Baba Yüreği:LaVar Ball

1357

Son 2-2.5 senedir oğulları hakkında yaptığı konuşmalarla hem konvansiyonel medyada hem de sosyal medyada büyük gündemler yaratan bir baba var:LaVar Ball. Lonzo Ball tam da babalar gününde Pelicans’a takas olmuşken LaVar yine bomba bir demeç verdi: ”Lakers tarihinin en kötü hamlesi.”

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bu demeci yorumlamadan önce LaVar Ball’un hayatımıza girişine bakalım. Reklamın iyisi kötüsü olmaz mottosuyla hareket eden LaVar, özellikle Lonzo’nun draftından önce söylediği iddialar ile hepimizi dumura uğratmıştı. Özellikle ” 1’e 1’de Jordan’ı öldürürdüm.” diyerek ne kadar hırslı biri olduğunu göstermişti. Bu iddiayı atarken kendi kolej kariyerini 2.2 sayı ortalamayla bitirdiğini unutmuş olabilir.

Bir diğer iddiası ise, Lonzo’nun Curry’den çok daha iyi olduğu. Bu iddiasını da ”Curry’i UCLA’e, oğlumu da Warriors’a koyun farkı görürsünüz.”diyerek desteklemişti. Daha sonra da Lonzo’nun 7 yüzük kazanacağını söyledi. Çünkü Jordan’ın 6 yüzüğü var. Lonzo’nun dünyanın en iyi basketbolcusu olduğunu da söylemekten geri durmayan LaVar, dönemin Lakers başkanı Magic Johnson’a da Lonzo’nun ondan daha büyük etki yapacağını söylemişti.

Tüm bunlar olurken, herkes LaVar’ın, oğluna büyük zararlar verdiğini, yaptığı konuşmalarla Lonzo’nun kariyerini baltaladığını ve iticileştiğini söylüyordu. Lonzo’nun Lakers’a draftından sonra bu sefer sıra diğer iki oğluna gelmişti.

Ortanca oğlu LiAngelo Ball’da UCLA’de forma giyiyordu. Takımla Çin’e gittiklerinde karıştığı hırsızlık olayından sonra takımdan uzaklaştırılmıştı. En küçük oğlu LaMelo Ball ise lisede cidden çok iyi maçlar çıkartıyordu. Özellikle orta sahaya yakın yerlerden attığı üçlüklerle sosyal medyada çok konuşuluyordu. Ancak LaVar, LiAngelo’nun hırsızlık olayından sonra iki oğlunu da Amerika’daki okullarından alıp, basketbol oynamaları için Litvanya’ya gönderdi. Bu arada da Lakers yönetimi tarafından, LaVar’ın ailelerin giriş yaptığı tribüne girmesi yasaklandı.

Madem çocuklarım NCAA’de oynayamıyor, o zaman ben de kendi ligimi kurarım diyen LaVar, NCAA’e rakip olarak JBA(Junior Basketball Association)’ı kurdu. İki oğlunu da alarak kendi markaları olan BBA(Big Baller Brand) sponsorluğu ile ligi kurdu. Aslında fikir olarak çok iyi olan bu proje’de amaç, oyuncuları liseden sonra koleje gitmeden burada oynatıp drafta sokmaktı. Ancak bu da istediği gibi gitmedi.

2018 Draft’ına, hiçbir şansı olmamasına rağmen yine de oğlu LiAngelo’yu sokturan LaVar, bu sefer istediğini pazarlamayı yapamamış olduğundan Angelo hiçbir takım tarafından seçilmedi. Bu da bir nevi NBA kapılarının kapanması anlamına geldi. Küçük oğlu LaMelo Ball’u da Spire Institute isimli bir akademiye yolladı.

Dün gece yapılan Anthony Davis takasında, Lakers’ın; Brandon Ingram ve Josh Hart ile birlikte New Orleans Pelicans’a yolladığı üçüncü isim Lonzo oldu. Bu olay üzerine LaVar’ın konuşmaması beklenemezdi. Beklentileri boşa çıkartmayan LaVar; bu takasın Lakers tarihindeki en kötü hamlesi olduğunu söyledi. ‘‘Lakers’a bir şans vermiştim. Eğer üç oğlumu da draft ederseniz bu durumdan kurtulup şampiyon olursunuz demiştim. Onlar bu şansı tepti.” diyerek hala çocuklarının arkasında olduğunu gösterdi. Bu sefer bu söylediğine destek olarak Shaq, en kötü 2. hamle dedi. Çünkü Shaq de zamanında Lakers’tan takaslanmıştı.

Şimdiye kadar yaptıklarına baktığımız zaman, aslında her şeyi çocukları için yapmaya çalışan bir baba modeli görüyoruz. Belki haddinden fazla konuşması, yaptığı reklam kokan mübalağalar yüzünden, medyada boş konuşan adam olarak tanınıyor. Benim gözümde ise bunların hepsini çocukları için yapan bir baba. Hangimizin babası NBA’de oynama şansımız olduğunu bilse reklam için elinden geleni yapmaz ki.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here