İkonik F1 Araçları: Tyrrell P34

596
ikonik-f1-araclari-tyrrell-p34

NF ailesinin Formula 1 takipçileri, ekran başına! Bu yazımızda F1 tarihinin en ikonik araçlarından birini ele alacağız: Tyrrell P34.

Bir önceki sezonda yaşanan hayal kırıklığından sonra 1976 sezonu için sıra dışı bir proje geliştiren Tyrrell, F1 severlerin asla unutamayacağı P34’ü duyurmuştu. 6 tekerleği bulunan P34, teorideki avantajlarını piste aktaramasa da F1 tarihinin en ikonik araçlarından biri olarak hafızalarımıza kazındı.

1973 sezonu sonunda takım lideri ve Formula 1 efsanesi Jackie Stewart emekli olurken, takımın yüzü Francois Cevert’in ABD GP’si öncesi yaptığı kazada hayatını kaybetmesi Tyrrell takımını derinden yaraladı. Mclaren’de yeteneğini gösteren ancak hataları ile eleştirilen Jody Scheckter ile Patrick Depailler takıma katılsa da 1974’te şampiyonluğunun kaçması, ertesi sene ise bu rekabetin bir hayli arkasında kalınması takımda hayal kırıklığı yarattı ve Formula 1 severler tarafından unutulmayacak bir proje için adımlar atılmaya başlandı.

1975 yılının sonunda tasarlanmaya başlanan Tyrrell P34, pilotlar dahil olmak üzere projede yer almayan herkesten gizli tutularak yapılmıştı. 4 ön, 2 de arka tekerleği bulunuyordu ve bu aracı gören hemen herkes şaşkınlığa boğulmuştu. Aracın temel tasarım amacı 4 ön tekerleğin arttırdığı yol tutuştan yararlanırken öndeki lastiklerin yüzey alanının küçülmesiyle sürtünmeyi azaltmaktı.

Tyrell takımı yeni aracını 4.yarışa yetiştiriken, ilk veriler takımı umutlandırmıştı. Zira P34 kullanan Depailler, sıralamalarda eski 007 şasisiyle yarışan Scheckter’in 11 sıra önünde tamamlamıştı. Lakin araç kalan yarışlarda teorik avantajını pist üstüne dökemedi ve sezonu yalnızca 1 galibiyet ile kapattı. Scheckter’e göre ön tekerlerin virajlarda havaya kalkması ve özellikle eski pistlerin pürüzlü yüzeyi sorun yaratıyordu. Ayrıca ön lastiklerin çok çabuk ve aşırı ısınması frenlemede beklenen avantajı dezavantaja çevirmişti (Özellikle 1977 Monaco GP’sinde bu sorun gözlemlenebiliyor). Bir diğer sorun da araca her sürüş stilinin uymamasıydı. Takım lideri Scheckter’in, puan üstünlüğü kursa da 74 ve 75’te fark yarattığı Depailler’e sıralamalarda mağlup olması da bu soruları beraberinde getiriyordu.

Sezonu 3.bitiren Tyrrell’ın geleceğini en olumsuz etkileyen gelişme de sezon sonu Scheckter’in ayrılması oldu. Yerine gelen Ronnie Peterson ise gridin en iyi pilotlarından biriydi ancak sürüşü çok uyumsuzdu ve sezon faciayla sonuçlandı. İsveçli pilot, ikinci pilot statüsündeki Depailler’e net bir şekilde mağlup olurken sezon sonu eski takımı Lotus’a geri döndü. Sezonu markalar klasmanında 6. tamamlayan Tyrrell ise Goodyear‘dan küçük lastik hamurunu geliştirmek için bir çalışma gelmediği sürece projenin gelişime açık olmadığı kanısına vardı ve proje rafa kalktı.

Berk Topal

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz