Acil Durumda Camı Kırınız: Shane Larkin

416
Acil Durumda Camı Kırınız Shane Larkin
Shane Larkin

Sezon başında Boston Celtics’ten Anadolu Efes’e gelen 25 yaşındaki Shane Larkin, beklentileri boşa çıkarmadı ve harika bir sezon geçirdi.

Larkin aslında sezona biraz tutuk başladı. Yeni şehir, yeni bir lig, yeni takım ve yeni koç. Kısa sürede adapte olmak elbette çok zor.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Büyük umutlarla gittiği NBA’de beklentileri karşılayamayıp tekrar Avrupa’ya dönmek zorunda kalmak mental açıdan da oyuncuyu ister istemez etkiler. Larkin’in ilk zamanlar bu sorunu fazlasıyla yaşadığını düşünüyorum.

Koç Ergin Ataman başarılara ulaşırken mutlaka o sezon özel bir oyuncusu olurdu. Beşiktaş ve Galatasaray dönemlerindeki Carlos Arroyo gibi. Larkin’de şampiyonluk yolunda fark yaratacak ve kritik öneme sahip yıldız oyuncu statüsünde transfer edildi.

Sezonun başlamasıyla birlikte iyi bir bütçe ve büyük umutlarla kurulan kadroda Larkin’in, Celtics sonrası performansı merak ediliyordu.

Oldukça tutuk, takım oyunundan uzak ve sürekli mutsuz bir ruh hali vardı. Boş şutları değerlendiremiyor, savunmada ise takımın en zayıf halkası konumundaydı. Hal böyle olunca akıllara NBA’den geldiği için, basketbola doymuş, başarıya aç olmadığı için burada yapamaz dedikoduları gündeme gelmeye başladı.

Aralık ayına doğru gelindiğinde Larkin bir var bir yok gibiydi. Neredeyse rotasyon oyuncusu konumuna gelmişti. İstikrarsız performansı nedeniyle Ergin Ataman tarafından da eleştirilen Larkin’in takımdan gönderileceği konuşuluyordu.

Şubat ayı itibariyle ise Larkin yavaş yavaş savaşçı ruhunu ortaya çıkarmaya başladı. Mental olarak kendini sahaya verdiğinde neler yapabildiğini tekrar kanıtladı. Artık bu takımda Larkin’de vardı.

Final Four öncesi son düzlükte rakip Barcelona’ydı. Kalplerimiz Efes ile olsa da özellikle deplasman galibiyeti alacağımız ihtimali çok düşük görülüyordu. Sezona damga vuran bir diğer isim Micic, kritik maçlarda özellikle son periyotlarda pek etkili olamıyordu. Bu nedenle Efes’in winner oyuncu eksiği var tartışmalarına noktayı geç de olsa Shane Larkin koydu.

Larkin Barcelona karşısında evimizde oynadığımız maçta, ilk yarıda 11 dakikada 15 sayı üretirken 6’da 6 şut isabetiyle oynadı. 28 dakika boyunca sahada kalarak 37 sayı, 5 ribaund ve 2 asistle maça damgasını vurdu. 6-7 ikilik, 6-8 üçlük ve 7-7 faul atışıyla maçı tamamlayan Larkin, tam 43 verimlilik puanı yaptı.

Efes‘in Barcelona’yı deplasmanda 68-102 ile mağlup ettiği maçta ise 30 dakika sahada kalan Birleşik Amerikalı yıldız, 11/12 saha içi isabetiyle Barcelona potasına 30 sayı gönderdi. Gösterdiği bu performansla Anadolu Efes tarihinde bir playoff maçında en çok sayı atmayı başaran isim oldu.

Artık Efes’in kritik maçlarda bir kurtarıcısı vardı. Acil durumlarda sahneye Larkin çıkmaya başladı.

Sorumluluk almaktan hiç bir zaman çekinmeyen Shane Larkin, eli titremeden can yakan sayılarıyla Anadolu Efes’i Final Four’a götüren isim oldu.

Final Four’da eksik Fenerbahçe Beko karşında sahnede bir kez daha Larkin vardı. 30 sayı, 7 ribaund ve 7 asist ile Anadolu Efes’i EuroLeague finaline götürdü. Ancak finalde CSKA Moskova’ya karşı 29 sayı, 1 ribaund ve 2 asistlik performansı şampiyonluk için yeterli olmadı.

Anadolu Efes Final maçını kaybetse de Larkin’in performansı taraflı tarafsız herkesin beğenisini topladı.

Sezon başındaki eleştiriler, transfer dedikoduları, takımdan gönderilsin söylemleri artık bir daha açılmamak üzere kapandı. Larkin kalitesini göstermiş, ne kadar değerli bir oyuncu olduğunu yeniden tartışmasız ispatlamıştı.

Basketbol Süper Ligi final serisinde Fenerbahçe Beko ile karşılaşan Efes’te şampiyonluk özlemi çok fazlaydı. Kazananın şampiyon olacağı kritik maçta beklenildiği gibi Larkin adeta alev aldı. Fenerbahçe Beko karşısında 13/13 serbest atış, 8/9 iki sayı, 3/9 üç sayı yüzdeleri ile 38 sayıyla tamamlayan Larkin, ayrıca 4 asist ve 3 tane de ribaund üreterek final maçının en değerli oyuncusu oldu.

Hayatta her şeyin bir başlangıcı vardır ve her başlangıç beraberinde sayısız beklentiyi getirir. Shane Larkin, hayal kırıklığı ile başladığı sezonun son bölümünde fırtına gibi esti ve kupayı alarak sezon başında başladığı Anadolu Efes kariyerini beklentileri karşılayarak noktalamış oldu.

Yeni sezonda takımda kalır mı ? Onu da tüm detaylarıyla yakında sitemizden okuyabilirsiniz…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here