Jordan Hakkında Konuşulmayanlar

149
Jordan Hakkında Konuşulmayanlar

Jordan Hakkında Konuşulmayanlar

Hepimiz Jordan ismini bilir ve saygı duyarız. Bu saygı duymamızın altında dev bir oyuncu olmasının yanında; karakteri, yaptıkları, basketbol oyunu ve mentalitesi yatıyor. Bu yazımda size bunlardan bahsetmek yerine daha az bahsedilen konulardan bahsetmeyi tercih ediyorum. Çok kısaca herkesin bildiği bilgilere baktıktan sonra az bilinen bilgiler ile devam edeceğim. Öncelikle draftının 3. Sırası olarak Bulls tarafından seçildi. Kariyerinde 1.072 maça çıkıp; 30.1 sayı, 6.2 reb, 5.3 ast ortalamaları tutturdu. Kendisi 14 kere All Star, 10 kere Sayı Kralı, 3 kere Top Çalma Kralı, 11 kere En iyi NBA Takımı, 9 Kere NBA Defans Takımı, 1 kere Yılın Defans Oyuncusu, 6 Final MVP’liği, 5 Normal Sezon MVP’liği kazandı. Kariyeri bu gibi başarılarla dolu olan adamın bir de başka bir tarafında bakalım.

Çaylak Performansı

Jordan, çaylak sezonunda toplam 2.313 sayı ile modern NBA’in en çok sayı atmış olan çaylağı konumunda bulunuyor. Ona en yakın isim ise David Robinson (1990) 1.993 sayı atmış bulunuyor. 3 isim olarak ise Shaq geliyor ki listemizde kendisi 1.893 sayı atmış bulunuyor. . Lebron James, çaylak sezonunda 1.654 sayı atabildi. Biraz daha yakın döneme geldiğimizde; Ja Morant (2020) 1.041 sayı atabilirken, geçen senenin en çok sayı atan oyuncusu Anthony Edwars, çaylak sezonunda sadece 1.392 sayı atabildi       

MJ ve Rakip Statları

Jordan kariyerinde 1.212 farklı NBA oyuncusuna karşı oynarken, 310 tanesi Jordan’ı kariyerinde bir kere bile yenemedi. Bu oyuncular Jordan’ın oynadığı oyuncuların neredeyse çeyreği yapıyor. 1.212 oyuncunun sadece 235’i bir kere Jordan’ı yenmiş ve 173 kişi ise kariyerinde sadece iki kere yenebiliyor. Asıl önemli olan kısıma gelirsek, Jordan bu oyuncuların her birini en az üç kere yeniyor yani Jordan bütün bu 718 kişinin hiçbiri Jordan’ı ikiden fazla kere yenememişken, Jordan her birini en az üç kere yenmiş. Sadece iyi istatistikleri bir kenara bırakmamız gerekirse 74 kişiyi NBA kariyerinde asla yenemiyor. Bunlardan bazıları; Bird 3-0, 2-0 Arenas ve bunların en iyi performansını da, belgeselde gördüğümüz İsiah Thomas sergiliyor. 36 kere Jordan’ı yenerken, sadece 29 kere kaybediyor. Galiba nefretin buradan geldiğini söyleyebiliriz.

MJ ve All Star Kaptanlığı

Jordan kariyerinin ikinci sezonunda oynarken ayağından sakatlık geçirdi ve sadece üç maça çıkabildi. O sezon neredeyse hiç oynamamasına rağmen All – Star seçildi fakat oynayamadı. Bu başarıyı da elde eden tek oyuncu konumunda bulunuyor.

MJ ve Üçlük

Herkesin peşi sıra üçlük kullandığı bu döneme kıyasla o dönemde bildiğiniz üzere üçlük sayıları çok talep görmüyordu. Bunu düşünerek 1987 yılında Jordan 37.1 sayı üretirken bunların sadece 66 üçlük kullanıyor ve bu çıktığı maç sayısından daha az. Kariyerinin ilerleyen yıllarına gittiğimizde 1996 yılına geliyoruz. 260 üçlük denemesi yapan Jordan, bunların %43’ünü atmayı başarıyor. Bu Reggie Miller, Durant, Lebron, Lillard, Harden, Kobe, Iverson ve Wade’in en iyi ortalama ile attığı üçlük ortalamasından daha iyi.

Değerler ile MJ

Öncelikle sizlere BPM nedir ondan birazcık bahsedeyim. Oyuncunun saha içerisinde olduğu sırada takımının attığı ve yediği sayıları hesaplayan bir ölçüm birimi. Bu duruma göre oyuncu benchteyken veya oyundayken oyuna ne kadar etki edebiliyor, bunu görüyoruz. Jordan kariyer ortalamasında 9.21 BPM ile sonlandırmışken (Bu Wizards yıllarını da kapsıyor MJ’in.), ikinciliği 8.90 ile birlikte Jokic tutuyor. Üçüncü sıraya baktığımızda 8.86 ile birlikte Lebron duruyor.

Başka bir değere baktığımızda VORP kavramı önümüze çıkıyor. Bu yedek oyuncu ile arasında olan farkı hesaplıyor. Sezonsal baktığımızda birinci, üçüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve onuncu sıralarda Jordan domine etmiş sayılıyor.

PER istatistiğine baktığımızda oyuncunun bütün iyi ve kötü değerlerini hesaplayan bir ölçüm birimidir. Jordan kariyerinde 27.91 PER ile birlikte NBA birincisi olurken, Lebron 27.30 ile oynuyor. Jordan (30.12) kariyer sayı ortalamasında bir NBA efsanesi olan ve elinde en çok rekor bulunduran Wilt’ten (30.07) ise daha iyi bir ortalamaya sahip olarak birinci oluyor.

Son olarak Jordan; Bulls ile oynarken tutturduğu pozitif rakamlar, tutturamadığı negatiflerden fazlaydı. Ayrıca oynadığı 13 sezonda 55 farklı istatistikte kendisi lig birincisi oldu.

Tarihte Tek Sezonda Hem Sayı Kralı Hem de Şampiyonluk Kazananlar

Jordan’ı bu kadroya dahil etmezsek hem sayı kralı olan hem de şampiyon olan sadece 4 oyuncu var. 1947 yılında Joe Fulks, 1950 yılında George Mikan, 1971 yılında Kareem Abdul Jabbar ve 2000 yılında Shaquille O’Neal. Bu dört oyuncu da sadece bir kere başarıyor. Jordan’a baktığımızda kendisi 1991-92-92 ve 1996-97-98 yıllarında (şampiyon olduğu bütün yıllar) hem sayı kralı hem de şampiyon oluyor. Kısacası dördünün toplamda elde ettiğinden daha fazlasını Jordan kısacık kariyerinde gerçekleştiriyor.

MJ ve Lig Sayı Krallığı

Jordan, Bulls’ta toplamda 13 sezon oynadı ve bunların 10 tanesinde sayı kralı olmayı başardı. 1987-93 ve 96-98 arasında sayı kralı olan Jordan şu anda aktif olarak oynayan bütün oyuncuların toplamına çok yakın. Bütün ligde oynayan aktif oyuncular toplamda 15 tane sayı krallığına sahip.

Kısaca Jordan hakkında daha birçok şey eklenebilirken baktığımızda yaklaşık 1000 kelimeye varan bu yazım bile yetmedi onu anlatmaya. Kendisi hakkında yazılanlar, çizilenler asla bitmiyor. Bugün bile yaptıklarını sürekli konuşmaya, tartışmaya devam ediyoruz. “GOAT mı ?” veya “Değil mi?” sorularının cevabını vermesi gereken ben değilim fakat şu bir gerçek ki onun gibi bir oyuncu bir daha asla bu dünyaya gelmeyecek.

Pota Kırması

1985 yılında 21 yaşında olan Jordan, çıktığı NIKE sponsorluğundaki maçta smaç vuruyor ve bu smacı ile potayı kırıyor. Bu maçın sonrasında pota kırabilen en kısa ve en zayıf oyuncu olarak kendisini tarihe yazdırıyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz