LeBron ve Davis’in Menajeri Rich Paul’un Hayat Hikayesi

1011

Rich Paul, şu anda Anthony Davis, Eric Bledsoe, John Wall, Ben Simmons, Draymond Green, Jusuf Nurkić ve LeBron’un menajeri; aynı zamanda Klutch Spor Grubu isimli spor menajerlik şirketinin kurucusu. Rich Paul’un futbol forması satarak geçimini sağlamaktan, NBA’in en ünlü oyuncu menajeri olmaya giden hikayesi Doğu Cleveland’da tek odalı bir evde başladı…

Ohio doğumlu (LeBron ile hemşehri) olan Paul, hayatında sahip olduğu bütün akademik eğitimi okuduğu Katolik lisesinde aldıktan sonra üniversite eğitimi almadı ve kendini direkt olarak ticarete adadı. Bir süre, geçimini Atlanta’dan satın aldığı NFL formalarını Cleveland bölgesinde satarak kazanan Paul, hayatının en değerli müşterisi LeBron James ile de bu vesile ile tanıştı.

LeBron’un henüz Ohio’da lise öğrencisi olduğu yıllarda Akron havaalanında LeBron James ile karşılaşması, Rich Paul için forma al-sat işini büyütmek adına harika bir fırsat oldu. LeBron, Rich Paul ile 2002’de ilk karşılaştığında, Paul’un giydiğini gördüğü eski NFL futbolcusu Warren Moon forması karşısında çok etkilendi. Bron, Paul’a bu formayı nereden bulduğunu sorduğunda Paul’un arabasının bagajında bu tür formalar sattığını ve daha fazlasını satın almak için de o gün Atlanta’ya uçmak üzere havaalanında bulunduğunu öğrendi. LeBron’a Atlanta’da formaları aldığı satıcının telefon numarasını ve adresini veren Paul; o anları, o gün o formayı giyiyor olmasını, orada ve o saatte uçağa biniyor olmasını çok büyük bir şans, hatta kaderin bir oyunu olarak görüyor.

Zaman geçtikçe LeBron ile yakın arkadaş olan Rich Paul, böylece 2003 NBA Draft’ında 1. sıradan seçilen ve gelecek yıllarda da tarihin en büyükleri arasına ihitşamlı bir şekilde giriş yapacak olan LeBron James’in asistanı ve menajeri oldu. Bu olayın üzerinden yıllar geçerken de LeBron’un Cleveland’dan Miami’ye, sonra da tekrar Miami’den Cleveland’a, sonra da Cleveland’dan daha da Los Angeles’a gittiği, bütün dünyada şok etkisi yaratan kararlarının gözler önündeki operatörü rolünü de üstlendi. Anthony Davis’in de geçtiğimiz sezon Klutch Spor ajansıyla anlaşmasından hemen sonra Pelicans’tan Lakers’a gittiği takasta Pelicans cephesinde Davis’in memnuniyetsizliği üzerinden ortalığı karıştırarak bolca gündeme gelmişti.

Ek bir bilgi olarak Rich Paul, aynı zamanda kendi ismini taşıyan “Rich Paul Kuralı”nda ise, kısa bir özetle; NCAA’de yer alan kolej basketbolcularını temsil eden menajerlerin, üniversite lisans programı mezunu olması gerekliliğini, kendisi üniversite mezunu olmadığı için kaldırılmaya zorladı. Üniversite lisans mezunu olma zorunluluğunun kaldırılması ile NBA Oyuncu Birliği onaylı olan herhangi bir menajer, üniversite okumuş olma zorunluluğu bulunmaksızın kolej basketbolcularını temsil etme hakkına sahip olabilecek.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz