Lakers-Pelicans Takasının Kaybedenleri ve Kazananları

74
Lakers-Pelicans Takasının Kaybedenleri ve Kazananları

Bilindiği üzere beklenen takas rötarlı olsa da gerçekleşti ve Los Angeles Lakers daha doğrusu Lebron James çok istediği Anthony Davis’i kadrosuna katmayı başardı.

NBA finallerinde Kevin Durant ve Klay Thompson’un sakatlıklarıyla yıkılan Golden State Warrios’un gelecek sezon playoff yapma ihtimalinin bile bir nebze azalmasını fırsat bilen batı konferansı takımları harekete geçmeye başladı. Bu takımların başında da geçen sezon büyük bir hayal kırıklığı ile sezonu tamamlayan Los Angeles Lakers geliyordu. Eline geçen bu fırsatı da kullanmak isteyen Lakers yönetimi Lebron James’in de istediği doğrultuda New Orleans Pelicans’a adeta varını yoğunu vererek anlaşmayı sağladı. Bu takasla birlikte deyim yerindeyse kartlar yeniden dağıtılmaya başlandı diyebiliriz.

Peki gerçekleşen bu takas sadece Lakers ve Pelicans’ı etkilemedi. Diğer takımlar ve kişiler de bu hamleden payını aldı. O zaman kim kaybetti kim kazandı bunu inceleyelelim.

Kazanan(Winner): LeBron James, Anthony Davis, Rich Paul

Antonhy Davis ve LeBron James’in menejeri olan Rich Paul, Ocak ayından beri Davis’i Lakers’a getirmeye çalışıyordu. Özellikle medyaya verdiği haberlerde Davis’in sadece Lakers’ta oynamak istediğini başka bir takımda oynamak istemediği haberlerini medyaya vererek diğer takımların ilgisini de azaltmaya çalışıyordu. Ayrıca sezonun son bölümlerinde çıkan haberlerde Rich Paul’un takımın bazı işlerine çok karıştığı da gelen haberler arasındaydı. Nitekim yaptığı çalışmaların meyvelerini aldı. Menejerliğini yaptığı iki süperstarı da Los Angeles’a getirdi ve bir anda ilgi odağı olmayı da başardı. Kim bilir belki ilerde Lakers’ta görev almaya başlayabilir(!)

Anthony Davis açısından da sonunda şampiyonluk iddiaası olan bir takımda forma giyecek. Hem de bu takımda oynarken yanında LeBron James gibi bir oyuncu da olması Davis’in yıllardır istediği şeydi. Fakat bu takas sonrası Lakers taraftarları ve medya Los Angeles Lakers’tan direk NBA şampiyonluğu bile bekleyebilirler. Peki Davis bu baskıyı nasıl kaldıracak onu zaman bize gösterecek.

LeBron James’in daha önce ki icraatlarından birkaçını hatırlarsak, Kevin Love’ı takıma getirmek için Rich Paul ile yoğun mesai harcayan LeBron James, 2014 yılında Love’u Cavs’a getirmeyi başarmıştı. Aynı zamanda 2016 yılında takıma gelmesini istediği koç Tyroon Lue’yu da David Blatt’ın yerine koç yapmıştı. Cavs yönetiminin Tristian Thompson ve J.R. Smith’e verdiği kontratların da neden ve nasıl verildiğini bilmeyen yok. Yani LeBron James ise her zaman istediğini alır. Bu konu hiçbir zaman tartışılmaz. Lakers yönetimi de zaten LeBron James’i getirirken bazı şeyleri göze almışa benziyor. Özellikle LeBron, bir oyunucuyu ve yöneticiyi istediği zaman mutlaka onu takımında görmek ister. Lakers yönetimi de bunu bilerek takıma kattı. Fakat her ne kadar Davis için takımın varını yoğunu verse de sonuçta takıma getirdi. Ve geçen sene yalnız başına oynayan LeBron James’in artık süperstar bir partneri var.

