram’ın kaderi ne? Kawhi Leonard takaslanabilecek mi? Rondo, Lance ve JaVale McGee doğru seçim mi? Bu yazımızda sizlerle bunların üzerinden geçeceğiz.

LeBron James her ne kadar geçtiğimiz sezonki performansı ve finallerdeki muazzam oyunuyla tek kişilik bir ordu olduğunu göstermiş olsa da bunun yeterli olmadığını hepimiz gördük. Warriors’ün 4 All-Star’lı takımı tarafından süpürüldükten sonra şehri Cleveland’ı bırakıp Golden State’e rakip olabileceği bir yer arayışına başladı. Ancak Kral James’in Lakers ile anlaşmasının üzerinden çok az bir zaman geçtikten sonra GSW takımına bir All-Star daha kattı. Bu All-Star ligin en iyi 5 numara oyuncularından birisi olan DeMarcus Couisins. Peki LeBron James ve Lakers yönetimi karşı hamle olarak ne yapabilir? NBA takipçilerinin aklından çıkmayan bir dönemin en büyük eşleşmesi LeBron-Kawhi bu sefer yan yana oynatılabilir. Kawhi’nin takımı Spurs’te mutlu olmadığını ve ayrılmak istediğini bilmek için çok da yakından takip etmeye gerek yok. Süper Max. Kontrata bile yanaşmayacağı ve kesin ayrılmak istediğini açık bir şekilde belirten Kawhi, henüz playoff’lar devam ederken tercihini bir Los Angeles takımından yana kullanmak istediğini belirtmişti. Bu LeBron’un Lakers’a ve DeMarcus’un Warriors’a katılmasından önceydi. Lakers cephesinin güç dengesini bulmak ve Kawhi’i takıma katmak adına bir çok şeyi feda edebileceğini zaten biliyoruz. Ancak Kawhi takasının en büyük engeli Spurs koçu Gregg Popovich. Kendi konferansındaki takımlara potansiyeli yüksek oyuncular göndermemekle tanınan Popovich’in yıldız oyuncusu Kawhi Leonard’ı Lakers veya başka bir batı konferansı takımına göndermesi pek ihtimaller dahilinde değil. Peki çözüm ne olabilir? Los Angeles Lakers, Kawhi’den vazgeçip başka bir yıldız oyuncu arayışına girebilir veya ısrarını sürdürüp gelecek vaat eden oyuncularını gözden çıkartabilirler. Gregg Popovich ve Spurs yönetimini yatıştırmak adına takasta kullanılabilecek oyuncular Kyle Kuzma ve Brandon İngram olarak gösteriliyor. Bu oyuncuların yanı sıra gelecek birinci sıra draft hakları da masada. Ancak gelecek vaat eden iki yüksek potansiyelli oyuncuyu ve daha fazlasını yalnızca Kawhi için feda etmek doğru mu? Bence değil. Her ne kadar Kawhi ligin en iyi oyuncuları arasında gösterilse de kendisi uzun zamandır sahalarda yok. Yaşadığı sakatlık ve daha sonrasında bu sakatlığın tekrar etmesi üzerine uzun zamandır kendisini gösteremiyor. Bunlar bence Lakers yönetiminde soru işaretleri yaratmalı. Bunun yanı sıra Kyle Kuzma ve Brandon İngram iyi skorerler ve mücadeleci oyuncular. LeBron James gibi bir oyuncunun liderliğinde çok başarılı işler yapabilirler. Ayrıca bu şekilde Lakers uzun vaadede daha çok başarı elde etmiş olabilir.

Free Agency döneminde imzalanan oyunculara gelirsek Rajon Rondo, Lance Stephenson ve JaVale McGee şimdilik Lakers cephesine katıldığını bildiğimiz oyuncular. ‘Bu tercihler doğru mu?’ sorusunun cevabı bence evet. Playoff Rondo lakabıyla bilinen Rajon Rondo yıldız oyuncuların destek hattı olmasıyla ve gerektiği zaman öne çıkıp liderlik edebilmesiyle yıldızı parlamış bir oyuncu. Geçtiğimiz sezon Pelicans’ta istediğini alamasa da oraya gidiş amacıda aynıydı. Bir röportajı sırasında ‘ Ligteki en iyi Big 3’nin Davis, Holiday ve Couisins olduğunu düşünüyorum. Böyle düşünmesem buraya gelmezdim’ demişti. Tarihin en bilinen süper takımlarından birisi olan Boston üçlüsünün (Pierce, Garnett, Allen) arkasındaki destek Rondo’ydu. Her ne kadar LeBron ile birbirlerini pek sevdiklerini düşünmesem de sonuçta basketbol oynamak için bir aradalar ve ben Rondo tercihini doğru buluyorum.

Lance Stephenson ismini hepimiz LeBron’un belalası olduğu için biliyoruzdur belki. Ancak kendisi yalnızca Troll bir oyuncu değil. Beklenmedik pozisyonlarda beklenmedik şeyler yapabilen, yüksek potansiyeli olan ve bunun yanı sıra taraftara yönelik oynayabilen bir oyuncu. Lakers için en sonuncusunun öneminin yüksek olduğunu varsayıyorum. Takımı Pacers ile anlaşma sağlayamadıktan sonra Lakers ile sözleşme imzalayan Stephenson, LeBron’la uğraşmadığı sürece başarıya katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Son olarak JaVale McGee. McGee kariyerinde çelişen başarılara sahip bir oyuncu. İki kez Shaqtin’ a Fool MVP’si seçildikten sonra Warriors ile iki kez şampiyonluk yaşadı. Final serisinde yine eski MVP’liğini çağrıştıran bir smaç sergilemesinin yanı sıra sezon boyunca Warriors’ün pota altında güvendiği dağlardan bir tanesiydi. Görevini yerine getirebilen ve daha fazlasını beklemediğin sürece faydalı olabilecek bir oyuncu. LeBron James ve Rajon Rondo gibi pasörlerin önünde durarak katkı sağlayacağına hiç şüphem yok.

Göktuğ Aksu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here