Kyrie Irving Liderlik Sınavını Geçebilecek Mi ?

580

Kyrie Irving, 2017 yazında sansasyonel bir kararla Cleveland Cavaliers’den ayrılıp Boston Celtics’e gelmesinin nedenlerini anlattı. 

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

İşte Kyrie’nin açıklamaları:

“Bir basketbol oyuncusu olarak kendinizi kaybetmemek en önemli şeydir. Ne kadar büyük olabilirim? sorusunun yanıtını ararken kafayı yiyebilirsiniz. Benim için önemli olan pek çok şey olduğunu hissettim, doğal olarak o an içerisinde meydana gelen fakat farkına varamadığımız şeyler… Ne yapacağımı, nereye gideceğimi bilmiyordum. Bildiğim tek şey ileriye yönelmek için bir değişime ihtiyacımın olduğuydu. Bazen bu adımı kendi kendinize atarak gelecek eleştirilere karşı koyabilmeniz gerekiyor. Günün sonunda bir hayat var ve o da seninki” dedi.

Konu takım değişikliğine geldiğinde ise; “Kariyerimin bir noktasında kendimi hayal ettiğim mücadelenin içinde olduğumu ama bu mücadelenin, Cleveland takımında olmayacağını biliyordum. Cleveland’a beni draft ettikleri için ve LeBron James gibi muhteşem bir oyuncunun altında edindiğim fırsatlardan dolayı minnettarım. Fakat kendime de odaklanmam gerekiyordu ve 2. oyuncu olmaktan sıkılmıştım…” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalardan sonra gözler LeBron’a çevrilmiş ve doğal olarak kendisinden bir açıklama yapması istenmişti. İnsanların bu isteğini geri çevirmeyen LeBron da bazı açıklamalarda bulundu.

“Sonun başlangıcıydı” açıklamasından sonra başka açıklamalarda da bulunan LeBron, o dönemde Kyrie’nin kendisi ile berabe oynamak istememesi nedeniyle ayrılmış olma ihtimalinin sorumluluğunu kabul etmedi. Takas edilme isteği ve takımdan ayrılmaması için sorularına yanıt veren LeBron;

“Bu benim sorumluluğum değil, kesinlikle değil. Ben hiçbir zaman Kyrie ile beraber oynamak istememek gibi bir hisse kapılmadım, her seferinde onun daha çok gelişmesi için elimden geleni yaptım. Takas edilme isteğini öğrendiğimde çoktan takımdan ayrılmayı kafasına koymuştu bile. İşini yapıp onu takımda tutması gereken kişi ben değilim, o iş yönetim kurulunun göreviydi. O dönemde daha 2 yıllık kontratı bulunuyordu, yönetim kurulu istese bu sorunu düzeltebilir ve Kyrie ile konuşarak onu takımda tutmaya çalışabilirdi. Tabi ki iş Kyrie’nin kafasınad bitiyor ama yönetim uğraşma gereği duymadan onu Boston Celtics’e takasladı’’ dedi.

Boston Celtics takımına lider olma isteği ile giden Kyrie bu isteğini hala tam olarak gerçekleştiremedi. İlk yılında başarılı bir sezon geçirdi fakat sakatlığı nedeniyle Play-Off maçlarını kaçırdı ve takımını konferans finallerinde yalnız bıraktı. Bu sezonda ise takım arkadaşlarına “Kyrie’nin en çok tekrarladığı cümle nedir?” diye soruldu ve birçok kişi “Benim şampiyonluğum var” tarzında cevaplar alındı. 

İşin ilginç tarafı ise Boston Celtics, Kyrie’nin sakat olduğu dönemdeki son 6 maçın hepsini kazanmış olması. Lider olma yolunda ağır darbeler yiyen ve takıma da oldukça büyük zarar veren Kyrie bu konuda oldukça ısrarcı fakat NBA yorumcusu Kaan Kural’a göre Kyrie bu tavrını sürdürmeye devam ederse takım tarafından dışlanabilir ve başka takım aramak zorunda kalabilir.

Bana soracak olursanız takımdan ayrılma işi belli olmaz fakat bu saatten sonra liderlik konumuna gelmesi çok zor. Liderliğin şampiyonluktan ibaret olmadığını birinin Kyrie’ye hatırlatması gerek.

Ahmet Mehmetağaoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here