LeBron James mi James Harden mı ?

1420
NBA
LeBron James mi James Harden mı ?

NBA’de normal sezonun sonuna gelirken herkesi play-off heyecanı sardı. Özellikle Doğu Konferansı’na nazaran Batı’daki play-off çekişmesi son yıllarda gördüğümüz en çetin mücadelelerden birine sahne oldu.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Sezonun sonuna geldiğimiz bugünde herkesin merak ettiği bir soru var. Most Value Player(MVP) yani en değerli oyuncu kim olacak? Akıllarda iki kişi var. Bunlardan biri gösterdiği performansla takımının Batı Konferansı lideri olmasında en büyük pay sahibi olan James Harden diğeri ise yıllar geçtikçe oyununu daha da geliştiren, son aylarda ortaya koyduğu performansla hepimizin ağzını açık bırakan Lebron James.

Gelin bu iki süper yıldızın bu sezon ortaya koyduğu istatistiklere hep birlikte bakalım.

Öncelikle bu ikilinin bu sezon kaç maç oynadığıyla analizimize başlayalım. James Harden bu sezon on maç kaçırarak 72 maçta forma giyerken, 33 yaşındaki Lebron James bu sezon 81 maçta da forma giydi. Eğer ”King” bu gece oynanacak New York maçında da forma giyerse normal sezonu maç kaçırmadan tamamlamış olacak.

James Harden bu 72 maçta attığı 2191 sayıyla, 30.4 sayı ortalaması yakaladı. Lebron James ise toplam sayı anlamında Harden’ı geride bırakmış durumda. LeBron görev aldığı 81 maçta toplam 2241 sayı üretmiş ve 27.6 sayı ortalaması yakalamış.

Ribaund alanına geldiğimizde burada Lebron James’in üstün olduğunu görüyoruz. Lebron şu ana kadar aldığı 704 ribaund ile 8.7(1.2 hücum- 7.5 savunma) gibi yüksek bir rakama ulaşmış durumda. James Harden’da bu sayıya baktığımızda 385 olduğunu görüyoruz. Harden ortalama 0.6 hücum ve 4.8 savunma istatistikleri ile 5.4 gibi bir ortalama yakalamış durumda.

Asist alanına geldiğimiz zamanda burada yine Lebron’un üstünlüğünü görüyoruz. Şu ana kadar 81 maçta da forma giyen Lebron James bu maçlarda toplam 745 asist yaparak 9.2 gibi çok yüksek bir asist ortalaması yakalamış durumda. Bu sayı James Harden tarafında da hiç fena değil. Her ne kadar takımda en çok şut kullanan oyuncu Harden olsa da, görev aldığı maçlarda toplam 630 asist yapan oyuncu 8.8 asist ortalaması yakaladı.

İki oyuncunun şut yüzdelerini karşılaştıracak olursak burada da Lebron’un üstünlüğü olduğunu görüyoruz. Saha içi isabetinde %54.3 iyi bir yüzde yakalayan Lebron’u, James Harden %44.9 ile izliyor.

Üç sayılık performanslara baktığımızda ise James Harden daha fazla isabet bulmasına rağmen burada Lebron James’in gerisinde kalıyor. Harden kullandığı 722 üç sayı denemesinde 265 isabet bulup, %36.7 ortalaması tuttururken, Lebron James ise kullandığı 404 üç sayı denemesinde 149 isabet bularak %36.9 ortalama yakaladı.

İstatistiklere, oyun içindeki dominasyona ve takım kalitelerine göre (Harden yanında Chris Paul,Gordon ve Capela gibi oyunculardan max düzeyde katkı alırken, Lebron’un yanında elle tutulur performans gösterebilen bir isim yok kendimce) ödülü hak eden isim Lebron James ancak takım bazında başarıya bakarsak da ödülü kesinlikle James Harden’ın hak ettiğini söylemeliyiz.

Buradaki ince nokta ödülün takım başarısına mı yoksa kişisel başarıya göre mi verileceği ? Bunu hep beraber bekleyip göreceğiz.

Dipnot: Geçen senenin MVP’si normal sezonu 6. Sırada bitiren Oklahoma City Thunder’ın yıldızı Russell Westbrook olmuştu. (31.7 sayı, 10.7 ribaund ve 10.4 asist gibi çılgın rakamlarla)

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here