Kevin Durant: Kendini Kanıtlama Mücadelesi

1212
Kevin Durant
Kevin Durant: Kendini Kanıtlama Mücadelesi

Uzun zamandır Durant hakkında bir şeyler karalamak istiyordum. Nihayet kelimeleri seçebildim. Biraz kırılgan biraz haddinden büyük lafların adamı Kevın Durant . Neden mi ? Gelin birlikte bakalım.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Yıl 2007 ve Draft sıralarında ince uzun bir adam var . Draft’ın 2 numarası Kevın Durant . Benim kendi görüşüme göre o draft’ın açık ara en iyi oyuncusuydu ve nitekim kariyer gidişatı da bu yönde oldu. Oden sakatlanmasa ne olurdu bilemem ama Durant her zaman daha büyük bir potansiyeldi. O zaman oyun bu kadar içten dışa çıkmamış ve klasik pivotların değeri çok daha fazlayken Portland tarihinin ikinci draft faciasını yaşamıştı. Majestelerini seçmeyip Sam Bowie gibi bir uzunu seçmişlerdi. Sene 1984’tü ve lanet o gün başlamıştı. Takvimler 2007 yılını gösterirken Portland yine bir uzun olan Greg Oden’ı seçip tarihin en önemli oyuncularından birini yine ıskalamıştı.

Kevın Durant kariyeri ilerledikçe sürekli 2.olduğu mücadeleleri oldukça içerledi. Belkide şuan bulunduğu konum ve biraz “dark side” yanlarının ortaya çıkması bu yüzden . Önce draft ikincisi , sonra finallerde kaybettiği seri üstüne sürekli LeBron’un arkasında bitirdiği MVP sıralamaları …

Kevın Durant 2016 yılında kaderini değiştirecek Golden State Warriors serisini o kadar kötü oynamasa belki şuan başka bir senaryo ile karşı karşıya kalırdık. O yaz zaten ligin en iyi takımı olan Warriors’a katılırken aklında tek bir düşünce vardı. O da kendini kanıtlamaktan başka bir şey değildi.

Bir belgesel için verdiği demeçlerde ikinci olmaktan nefret ettiğini söylüyordu KD. Her yıldız gibi onunda bir amacı vardı ve bunun olması için ne gerekiyorsa onu yapmak istedi. Nitekim istediğine ulaştı. 2 kere şampiyon olurken 2 kere Finallerin en değerli oyuncusu oldu ve kimse hak etmediğini söyleyemez. Bununla birlikte KD sahada eskisinden daha sert daha hırçın ve daha kibirli. Üst üste aldığı teknik fauller verdiği demeçler bunu bize ispatlıyor. Bir maçta koçuna ” Beni kenara al bunlar çok zayıf” diye bağırmıştı. Çok rahat kazanıyor ve amacına ulaşıyor. KD belki istediği her şeye ulaşıyor ama kendi içinde bir yerlerde tatmin olmayan noktalar var gibi.

Nasıl ki LeBron James Heat ile aldığı yüzüklerden sonra bunu Cavs ile yapması gerektiğini düşünüyorsa KD bunu kafasından geçiriyordur. Seyircilerin algısı biraz yeni döneme ayak uyduramıyor . Artık süper kahramanların yerini büyük paralar kazanan ve sadece başarı odaklı yıldızlar aldı. KD bunun en büyük örneklerinden birisi.

Saha içinde eskisinden çok daha yırtıcı oyun anlamında çok daha iyi bir KD görüyoruz. İşin diğer kısmında ise çok daha sert daha agresif ve yeri geldiğinde inanılmaz kibirli bir Durant var. Maçın ortasında “bunlar çok zayıf beni kenara al” diye koçuna bağırabiliyor mesela. Tavırları bununla paralel yönde . Sürekli kazanmak ve içten içe bunun insanların gözünde değerinin küçük görülüyormuş hissi Durant’ı öfkelendiren en önemli unsur. “GSW ile bende şampiyon olurum” gibi cümleleri hemen hemen her yerde duyuyor. Warriors bu kadar güçlüyken ve kazanmaya devam ettikçe insanların bakış açısı böyle olmaya devam edecek gibi duruyor. Bu sezon sonu serbest kalacak KD ise bu konuda kesin bir açıklama yapmadı. En son Draymond Green ile yaşadığı krizin ne gibi geri dönüşleri olacağı merak konusu.

Zamanla kaderi değişen ve “İkinci” olmaktan kurtulan KD bundan sonra neler yapacak merak ediyorum. Elinde tarihin en iyileri arasına girecek yetenek var. Mental gücü yükseliyor ve başarıları artıyor. Gelecekte kendi krallığını kurarsa şaşırmayalım .

Efe Yamanlar
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here