Kaybeden(Loser): New York Knicks

Nasıl oluyor da NBA’de yaşanan herhangi bir olaydan sonra kaybeden New York Knicks oluyor anlamak çok güç. Belki de takımın kaderinde kaybetmek vardır veya takım çok kötü yönetiliyordur. Fakat eminim ki kaderle alakası yok kesinlikle New York Knicks kötü yönetildiği bilindik bir gerçek.NBA draft kurasında ilk sırayı kesin alır gözüyle bakan Knicks bu sırayı Pelicans’a kaptırmasıyla başlayan şansızlıklar New York ekibinin başını ağrıtmaya devam ediyor.

Kevin Durant’ın aşil sakatlığı ve gelecek sezon hiç oynamayacağı haberleri sonrası Durant planları suya düşen Knicks yönetimi bir bakıma Davis’i takıma katmayı ümit ediyordu. Şu an ciddi bir salary cap açığı bulunan Knicks, yüklü ve uzun süreli bir kontratla Davis’in kapısını çalmaya hazırlanırken bir anda Lakers-Pelicans takasının gerçekleşmesi tam anlamıyla kabus oldu.

Yine de Durant’ın kapısını tekrardan çalabilecek olan Knicks yönetimi Durant’ı bir sene oynayamacağını bilerek takıma katar mı ya da katarsa ne kadar doğru bir hamle olur orası büyük bir soru işareti.

Takıma mutlak iki süperstar katma hedefide olan New York Knicks, şu an da ise hala Kawhi Leonard veya Kemba Walker kartını kullanmaya hazırlanıyor. Bakalım bu iki oyuncuyu veya en az birini kadrosuna katabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Kazanan(Winner): David Griffin

Tarihler 17 Nisan 2019’u gösterirken New Orleans Pelicans’ın basketbol operasyonlarının başına daha önce Phoenix Suns ve Cleveland Cavaliers’ta görev yapmış David Griffin getirildi. Herkesin merakla takip ettiği bu hamle de kafalarda büyük bir soru işareti vardı:“David Griffin bu enkazı nasıl toparlayacak?”

Gerçek anlamıyla enkaz olan Pelicans’ta sezon başındaki hedeflerin hiçbiri kalmamış ve sondan üçüncü ligi tamamlanmış ve takımın süperstarı ayrılmayı çoktan kafaya koymuştu. Takımın bazı parçaları da zaten çoktan ayrılmış elde kalan oyuncuların ise bir kısmının kontratı bitiyor veya gelecekleri henüz kesin değil. Kısacası Griffin geldiğinde elini çok büyük bir taşın altına koymuştu.

Fakat Griffin’in kaderi Mayıs ayında değişti. Kimsenin pek ihtimal vermediği şekilde NBA Draft Kurası’nı kazanması ve ilk sıradan oyuncu seçme hakkını elde etmesi bir anda rüzgarı arkasına almasına sebep oldu. Bu sayede Pelicans ve Griffin, Anthony Davis’e bağımlı hale gelmekten kurtuldu ve bir anda tüm ilgisini franchise olması çok yüksek bir ihtimal olan Zion Williamson’a çevirdi. Belki de draft kurasının kazananı olması Davis takasını da iyice kolaylaştırdı.

Anthony Davis takasından elde ettikleri Lonzo Ball, Brandon Ingram,Josh Hart ve draft pickleri ile geleceğin takımını kurmaya başlayabilecek olan Griffin’in önünde iki yol gözüküyor. Birincisi gelecek sezon için playoff takımını draft picklerini takasta kullanarak çok rahat bir şekilde kullanabilir. Özellikle bu yıl elde etmiş oldukları ilk sıra hakkı çok önemli. Ya da gelecek yılları da düşünerek geleceğin NBA takımını kurarak adını daha fazla duyurabilir ki bu daha mantıklı bir hamle olarak gözüküyor. Hem almış olduğu Ball ve Ingram’ın takıma alışması hem ikna edebilirler ise Zion Williamson seçimi Pelicans’ı bambaşka bir seviyeye getirebilir. Artık bu saatten sonra dümen David Griffin’in elinde ve elde etmiş olduğu bu büyük şansla takımı nasıl kuracağı artık onun ellinde. Son olarak eklemek gerekirise David Griffin’in Alvin Gentry ile tamam mı devam mı kararını da vermesi gerekiyor. Yine de Griffin Davis takasının en şanslı kazananlarından biri.

