Fenerbahçe Doğuş İlk Yarıda Neler Yaptı ?

241
Fenerbahçe Doğuş
Fenerbahçe Doğuş Analiz

Obradovic liderliğinde sezona iyi bir başlangıç yapan Fenerbahçe Doğuş 11 maçta 3 mağlubiyet alarak bu yıl da güçlü şampiyonluk adaylarından biri olduğunu göstermişti ama sonra işler Obradovic adına iyi gitmemeye başladı ve takım bir bocalama süreci yaşadı. Peki Fenerbahçe geçen sezonun ilk yarısı ile aynı derecede (9-6) bitirmesine rağmen neden daha fazla eleştirildi?

Kadrosundan 2 çok önemli oyuncusunu kaybeden Fenerbahçe Doğuş sezona yeni transferler ile başladı ama bu yeni transferlerin üzerindeki baskı bir hayli fazlaydı çünkü: Guduric ve Thompson sürekli takımdan ayrılan Bogdanovic ve Udoh ile kıyaslanıyordu, bu baskı oyuncuların üzerinde olumsuz etki yaptı ve bekleneni veremediler. Ayrıca unutmamak gerek ki Bogdanovic ilk sezonunda Guduric’den daha kötü bir performans ortaya koymuştu ama insanlar sanki Guduric doğrudan Bogdanovic yerine alınmış gibi bir algı oluşturun kafalarda ‘Guduric neden Bogdanovic seviyesinde değil?’ soruları oluştu. Bütün bunları bir kenara bırakırsak herkesin tepkisini çeken konu Fenerbahçe Doğuş istatistiklerine yaşanan düşüştü.

Geçen sezonun ilk yarısına kıyasla top kaybı, ribaund, asist istatistiklerinde ciddi bir azalma meydana geldi. Özellikle hücumlarda Sloukas ve Wanamaker elinde uzun süre kalan toplar genelde top kaybı ile sonuçlanıyor, rakipler bu sayede kolay hızlı hücum sayıları ile Fenerbahçe’nin moralini bozuyorlar. Kısalar savunma ribaunduna yardım etmiyor uzunlar ise asist yapamıyordu. İşte kıyaslama zaten bu noktada başladı. Bogdanovic savunma ribaundlarına yardım eder Udoh ise boyuna göre muazzam saha görüşüne sahip ve asist yönü olan bir oyuncuydu. Bu sezon Vesely tabiri caizse tek başına kaldı pota altında, Ahmet Düverioğlu zaman zaman iyi maçlar çıkarsa da henüz Obradovic’in beklediği seviyeye gelmedi. Bu sezon NBA’den gelen Thompson ise henüz hala uyum sağlayabilmiş değil, faul problemi yaşamasının yanı sıra bazı maçlar haricinde bir kısa gibi ribaund istatistiği çok düşük kalıyor ve bu da rakibin 2. şans sayılarının artmasına sebep oluyor.

Gelgelelim Melli’ye; tam bir hayalkırıklığı oldu desek yanlış olmazdı sanırım. Beklenen katkıları, beklenen ceza şutları bir türlü yapamadı. Guduric ise umut vadediyor sahadayken yaptıkları ile. Fenerbahçe Doğuş sezonun ilk yarısını geçen sezon ile aynı performansta kapattı ise de şampiyonun beklenen oyunun çok altında kaldığını söylemek mümkün.

Furkan Serbes

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz