Jaylen Brown, Hayatı, Irkçılık ve Futbol Üzerine Konuştu

1424
NBA
Jaylen Brown Boston Celtics'in 80 Milyon Dolarlık Teklifini Reddetti!

Boston Celtics ile Philadelphia 76’ers, 11 Ocak Perşembe günü Londra’da yapacakları maç öncesinde, bu sezona damga vuran Jaylen Brown The Guardian’a çok özel bir röportaj verdi.

“NBA’in en akıllı oyuncularından biri” olarak tanımlanan 21 yaşındaki Brown, siyasetten ırkçılığa, sınıfsal eşitsizlikten futbola pek çok konuda düşüncelerini uzun uzun anlattı.

Donald McRae’in Jaylen Brown röportajından öne çıkanlar;

“Irkçılık Güney’de kesinlikle halen varlığını koruyor Bunu basketbol oynarken daha iyi anladım. ‘Zenci’ diyenler, maçlarıma üzerinde maymun kostümü ve formayla gelenler, suratını siyaha boyayanlar, sahaya muz atanlar oldu. Irkçılık ABD genelinde halen var. Elbette çok değişti ve benim olanaklarım 50 yıl öncesine göre daha iyi. Bu yüzden bazıları ırkçılığın artık var olmadığını düşünüyor. Ancak artık ırkçılık daha stratejik alanlara gizlenmiş durumda. Size direkt olarak gelip yüzünüze karşı bazı şeyleri söyleyenlerin sayısı azaldı. Ancak Trump ırkçıların görüşlerini çekinmeden söyleyebilmelerini daha kabul edilebilir hale getirdi.

California Üniversitesi’ne geldiğimde kurnaz ırkçılığa ve onun eğitim sistemimize müfredat olarak sızdığına dair çok şey öğrendim. Duygusal olarak çok etkilendim. Çünkü ırkçılığın en kurnaz ve agresif yanları eğitim sistemimiz aracılığıyla yaşanıyor.

Bazılarının kazanması, bazılarının kaybetmesi gerektiği üzerine inşa edilmiş bir Amerika fikri var. Bazı insanların geleceğin milletvekili ve siyasi eliti olması gerekiyor. Bazılarınınsa McDonald’s’ta çalışması ve cezaevlerini doldurması. Bu Amerika’nın işleyiş biçimi, Amerika tepede ve tabanda insanlara ihtiyaç duyan bir makine.

Ben harika bir yerdeyim ama basketbol olmasaydı kim burada olabileceğimi söyleyebilirdi? Ben mahalleden çıkabildim, Engelleri zorda olsa aşabildim diye benimle aynı şansa sahip olmayanları nasıl unutabilirim? Spor, enerjimizi daha pozitif bir şeye yönlendirmenin bir aracı. Spor olmasa sokaktaki çocukların yarısının ne yapardı ?

50 yıl önceki sorunların aynılarını yaşıyoruz. Bazı şeyler çok değişti ama diğer faktörler toplumun derinlerine gömülmüş durumda. Taraftarlarda; “Eğer sporcuysan senin bir şeyler söylemeni istemiyorum. Spor sayesinde bu kadar para kazandığın için mutlu olman gerekir. Amerika’yı eleştirmekten çok selamlamalısın.” düşüncesi var.

Barcelona’yı, Ronaldinho’dan Messi’ye geleneksel olarak sahip oldukları oyuncular sebebiyle seviyorum. Arsenal’i de geleneklerini ve inatçı taraftarları olduğu için seviyorum. Londra’da onları görmek isterim. Thierry Henry’nin orada olacağını düşünüyorum, onunla konuşup bir stat gezisi ayarlamayı umuyorum. O futbol tarihinin en iyilerden biri. ”

NBA’de 2. sezonunu geçiren Jaylen Brown, Celtics forması ile 14.1 sayı 5.7 ribaunt ortalamalarını yakaladı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz