Milliler, Gençlerle Dolu Dizgin

339
12 Dev adam
Milliler, Gençlerle Dolu Dizgin

Milli takımımız, 2019 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu’ndaki 5.maçında Ukrayna’yı 80-66 mağlup etti.

USA Team Fans
USA Team Fans

Milli takımımız, bu sefer Çin’de düzenlenecek olan Basketbol Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanan takımların belirlendiği eleme gruplarından B Grubu’nda Ukrayna, Letonya ve İsveç ile birlikte yer alıyor. Daha önce grubunda Letonya(79-70) ve İsveç’e(59-58) mağlup olan milliler, daha sonra Ukrayna(60-67) ve Letonya(85-73) maçlarını kazanmayı başardı.

Grubundaki 5.maçında Ankara Spor Salonu’nda Ukrayna’yı ağırlayan ay-yıldızlılar karşılaşmaya Scottie Wilbekin-Doğuş Balbay-Cedi Osman-Sertaç Şanlı-Metin Türen 5’i ile başladı. Hava atışıyla birlikte Ukrayna Viacheslav Kravtsov üzerinden ilk sayılarını buldu. Millilerimiz ise cevap basketini Cedi Osman’ın çembere yönelmesi sonucu elde etti. Karşılaşmanın ilk hücumları karşılıklı basketler ile geçilirken Ukrayna ilk 2.30’lık süre içerisindeki tüm sayılarını Kravtsov ile buldu. Millilerimiz periyodun ilk yarısı boyunca savunmada, özellikle de Doğuş Balbay ile guard savunmasında etkili bir oyun ortaya koysa da bu üretkenliğini hücuma yansıtmakta zorlandı. Hücumda zorlanan Türkiye karşında etkili bir hücum ribaundu performansı gösteren Ukrayna, ikinci şans sayıları ile skoru 16-10’a getirdi. Ay-yıldızlılar farkın daha fazla açılmaması için savunmada tam saha baskı uygulayınca bu sefer de boyalı alan savunmasında sıkıntı çekmeye başladı. Hücumunda istediği pozisyonları yakalayan Ukrayna 12-0’lık bir seri ile de ilk çeyreği 28-15 önde kapadı. Bu çeyrekte Ufuk Sarıca sahada 10 oyunculuk bir rotasyondan yararlandı.

2.çeyreğin başlaması ile ekibimiz baskılı oyununu sürdürdü. Savunmada gösterdiğimiz kararlılık sonrası Cedi Osman önderliğinde takımın geri kalanının da oyuna efektif katkı vermesi sonucu bu sefer 12-0’lık seri yakalayan taraf bizdik. Çeyrek boyunca savunmasından ödün vermeyen milli takımımız, Ukrayna’ya da bu çeyrekteki ilk sayılarını bulma imkanını ancak 3 dakika sonra gösterdi. Bu noktadan sonra skor tabelasında yavaş yavaş Ukrayna’ya yetişen ay-yıldızlılar Cedi Osman’ın 3’lüğü ile skoru 32-32’ye getirerek eşitliği sağladı. Furkan Korkmaz’ın da efektif katkı sağlamaya başladığı çeyrek genel olarak milli takımımızın savunmada düşmediği ve bu enerjisini hücuma da yansıttığı bir oyuna sahne oldu. Böylece Ufuk Sarıca ve öğrencileri soyunma odasına 51-40 önde girdi.

Soyunma odası dönüşü Furkan Korkmaz bir kez daha sahneye çıktı ve ekibimiz adına 5-0’lık bir seri yakaladı. 3.çeyrek itibari ile de savunmada kolay baskete izin vermezken, hücumda yerleşik set düzeninden bağımsız bir oyun sergileyerek bire bir hücumlara kaldık. Çeyreğin ortalarına doğru ise Cedi Osman’ın sakatlığı takımımıza sıkıntı yaşatmaya başladı. İki takımın da skor bulmada zorlandığı periyot Ukrayna açısından hücum ribaundlarıyla, millilerimiz içinse bire bir üzerinden oynanan hücum performanslarına sahne oldu. Ancak ekibimiz farkın tek hanelere inmesine izin vermeyerek son periyoda 61-51 önde girdi.

Mücadelenin son periyoduna karşılıklı basit hatalar ile başlayan iki ekip de top kayıpları üzerinden sayılar buldu.  Ancak ay-yıldızlılar adına bu sayılar çeyreğin yaklaşık 3.dakikasından sonra Semih Erden’in basket faulü ile geldi. Ekibimiz adına farkın korunmaya çalışıldığı periyot, Cedi Osman, Doğuş Balbay ve  Scottie Wilbekin’in sakatlanarak oyundan çıkması sonrasında Semih Erden, Furkan Korkmaz ve Metin Türen üçlüsünün muhteşem performansı ile geçildi. Ufuk Sarıca’nın son anlarda Ege Arar ve Metecan Birsen’i de oyuna sürmesi ile 12 oyuncu da maçta süre aldı. Mücadelenin sonuna gelinmesi ile milli takımımız sahadan 80-66 galip ayrıldı. Milli takımımızda Furkan Korkmaz 21 sayı, 4 ribaund, 3 top çalma; Cedi Osman 20 sayı, 4 ribaund, Metin Türen 12 sayı, 5 ribaund; Scottie Wilbekin 13 sayı, 3 ribaund, 4 asist ile mücadeleyi tamamladı.

Ay-yıldızlılar, 2019 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu’ndaki son maçında 1 Temmuz Pazar günü İsveç’i ağırlayacak. Ekibimiz bu karşılaşmayı da kazanması halinde grubunu lider tamamlayacak.

Maçın Özeti

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here