Houston Rockets neden D’Antoni ile devam dedi ?

317
Houston Rockets
Houston Rockets neden D’Antoni ile devam dedi ?

2017-2018 sezonunu normal sezonu en yüksek galibiyet yüzdesiyle bitiren ve Playofflar’da NBA finalini kıl payı kaçıran Houston Rockets Koç Mike D’Antoni’nin sözleşmesindeki son yılı da kullanarak kendisine takımı emanet etmeye devam edecek.

Bu beklenen gelişmelerin ardından konuşan takım sahibi Tilman Fertitta alınan iyi sonuçlarla beraber D’Antoni’nin saha dışındaki olaylarda da takımı çok iyi yönettiğini belirterek ”kendisinin organizasyonları için ideal isim’’ olduğunu belirterek D’antoninin Texas ekibini temel hedefleri olan NBA şampiyonluğunun peşinden koşturmaya devam edeceğini belirtti.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

2 sezon önce takım başına getirilen Mike D’Antoni Rockets’ın başında çıktığı 164 maçta 120 kere kazanıp sadece 44 kere kaybederek iki sezonda da Playoff yapma başarısı göstermişti. Yılın Koçu ödülünü kazandığı 2015-2016 Playofflarında Konferans yarı finaline kadar gelebilen takımı, bu sene Golden State Warriors’a karşı Batı Konferansını çoğu insana göre Chris Paul’ün yaşadığı şanssız sakatlık yüzünden 7. Maçlık seri sonrası kaçırdı ve Kevin Durant’in gelişi sonrası Warriors’ı Playofflarda 7. Maça zorlayan ilk takım oldu.

Mike D’Antoni ayrıca tarihteki basketbol koçları arasında da önemli bir yere sahip. Kendisi Günümüzde oynanan ‘’Pace&Space’’ yani ‘’tempo ve alan paylaşımı’’ basketbolunun atası  olan ‘’7 Seconds or Less’’ hücum sisteminin fikir babası. Bildiğiniz üzere D’Antoni Phoenix Suns’ın başındayken düşük tempoyla ‘’üçgen hücum’’ oynayan Lig genelinin aksine yüksek tempo ile yenilen basket ya da alınan savunma ribaundu sonrası mümkün olduğunca hızlı şekilde basket bulmaya çalışılan türkçesi 7 saniye ve ya daha az olan bu sistemi kullanıyordu.

Houston Rockets’ın başına geldikten sonra da takımını Lig genelinde yaygınlaşmış olan Pace&Space sistemine adapte ettiren ABD’li Coach geçen sezonki All-Star arasının sonrasında ise takımını bir anda düşük tempoyu tercih eden ve James Harden ile Chris Paul’ün izolasyonlarından oluşan oyun sistemine döndürmüştü ve bu iki sistemle de başarılı bir tablo çizerek Houston’ı Ligdeki en önemli iki şampiyın adayından biri yapmıştı.

Yukarıdaki sebepler gösteriyor ki takım sahibi Fertitta Mike D’Antoniyi Rockets için ideal koç olarak görmekte haklı. Peki sahip olduğu takımı kendisinin belirlediği temel hedefi olan şampiyonluğa D’Antoni önderliğinde ulaşabilecek mi? Bu sorunun cevabını zaman gösterecek…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here