2019 NBA MVP’si Kim Olacak

2608
2019 NBA MVP’si Kim Olacak
2019 NBA MVP’si Kim Olacak

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

NBA’de normal sezonun sonuna doğru yaklaşırken play-off yarışını bir kenara bırakırsak MVP yarışı da çok hararetli bir hal almış durumda. Birçoğumuz bu tabiri bilse de kısaca açıklamak gerekirse MVP yani Most Valuable Player (en değerli oyuncu) ödülü o sezon bireysel performans seviyesi ve takımının normal sezon dereceleri göz önünde bulundurularak verilen bir ödüldür. Bu ödül oyuncuların normal sezon performanslarını baz alınarak verilir. NBA MVP Ödülü NBA’in en prestijli ödüllerinin başında gelir. Peki bu sene normal sezon MVP’si ödülüne en yakın isimler kimler? Buyrun tartışalım.

PAUL GEORGE

Paul George - Oklahoma City Thunder
Paul George – Oklahoma City Thunder

2010 yılı Indiana Pacers tarafından 10. Sıradan draft edilen kısa forvet kariyerinin en verimli sezonunu oynuyor. Paul George bu sezon skor(28.6), ribaund(8.1), asist(4.3) ve top çalma(2.3) ortalamalarında kariyerinin en yüksek normal sezon istatistiklerine ulaşmış vaziyette. Üstelik skor ortalamasında 2. Sırada ve top çalma ortalamasında ise lider vaziyette. Ligde 8.yılını oynayan ve 2013 yılında MIP (en çok gelişim gösteren oyuncu) ödülünün sahibi olan George 2014 yılında milli takım formasıyla çıktığı bir gösteri maçında kimsenin hafızalarından kolay kolay silinemeyecek korkunç bir sakatlık yaşamış çoğu kimseye göre bu seviyelerin oyuncusu olamayacak bir gelecekle karşı karşıya kalmıştı. Fakat sakatlığının ardından kademeli olarak gelişen ve bu sezon bir anda MVP yarışının en güçlü adaylarından biri konumuna gelen George bizlere bir yandan da azmin önemini gösteriyor. Play-off’larda Golden State Warriors’u zorlamaya en büyük adaylardan biri olan ve şu an konferans 3.sü Oklahoma City Thunder’da Russell Westbrook ve Steven Adams ile birlikte güçlü bir performans sergiliyorlar. Eğer bu sezon Golden State bir sürpriz yaşayacaksa şüphesiz bu sürprizin başrolünde Paul George olabilir. Paul George aynı zamanda %45 saha içi ortalaması yüzdesiyle oynuyor ki bu oran kariyerinin zirvesi. Oyunu bu denli çift yönlü oynamasının yanı sıra gösterdiği gelişim ve takımının performansı George’u bu yarışta güçlü kılıyor. MVPG sloganı gerçeğe dönüşecek mi, bekleyip göreceğiz.

GIANNIS ANTETOKOUNMPO

Giannis-Antetokounmpo
Giannis-Antetokounmpo – Milwaukee Bucks

2013 yılında Milwaukee Bucks tarafından 15. Sıradan draft edilen cılız bir Yunan genç şu sıralar NBA’in tozunu dumanına katarak ilerliyor. Tabir-i caizse gümbür gümbür gelen Antetokounmpo 2017 yılında MIP ödülünü kazanmıştı. Bu sezon oyununu daha da geliştiren ve kendisiyle beraber takımının performansının da tavan yapmasına büyük katkısı olan Giannis normal sezonu kariyerinin en yüksek sayı(27) ve ribaund(12.6) ortalamalarıyla oynuyor. Lige diğer MVP adaylarına nazaran daha güçlü bir başlangıç yapan Giannis’in bu performansı All-Star’da Doğu Konferansı kaptanı olarak taçlandırıldı. NBA’de 5. yılını geçiren Yunan forvet fiziğiyle beraber oyununu da güçlendirmeye devam ediyor. Oyunun her iki yönünde de pota altlarını domine eden bir performans sergileyen Giannis’in geliştirmesi gereken en önemli özelliği şutları. Çoğu kimse LeBron’un ardından Giannis’i oyunu bu denli dominant oynadığı için zirveye yakın görüyor ki haksız da sayılmazlar. Zira şu an ligde en iyi dereceye sahip olan ve Pau Gasol hamlesiyle beraber Doğu’nun en güçlü şampiyonluk adayı konumuna gelen Milwaukee Bucks Giannis bu kadar dominant olmasa bu performansı sergileyebilir miydi, tartışmak gerekir. Belki bu sezon bu ödüle sahip olamayacak fakat Giannis yaşını da hesaba kattığımızda bu performansıyla kariyerinin sonuna kadar MVP ödülünü elbet kazanacaktır. Kim bilir belki kariyerinin sonunda Dirk Nowitzki kadar iz bırakacak bir uluslararası oyuncu olarak tarihe de geçecek…

JAMES HARDEN

James Harden - Houston Rockets
James Harden – Houston Rockets

2009 yılında Oklahoma City Thunder tarafından 3. Sıradan draft edilen 2012 yılında Yılın en iyi 6. Adamı ödülünü alan 4 kez Yılın en iyi 5’ine seçilen ve son olarak geçtiğimiz yıl normal sezon MVP’si olan James Harden bu sene çok acayip bir sayı ortalaması tutturmuş vaziyette. Tam 32 maç üst üste 30+ sayı üreten The Beard 36.7 sayı ortalaması ile hem kariyerinin zirvesinde hem de normal sezonun açık ara en yüksek sayı ortalamasına sahip.  Lige takımıyla beraber çok kötü bir başlangıç yapan Harden çabuk toparlandı ve geçtiğimiz yıl neden MVP ödülünü aldığını herkese tekrar hatırlattı ve hatırlatmaya da devam ediyor. Ayretten geçtiğimiz sezonlarda savunmasıyla da sıkça eleştirilen süper yıldız oyununun savunma yönünde de muazzam bir ilerleme kaydetmiş vaziyette öyle ki Harden MVP yarışındaki en büyük rakiplerinden olan Paul George’un hemen ardından 2.2 top çalma ortalamasıyla ikinci sırada. Fazla top kullanması fazla serbest atış kullanarak sayı üretmesi ve step(s)backleriyle zaman zaman eleştirilse de yüksek basketbol IQ’su ve inanılmaz skorer oyunu onu bu yarışta güçlü kılıyor. Batı Konferansı’nda 5. Sırada bulunan Houston Rockets James Harden önderliğinde; Chris Paul ve takımın da artan performansıyla Golden State Warriors’tan geçen senenin intikamını alıp sürprize imza atabilecekler mi ? James Harden ise bu mükemmel performansınının mükafatını yeniden MVP ödülünün sahibi olarak taçlandırabilecek mi bekleyip göreceğiz. Fakat aradan yıllar geçse de James Harden’ın bu sezonki çılgın performansını hep hatırlanacak olduğuna kimsenin şüphesi yok.

Yazar görüşü olarak son eklemek istediğim kariyerinin her alanında zirve yapan ve geçmişte yaşadığı zorlukları göz önünde bulundurarak düşündüğümüzde bu yarışta Paul George’u ufak bir adım önde görüyorum. Fakat bu demek değil ki Giannis ve Harden bu ödülü hak etmiyor. Sürprizlere açık bir yarış olacağına eminim.

ONUR KAVUK

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here