LeBron’un işi bu sefer zor

622
NBA
LeBron'un işi bu sefer zor

Lebron James ve Cleveland Cavaliers NBA 2018 Playoffları Doğu Konferansı yarı finalinde Toronto Raptors’ı ezici bir oyunla ‘’süpürdükten’’ sonra otoritelerce Doğu Finalinde Boston Celtics’e karşı mutlak favori gösteriliyor. Ancak Kral ve saz arkadaşları için 2018 Playoffları o kadar da iyi başlamamıştı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Ligi 4. Sırada bitiren Cavs sene başı Playofflara kalması bile beklenmeyen Indiana Pacers ile eşleşmişti. Pacers’a karşı ilk maçı kaybetmelerine ve seri devamında 3-2 geriye düşmelerine rağmen iyi bir geri dönüşle Victor Oladipo ve arkadaşlarını 4-3 ile Playoff dışına iterken kimsenin beklemediği kadar zorlanmışlardı.

Aslında Cavs ’in sene boyunca en büyük sorunu olan, ligi 29’uncu yani sondan ikinci sırada bitirdikleri*problemli savunmaları Pacers serisinde hiç de kötü bir performans göstermedi. Ancak seri boyunca Kevin Love ve Kyle Korver’ın hücümda bazı maçlarda gösterdikleri iyi performanslar dışında hiçbir oyuncu Lebron James’in iyi performansına ayak uyduramadı. Özellikle sene boyunca %37,2’lik yüzdeyle attıkları 3 sayı yüzdeleri seri boyunca %32,2’ye kadar geriledi.

Aradaki %5’lik fark az gibi gözükse de %37,2’nin 82 maçlık inişleri çıkışları olan uzunca bir sezonun tamamını kapsadığını %32,2’nin ise artık tüm sezon boyunca geliştirilen, oyun sisteminin ve oyuncuların en hazır olmaları gerektiği, sadece 4 maç içeren bir seri olduğunu unutmamak gerek. Ayrıca Playofflarda hücumlarının büyük çoğunluğunu Lebron üzerinden kurgulayan Cavs cephesinde şutörlerin bu kötü performansı Lebron’a alan açma konusunda pek yardımcı olmadı. Bu durumu fark eden Pacers savunması ise seri boyunca Lebron’un penetrelerine gelen yardımlar konusunda daha da cesur davranmaya başladı ve o içeri girdiğinde kapandıkça kapandı.

Tüm bu unsurlara rağmen Lebron tarihi bir seri geçirerek kelimenin tam anlamıyla tek başına Pacers’ı alt etmeyi başardı ve seriyi %55,3 ile atılan 34.4 sayı 10 ribaunt 7.7 asist rakamlarıyla domine etti. Ancak Lebron’ un bu performansı bir sonraki turda Doğu birincisi Toronto Raptors’a tek başına yetmeyecekti. Cavs eğer 4. Sene üst üste Doğu Finaline çıkmak istiyorsa diğer oyuncuların Lebron etrafında nasıl oynayacaklarını çözmeleri gerekiyordu. Ki öyle de oldu. Bu sefer Lebron’a ayak uydurmayı başarılabilen Cavs oyuncularına bir de Lebron’un dominant performansı eklenince Raptors’a maç bile vermeden Doğu finaline ulaşmayı başardı ve Boston Celtics’in rakibi oldu.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Cavs Boston’un önünde favori konumda. Bunun en önemli nedenleri ise; Celtics’i hücumda kimi zaman tek başına sürükleyen takımın lideri Kyrie Irving’den yoksun olması ve bu yüzden hücumda çok zorlanmaları, Cavs ‘in kötü giden hücum performansını Raptors serisi ile birlikte tekrardan yukarı çekmeleri ve de tabi ki Lebron James.

Ancak ilk maçta beklenenin tam tersi bir senaryo izledik. Celtics’in iyi savunmasıyla tıkanan Cavs oyuncuları bir de savunma da takımca çok etkili olan Celtics’i durduramayınca Boston evinde farka koştu. Bu maçtan çıkan sonuçlar ise: Ligin en iyi koçlarından biri olan Brad Stevens takımını bu seriye çok iyi hazırlamış olduğu ve Cavs’i beklenenin aksine çok zor bir serinin beklediği.

Öte yandan maç sonu açıklamalarda bulunan Lebron James bu mağlubiyetin kendisinde herhangi bir kaygı yaratmadığını çünkü kolejde olmadıklarını ve oynadıkları turnuvanın March Madness* olmadığını belirtti. İstatistikler de Lebron ’un kaygılanmasını gerektirmeyecek türde. Lebron James Doğu Konferansında ilk maçını kaybettiği son 5 seferde serileri geri çevirmeyi başardı. Üstüne üstlük bu serilerin sadece 1 tanesi 7. Maça gitti ki bu seri bu seneki Raptors serisi. Evet Lebron Boston’a karşı serinin ilk maçına hiç ağırlığını koyamadı ve bu Playofflarda ilk kez 20 sayının altında kaldı. Üstelik sadece 6/16 ile oynayabildi. Bunların ötesinde seri öncesi: ’Lebron James’i durdurabilirim’’ açıklamaları yapan Marcus Morris de şimdilik haksız çıkaramadı.

Ancak ilk maçını kaybettiği bu son 5 serinin gidişatları Lebron’ un ne kadar iyi bir problem çözücü olduğunu hepimize gösteriyor. Ancak bu seferki problemi hazırlayan kişi NBA de maç planlamasını en iyi yapan, en zor problemleri hazırlaya, koç olan Brad Stevens. Yani bir benzetme yapmamız gerekirse Lebron James’i iyi bir öğrenci ve vizelerin hepsini iyi notlarla geçti ancak finalde soruları hazırlayan profesör çok zor soruyor. Sonuç olarak Kral’ın işi hiç kolay değil ve onun bu zor sınavı da geçip geçemeyeceğini hep beraber göreceğiz.

*March Madness tek maç üzerinden oynanan ve kaybedenin elendiği NCAA turnuvanın ismi.
**Defensive Rating***sıralamasına göre 109,5 ile.
***Defensive Rating bir takımın 100 pozisyonda kaç sayıya izin verdiğini hesaplayan istatistiğe verilen ad.

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here