Kasım Ayının En İyisi Tobias Harris

385

Batının sürpriz takımlarından Clippers, takım olarak başarılarının yanına bir de bireysel olarak bir başarı ekledi ve Tobias Harris batı konferansında kasım ayının en iyi oyuncusu seçildi. Clippers için rüya gibi bir sezon Harris’in bu başarısı ile şimdiden ödüllendirilmeye başlandı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Geçen sezon Blake Griffin’in Detroit Pistons’a takası ile birlikte 2017-2018 sezonunun ortasında takıma katılan 2011 NBA Draftı’nın birinci tur 19. Sıra seçimi olan Harris,  Detroit ile 48 ve Clippers ile 32 maç olmak üzere toplam 80 maça çıktı. Clippers’ta ki ilk sezonunda oynadığı 32 maçta toplam 34.5 dakika süre aldı ve 19.3 sayı, 6 ribaund ve 3.1 asist ile sezonu tamamladı. Clippers’a gelirken Detroit Pistons’ta son senesinde olduğu 17 milyon dolarlık kontrat ile gelen Harris,  sezon sonunda Clippers ile yeni bir kontrata imza attı. 4 yıllık 64 milyon dolarlık bu kontrat aynı zamanda Harris’in imzaladığı en yüksek kontrat oldu.

Geçen sezon kaldığı yerden devam eden Harris, 2018-2019 sezonuna da çok iyi bir başlangıç yaptı. Şu ana kadar Clippers’ta skor yükünü çeken isimlerin başında gelen Harris, kasım ayındaki oynadığı maçlarda Clippers 12 maçta 9 galibiyet 3 mağlubiyet alırken Harris’te 23.4 sayı ortalaması ile oynadı. Ayrıca 25 Kasım’da Portland ile oynanan maçta 34 sayı atarak kariyer gecelerinden birini geçirdi. Şu ana kadar oynadığı 23 maçta 35 dakika sahada kalan Harris, 21.6 sayı, 8.4 ribaund ve 2.3 asist ile oynuyor. Bu istatistikler aynı zamanda Harris’in kariyerinde ulaştığı en yüksek sayılar olduğunu belirtmek gerek.

Daha önce oynadığı Milwaukee Bucks, Orlando Magic ve Detroit Pistons maceralarında üç sayı çizgisinin gerisinden çok zayıf olan Harris, Clippers’a gelişi ile birlikte üst düzey olmasa da iyi bir şutör haline geldi. Orlando Magic’de oynarken maç başı ortalama 2 üç sayı denemesinde bulunurken, Detroit’te bu sayı 3.8’i buldu. Şu an maç başı ortalama 5 üç sayı denemesiyle oynayan Harris, üç sayı isabetinde yüzde 42 ile kariyerinin en yüksek isabet yüzdesine ulaşmış durumda. Ayrıca şut verimliliğinde de yüzde 56 ile oynayan Harris, bu alanda da en yüksek verimlilikte oynadığı sezonu geçiriyor.

Potansiyeli olduğu bilinen fakat Clippers macerasına kadar oynadığı diğer takımlarda bu potansiyelini bir türlü ortaya çıkaramadığı için eleştiri okların hedefi olan Harris, şu ana kadar oynadığı basketbol ile bu ligdeki varlığını ispatlamış oldu. Tobias Harris’in bu performansında koç Doc Rivers’ın payını unutmamak lazım. Elindeki oyuncuları en iyi şekilde değerlendiren koç Rivers, aynı zamanda Harris’in de yeteneklerini ortaya çıkardı ve neredeyse elit bir oyuncuya dönüştürdü diyebiliriz. EğerTobias Harris bu performansını sürdürür ise All-Star’a seçilmesi çok muhtemel gözüküyor.

Akın Türkmen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here