Kaybeden(Loser): Boston Celtics

Anthony Davis konusunda ısrarcı olan sadece Knicks ve Lakers değildi. Kyrie Irving’in iyice Celtics ile bağlarını koparması ve Brooklyn Nets ihtimallerinin artmasından sonra süperstar arayışına giren Boston ekibinin genel menejeri Danny Ainge, Davis için baya nabız yoklamıştı. Fakat, Pelicans yönetiminin Jason Tatum isteği sonucunda görüşmeler tıkanmıştı. Çünkü, Jason Tatum gibi bir süperstar adayını takaslamak Celtics için pek doğru bir seçenek değildi ki Danny Ainge’da bu hataya düşmedi.

Fakat Kyrie Irving gibi çok özel bir oyuncu varken bile zaman zaman iyi performans gösteremeyen ve özellikle bu sezon istikrarsız bir görüntü çizen Celtics kuşkusuz Kyrie’siz daha iyi olması zor gözüküyor. Danny Ainge’de bunun farkında olduğu için Davis takasını Jason Tatum’suz halletmek için baya mesai harcadı fakat ne yazık ki yeterli olmadı ve Anthony Davis’i en büyük rakibi olan Lakers’a kaptırdı.

Hayal kırıklığı ile tamamlanan sezonun ardından ciddi bir karar vermesi gereken Celtics yönetimi de ya elindeki bazı parçaları(Jason Tatum veya Jaylen Brown gibi) takasta kullanıp takıma yıldız isim çekmeye çalışacak ya da gelecek sezona çok fazla bir hamle yapmadan girip tüm yükü koç Brad Stevens’a bırakıp sorunları içeriden çözmeye çalışacak.

Kazanan(Winner): Lakers Free-Agent Umutları

Anthony Davis takasından sonra 30 milyon dolarlık bir cap space bulunan Lakers’ta bu boşluğu en büyük eksikliği olan skorer guard ile doldurmayı planlıyor.

Geçtiğimiz sezon Rajon Rondo ile beraber oyun kurucu rolüne bürünen LeBron James, Rondo’nun az skor katkısı vermesi nedeniyle ciddi sorun yaşamıştı.

Gelecek sezon için ise bu sorunu yaşamak istemeyen Lakers yönetimi arayışlara sezon bitimiyle beraber başlamıştı. Fakat Lakers’ın göstermiş olduğu kötü performans Kemba Walker, Irving ve Butler gibi yıldızların aklında soru işareti bırakmıştı.

Fakat gerçekleşen Davis takası ile birlikte şu an süperstarlar tamamen Lakers’tan gelecek olan teklifleri beklemeye başladılar. Özellikle Kemba Walker’ı isteyen Lakers yönetimi, Walker’ın Charlotte kalıp maksimum kontratı alma veya Lakers’a katılma kararına göre hareket edecek. Ayrıca LeBron James’in de takıma katılmasına onay verdiği Kyrie Irving için de düğmeye basan Lakers yakın zamanda bu iki oyuncudan birini takıma katabilir.

Lakers açısından ipler artık genel menejeri Rob Pelinka’nın elinde. Takıma bir süperstar katabilir veya süperstar yerine 30 milyon dolarlık boşluğu daha tamamlayıcı ve takımın önemli bir parçası olabilecek oyuncularla LeBron’un etrafını doldurabilir. Rob Pelinka, Davis takasının getirmiş olduğu bu avantajı nasıl kullanacak zaman içinde göreceğiz.

Ekstra: Kyle Kuzma

Anthony Davis takası için ismi geçen isimlerden bir olan Kyle Kuzma kesinlikle direkten döndü diyebiliriz. Lakers yönetimi Pelicans ne isterse vermeye hazırken Kuzma’nın takımda kalması kesinlikle gerçekten onun için büyük bir şans. Pelicans’ın yolunu tutan ekipteki oyuncular arasında en potansiyelli olarak gösterilen 23 yaşındaki basketbolcu kurulacak olan Lakers kadrosunda ciddi süre bulacaktır. Kyle Kuzma, aldığı süreleri iyi değerlendirir ve sıkı çalışıp LeBron James ve Anthony Davis gibi yıldızların arasında gelişimini tamamlarsa ileri ki yıllarda süperstar adayı olması ihtimal gözüküyor.

Akın Türkmen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here