Jordan’ın En Zorlu Rakipleri!

293

Draymond Green’in “Jordan, Goat değil çünkü NBA tarihinin en iyi takımına karşı oynamadı.” açıklamasının üzerine ortalıklar biraz karıştı! Gelin beraber Jordan’ın oynadığı rakiplere bakalım ve Green gerçekten haklı mı değil mi görelim.

1- 1985-1986 Boston Celtics:

O dönemde Boston Celtics öyle bir takım kurmuştu ki tarihte belki de 5 Hall of Famer olan nadir takımlardan bir tanesiydi. Bugün Curry ve Durant dışında kısmen Klay’i de sayarsak haricinde Warriors takımında Hall of Famer olmasına yüksek oran verilen başka bir isim var mı bilmiyorum… Boston’da o dönem Larry Bird, Kevin McHale, Robert Parish, Bill Walton ve Dennis Johnson oynuyordu. Bu takım sadece saldırı kısmında iyi olmakla kalmamış üzerine defans kısmında da efsanevi bir takımdı. Jordan 63 sayı atmış olmasına rağmen iki uzatmalı maçın sonunda 135 – 131 kaybetti. Son olarak bir de Jordan’ın takım arkadaşlarını sayalım: Orlando Woolridge, Dave Corzine, Charles Oakley and John Paxson.

2. 1997-1998 Indiana Pacers:

Jordan ve Bulls’u yenmek için kurulan en büyük takım Pacers olabilir. Tıpkı Houston gibi sadece Bulls’u devirmek için varolan bu takım Reggie Miller’ın önderliğinde toplanmıştı. Döneminin çok öncesinde olan şut performansı, Chris Mullin ve Jalen Rose’un da saldırı kısmında destekleri ile çok iyi bir saldırı takımı olmuştu fakat burada da kalmıyordu. Rik Smits, Dale Davis ve Antonio Davis gibi çok iyi savunmacılarla beraber Bulls’u 2 kere 3. şampiyonluğa giden yolda en çok zorlayan takım olmuştu. Bu takımın eski koçu da Jordan’ın eski rakibi Larry Bird’dü.

3. 1987-1988 ‘Bad Boys’ Detroit Pistons:

Bu takımı anlatmaya nereden başlasak bilemiyorum. Oyuncuların sağlığına zerre önem vermeyen, rakiplerini durduramıyorlarsa sakatlamaya çalışan bir grup oyuncudan bahsediyoruz. Isiah Thomas ve Joe Dumars’ın yanında bir de hem sayı hem de defans oynayabilen Bill Laimbeer, Dennis Rodman, James Edwards, Rick Mahorn and John Salley gibi oyuncular da vardı bu takımda. Isiah Thomas, Joe Dumars, Adrian Dantley ve Dennis Rodman ve koçları Chuck Daly emekli olduğunda Hall of Famer seçildi. Son eklemeler olarak da NBA tarihinin en nefret edilen takımlarından birisi olmasının dışında bir de ‘Jordan Kuralları’ ile de tanınıyor.

4. 1984-1985 Los Angeles Lakers:

Sayacağım kadroya iyi bakın: Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson, James Worthy, Jamaal Wilkes, Bob McAdoo. Byron Scott,Michael Cooper ve Michael Cooper gibi oyunculara sahiplerdi. 62-20 bitiren Lakers, NBA tarihinde de en iyi takımlardan birisi olarak anılıyor.

5. 1994-1995 Orlando Magic

1994-1995 Orlando Magic takımı o sezon NBA’in en iyi saldırı takımı olmuştu ve bu konuda katkı sağlayan isimlerin başında Shaquille O’ Neil gibi bir dominant uzun vardı. O sezon çok büyük başarılara imza atmış olan bu takımda ayrıca Anfernee Hardaway, Dennis Scott, Nick Anderson ve Horace Grant gibi isimler de bulunuyordu. 1994-1995 yılında finallere çıkma başarısı gösterdi fakat daha sonra elendiler.

Bonus: 1- 1992-1993 New York Knicks

‘Bad Boys’ Pistons’a benzeyen bir yaklaşım içerisinde olan bu takım döneminin en iyi hatta belki NBA tarihinin en iyi defansif takımlarından bir tanesiydi. Patrick Ewing, Charles Oakley, John Starks, Anthony Mason ve Charles Smith gibi oyunculara sahip olan takım bunun yanında Doc Rivers, Rolando Blackman ve Tony Campbell gibi genç yeteneklere de sahipti. Sezon içerisinde 60 maç yenen takım Konferans finallerinde 6 maçlık bir seride Jordan elinden geleni yapsa da elenmesi ile sonuçlandı.

Bonus 2- 1984-85 Philadelphia 76ers

Çaylak Charles Barkley’ye sahip olmanın yanında Julius Erving, Maurice Cheeks, Bobby Jones, Moses Malone ve Andrew Toney gibi bir kadro ile çekirdeğini sağlamlaştırmış olan bu takım finallere kadar çıkarak Larry Bird ve Boston Celtics’e elendiler.

Burada takımların o dönemki performansını anlatmaktan ve serilerini açıklamaktansa birazcık daha Hall of Famer oyunculara, takımına büyük katkı vermiş oyunculara baktık. Buradaki amaç Patrick Ewing veya Larry Bird gibi oyuncuların kim olduğunu veya neler yaptığını açıklamaktan çok kısa bilgilendirici ve Draymond Green’in nasıl bir yanılgı içerisinde göstermek için yaptım. Bu oyuncuların birçoğu NBA’in 75. yıl seremonisinde yer aldı ve Jordan bu oyuncuların çoğundan daha sonra intikamını aldı. Bunun en bilinen örneği ise Pistons ve Isiah Thomas olabilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz