Los Angeles Lakers İçin Son Yüz Metre

777
Los Angeles Lakers İçin Son 100 Metre
Los Angeles Lakers İçin Son 100 Metre

Los Angeles Lakers taraftarları geçtiğimiz yaz döneminde Lebron James’i imzalarken şu anda olduğu gibi 30-32’lik bir sonuç beklemiyorlardı. Birçok Lakers fanatiği, eskisi gibi 55-60 galibiyet alıp hedefi tabii ki Los Angeles şehrine yakışır şekilde şampiyonluğa veya en azından Batı konferansı finaline koymuştu. Maalesef ben bir NBA sever olarak en yakın arkadaşlarımı bile bu kadroyla bu hayallerin gerçekçi olmadığı konusunda ikna etmeye çalışmıştım. 

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Takımların, spor kulüplerinin ve sporun paydaşı olan herkes, yaptığı veya takip ettiği sporun kültürüne de maruz kalır. Los Angeles Lakers için bu kültürün ana parçalarından bir tanesi “Showtime” diye tabir edilen hızlı hücumlar ve estetik güzelliğe dayalı basketboldur. Bunu 2000-2003 arası Shaq-Kobe zamanında da, 2009-2010 şampiyonluklarında da çok belirgin şekilde görebilirsiniz. Lakers aynı tablodan devam ederek Lebron James’in çevresine böyle bir kadro kurmanın peşindeydi. Ancak unutulan çok önemli bir parça oldu. Kobe Bryant nasıl bu “Showtime” kültürü ile başarıya ulaştıysa, Lebron James’te kendi driblingi üzerine şutörlere verdiği paslarla başarıya ulaştı. Bu yüzden hem Cleveland’ta  hem de Miami’de yanına şutörler aldı veya Bosh’ta olduğu gibi gelen oyuncular dış şut özelliklerinin üstüne yüklendi. Magic Johnson son 10 yıldır NBA izlememiş gibi Lebron’un yanına 1 TANE ŞUTÖR ALMADI! Kuzma bu sezon şut ve ofansif anlamdaki sıçramasını yaşamasaydı Lakers ne halde olurdu, o da başka bir büyük soru işareti. Bullock’un gelmesiyle ivmelenen 3’lük yüzdesi, Lakers için playoff yolunda son bir şans yaratacak gibi görünüyor.

Şu andan itibaren Lakers için tek hedef Batı konferansında 7. olarak bitirmek olacaktır. Denver’ın 2. olarak bitireceği bir Batı konferansında, Kral geçen senelerde olduğu gibi “playoff mode’una” geçerek en azından Los Angeles şehrine ilk sezonunda bir playoff serisi hediye edebilir. İkinci turda gelecek Oklahoma’nın Lakers’a üstünlük sağlayacağını düşünüyorum ancak bir playoff serisi galibiyetinin bir sonraki sezonda Durant, Klay Thompson, İrving, Butler veya Cousins gibi BİG 3 oluşturacak parçaları almakta çok önemli olacağını düşünüyorum. 

Los Angeles Lakers bu sezon için hedefi playoff’a 7. girerek kendine bir seri şansı yaratmak olacaktır. Bu takımın Lebron James ile bir şampiyonluk kazanması için takımın önümüzdeki yıl en az 2 maksimum kontrat seviyesinde oyuncu alması ve Lebron James’in çevresini şutörler ile donatmanın bir yolunu bulması lazım…

Suphi Baykam

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here