CSKA Moskova | Başarı

428

CSKA Moskova için modern Euroleague’in en başarılı takımı diyebiliriz. Baktığımızda son 16 sezonda 15 defa Final-Four’a kaldılar, 7 defa final oynadılar ve 4 defa şampiyonluk kupasını müzelerine götürdüler. Final-Four’a kalamadıkları tek sezon olan 2010-11 sezonunda ise takımları Euroleague’in en zayıf kadrolarından biriydi. Bunu farkeden Başkan Vatutin ertesi sezon öyle bir kadro kurdu ki çoğu basketbol severe göre 2011-12 CSKA Moskova kadrosu Euroleague’in gelmiş geçmiş en iyi takımı olarak görülüyordu.

Rus ekibinin geçtiğimiz sezonki kadrosuna baktığımızda diğer senelere oranla daha zayıf bir kadro oluşturmuştu. Fakat gelecek sezon için pota altına yaptıkları hamleler ile şampiyonluğun üç favorisinden biri oldular. O zaman gelin CSKA Moskova gelecek sezon neler yapabilir, onları inceleyelim.

Transferler ve Sözleşme Uzatanlar

Nikola Mulitinov ( Olimpiakos – 3 yıl )

Tornike Shengelia ( Baskonia – 3yıl )

Daniel Hackett ( 2 yıl )

Joel Bolomboy ( 2 yıl )

Mike James ( 3 yıl )

Kadro

PG: Daniel Hackett, Janis Strelnieks, Alexander Khomenko
SG: Mike James, Darrun Hilliard, Ivan Ukhov
SF: Will Clyburn, Nikita Kurbanov
PF: Tornike Shengelia, Johannes Voigtmann, Semen Antonov
C: Nikola Milutinov, Joel Bolomboy, Andrei Lopatin
Koç: Dimitris Itoudis

Tornike Shengelia: Shengelia için söylenecek çok bir şey yok aslında. Avrupa’nın en iyi 4 numarası diyebiliriz kendisi için. Shengelia, 2.06 metre boyunda olup modern profil de bir uzun. Savaşçı ruhu, ayak çabukluğu ve pozisyon bilgisi ile hem kısaların karşısında kalabiliyor hem de çemberi koruyabiliyor. İşin hücum tarafında ise silahları fazla, pota altında iyi bir bitirici, üçlük atabiliyor ve topla oynayabiliyor. Bunların üstüne oyun açlığı da yüksek olan Tornike Shengelia’yı izlemek basketbol severlere oldukça keyif veriyor.

Nikola Mulitinov: Geçtiğimiz 7 sezonda takımın çember koruyucusu Kyle Hines’ın yerine alınan Mulitinov, Hines’ı çok aratmayacaktır. Son senelerde Olimpiakos forması ile pota altında rakiplerin korkulu rüyası olmuştu. Uzun boyuna rağmen ayakları hızlı olan Mulitinov savunmada kısaların karşısında rahatça kalabiliyor. Aynı zamanda çok iyi bir ribaundçu. Hücumda ise pota altında bitiricilikte Avrupa’da en yüksek yüzdeyle bitiren oyuncularından birisi. Ayırca şut mesafesini de her geçen sezon geliştiriyor. Yaşlanan Kyle Hines’ın yerine güzel bir hamle yaptı CSKA Moskova.

Savunma

Cska Moskova pota altına yaptığı transfer ile son yılların en iyi savunma takımını kurmuş oldu. Shengelia ve Mulitinov hem ayakları hızlı hem de fizikli oyuncular. Bu da takımın savunma direncinin yukarı çekilmesini sağlıyor. CSKA’nın en büyük artılarıdan biri rakiplerine basketbolun temeli olan Pick and Roll’den kolay sayıya izin vermeyecek olmaları. Uzun oyuncularının ikisi de kısaların karşısında kolay kalabiliyor. Aynı zaman fizikli olmaları ile birlikte iyi birer çember koruyucu ikisi de. Savunma bilgilerinin de yüksek olması sayesinde yardım savunmalarını yapmaları kolaylaşacaktır. Uzunların dışında tepede Daniel Hackett gibi Avrupa’nın en iyi kısa savunmacılarından birine sahipler. Hackett hem yarı saha hem tam sahada rakiplerini rahatsız edip baskı yapabilen bir oyuncu.

Kanat savunmacısı olarak da ellerinde Will Clyburn bulunuyor. Bu durumu Efes üzerinden örnek verecek olursak, 2 sezondur Anadolu Efes’in eşleşmekte en zorlandığı takım Cska Moskova. Bunun ana sebebi Efes’in ana oyun kurucuları Larkin ve Micic’e baskı yapıldığında takımı yönlendirebilecek, pas trafiğini ayarlayabilecek bir oyuncuya ihtiyaç duyuluyor. Bu oyuncu da Simon oluyordu. Fakat Simon da Clyburn tarafında savunulunca Efes’in hücumları tıkanıyordu. Bu sebeple Will Clyburn her ne kadar hücumdaki yetenekleri ile ön plana çıksa da işin savunma tarafında takımın önemli parçalarından birisi.

Sonuç olarak Cska, iyi bir hücum takımı olmasının yanında iyi de bir savunma takımı. Rakibin oyun kurucularına ön tarafta baskı yapıldığında top mecburen kanat oyuncularına verelicek. Orda da rakibin kanat oyuncularının ne kadar topla oynayabildiği önemli rol oynayacak. Ayrıca, geçtiğimiz sezondan farklı olan durum Voigtmann’ın yerine Shengelia’nın oynayacak olması. Voigtmann her ne kadar yetenekli olsa da Shengelia kadar sert olup savunma da iyi bir oyuncu değil. Bundan dolayı Shengelia’nın takıma eklenmesi takımın hem hücum hem de savunma anlamında seviye atlamasını sağlayacaktır.

Hücum

Cska’nın her ne kadar savunmasını övsek de onlar hep işin hücum tarafıyla ön plana çıkan bir takım oldular. Cska’nın bu seneki oyun planı geçtiğimiz senelerden farklı olmayacaktır. Zaten oyunlarını değiştirecek tarzda herhangi bir oyuncu transferi yapmadılar. Shengelia ve Voigtmann, yetenekleri benzer oyuncular. Tek farkları Shengelia’nın daha yırtıcı karakter de bir oyuncu olması. Öte yandan Kyle Hines her ne kadar bu takımın bel kemiği olsa da Mulitinov da onu asla aratmayacaktır.

Cska’nın ilk opsiyonu oyunu açık sahaya yaymak olacaktır. Zaten ne kadar iyi savunma takımı olduklarını söyledik. Savunmaları sayesinde yakaladıkları avantajlar ile rakipten topu kapıp tempolu basketbol oynayacaklardır. Takımdaki oyuncuların çoğu da tempoyu seven tarz da oyuncular zaten. İş yarı saha hücumlarına geldiğinde de yaratıcı oyunculara sahipler. İlk olarak Mike James gibi Avupa’nın en atlet ve delici oyuncularından biri takımda bulunuyor. Günümüzde hücumda sayı atmanın en önemli yollarından biri rakip savunmadan bir avantaj elde etmek. Bunun da yollarından birisi savunmada adam eksiltecek bir oyuncuya sahip olmak. Mike James de bu işi en iyi yapanlardan birisi. Shengelia’nın önemi de burda ortaya çıkıyor. Üç sayı çizgisinin dışında hazır bekleyip ya üç sayılık atış yapabilir ya da içeri penetre edebilir.

Hücumdaki diğer opsiyonlardan birisi de Will Clyburn’un kanattan yapacağı hücumlar. Clyburn hem topla oynayabilip atletizmi sayesinde potaya rahatça gidebilen hem de yeri geldiğinde şutunu atabilen bir forvet. Geçtiğimiz sezon yaşadığı sakatlık yüzünden uzunca bir süre oynayamasa da gelecek sezon herkese eski günlerini hatırlatacaktır. Mulitinov’a gelecek olursak onun da önemi oldukça fazla. Çünkü sağlam fiziği ve oyun bilgisi sayesinde kendisi iyi bir perdeci. Bu sayede takım arkadaşlarıyla rahatça Pick and Roll oynayıp sayı bulabilir. Özellikle pota altındaki bitiricilik yüzdesi ile Avupa’daki en iyi oyuncular arasında. Ayrıca, Mulitinov her geçen yıl şut menzilini arttırıyor. Eğer ilerleyen yıllarda üç sayılık basketler atmaya başlarsa Cska savunulması imkansız bir takıma dönüşebilir. Hücumda unuttuğumuz isimlerden biri de kendisini her geçen sezon geliştiren Daniel Hackett. Genellikle insanlar Hackett’ı iyi bir savunmacı olarak bilir. Fakat hem istatistiklerine hem de oyununa baktığımızda hücumunu ne kadar geliştiridiğini görebiliriz. Son 4 sezondaki üç sayılık yüzdeleri sırasıyla %26.7, %36.9, %39.2 ve %44.2. O da artık hücumda riske edilmeyecek oyunculardan biri oldu. Ayrıca koç Itoudis zaman zaman tempoyu düşürmek istediğinde başvurcağı isim Hackett olacaktır ve bu sayede yarı sahada takımın pas trafiğini ayarlayabilecektir. Bu iş için ayrıca kenardan Strelnieks takıma destek verecektir. Strelnieks’de yaşadığı sakatlık yüzünden eski akıcılığını kaybetmiş olsa da takımı organize edebilmesi ve dış şut tehdidinin bulunması sayesinde sahada süre alabilecek isimlerden birisi.

Bench Katkısı

İlk beşi kuvvetli olan Cska Moskova’nın bench rotasyonu da oldukça kuvvetli. Kenardan da katkı verebilecek oyuncular; Strelnieks, Darrun Hillard, Nikita Kurbanov, Voigtmann ve Joel Bolomboy. Sanırım ilk beşi bu kadar kuvvetli olmayan takımlar vardır. Hackett yorulduğunda ve koç Itoudis tempoyu düşürmek istediğinde başvuracağı isim Strelnieks olacaktır. Hillard ise 6. Adam olarak kenardan gelip takımın skor yükünü sırtlanacak isim olacaktır. Hillard saf şutör olup istatistik kağıdının diğer kısımlarını dolduramayan bir isim. Kurbanov ise geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz gibi kenardan gelip dış şut katkısı ve sertlik getirecektir. Voigtmann için ‘Light Shengelia’ diyebiliriz. Sahada yapabildikleri itibari ile Shengelia’ya ya benziyor fakat Shengelia hem daha sert hem de oyunu daha çok hisseden ve oyun açlığı üst seviye olan bir oyuncu. Joel Bolomboy geçtiğimiz sezonun önemli isimlerden biriydi. 2 sezondur kenardan gelip iyi katkı veren bir oyuncu. Atletizmi ve dış şut tehdidi ile Cska’ya alan açan bir uzun. Fakat zaman zaman konsantrasyon eksikliği yaşayabiliyor.

Sonuç olarak Cska, her sezon olduğu gibi ligin favorilerden biri olarak başlayacak. Koç Itoudis’de son yıllarda büyük egoları yönetmede başarılı bir grafik sergiledi. Bu takımı da bir araya getireceğine dair çok soru işareti bulunmuyor. Gelecek sezon izlemesi keyifli bir Cska Moskova izleyeceğiz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz