Herkes Vazgeç Dediğinde Umut Fısıldar; “Bir kez daha dene”

1425

Derrick Rose’un bu sabaha karşı ortaya koyduğu performansın gölgesinde, bir umut hikayesi var. Süreç içerisinde daima görünenin ardındaki görünmeyeni arayanlar bu hikayeye tanıklık ediyor.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Derrick Rose bu lige adım attığı andan itibaren,…

2011 MVP’si Derrick Rose artık…

Rose yeniden sakatla…

Rose mumla…

D-Rose son kez…

Shakespeare, kati surette izleyicilerin oyunun başı ve ortasını hatırlamadığını bu yüzden yalnızca sonunun iyi bitmesinin yeterli olduğunu belirtir ve ekler; “Yeter ki sonu iyi bitsin”.

İnsanların süregelen eforu görmeksizin salt sonuca, son süreçte meydana gelene odaklanması durumunu içeren söz, dalgalarda boğuşan gemiyi değil, limanında demirli durumdaki gemiyi görenleri barındırır. Hatalıdır.

Yolun önemini, yol süresinceki dinamikleri görmezden gelen yaklaşım, durumu salt sonucunda elde edilen ya da edilmeyen somut varlıkla sınama yoluna gider. Umut vaat edici değildir.

Sonucu meydana getirenin süreç olduğunu, maçları kazandıranın antrenman olduğunu farketmeyerek, salt metal parçaları gözleyenlerin tercihidir.

Düne bakıp, günü yaşayıp, geleceğe oluşturanların yaklaşımı ise sağlığı ifada edecektir. Mutluluğu, mutsuzluğu, acısı, keyfiyle süreci, hayatı yaşamaya çalışanların arzusunu karşılayacaktır.

Bir kere yaşayanların; ancak dolu dolu yaşarsa bir kerenin yetip de artacağını bilenlerin seyrettiği bir adamın hikayesidir yaşanan.

Prestij

Her sihirbazlık numarası üç bölümden oluşur.

Vaat bölümünde; seyirciye gerçek bir illüzyon gösterisi sunulur. Seyircilerin beklentilerinin yükseltildiği aşamada, seyirci bir sonraki aşamaya hipnotize bir şekilde hazırlanmış durumdadır.

Dönemeç bölümünde; seyircilerin dikkatlerini dağıtma amaçlı bir asistan sahneye çıkartılır. Asistan prodüksiyon ekibinden olabileceği gibi seyirciler arasından da seçilebilir. İlk bölümde yükseltilen beklentiler, sonraki aşamada daha büyük bir şeyin geleceğine yönelik merak duyusu ile kamçılanır.

Prestij bölümünde ise seyirci beklediğinin tam tersi bir şeye tanık olur ve şok gerçekleşir. Seyirci izlediğinin sırrını çözemezken, bir yandan şovu anlamlandırmaya çalışır, diğer bir yandan avuçları patlarcasına sahnedeki adamı, sihri yaratanı alkışlar.

2008 NBA Draftları’nında lige adım atan Derrick Rose, kendisinden önce gelen ve kendisinden sonra gelen her 1 numara seçimi gibi büyük beklentileri karşılama görevi ile karşı karşıyadır. Jordan’ın geleneğinden beri, beklediği düzeylere ulaşamayan Chicago basketbolunu yeniden ayağa kaldırma vaadi ile ülkenin Doğu Yakası’na adım atan Rose, süreç içerisinde beklentilere misliyle cevap verecek, Kirk Hinrich, Taj Gibson, Joakim Noah, Luol Deng gibi isimlerle takımı birkaç 10 sene önceki haline taşıyacağına dair sinyaller verecektir.

MVP olarak tamamladığı 2010-2011 sezonu devamında çok daha büyüyeceğine dair otoriteleri ikna etmeye devam eden Derrick Rose…

Kelimelerin devam edilmesine, cümlelerin tamamlanmasına gerek duyulmadığı hayat düzeninde, nefes aldıkça umudun olduğu gerçeğini farkına varanlar, Derrick Rose’un hikayesini izlemeye devam ediyor. Her günün şafağında yeni bir güne merhaba diyenler, geçmişte yaşadıklarını umursamamamak suretiyle gelecekte yaşayacaklarını lütuf olarak kabul edenler, herkes vazgeç dediğinde, bir kez daha deneyenler, yaşıyor. Bir kere. Dolu dolu.

*Derrick Rose sabaha karşı Target Center’da oynanan, 41 dakika sahada kaldığı, Minnesota Timberwolves’un Utah Jazz’ı 128-125 yendiği maçta 50 sayı, 4 ribaund, 6 asist, 2 top çalma ile oynadı. Rose ayrıca son hücumda maçı uzatmaya götürebilecek üçlüğü deneyen Dante Exum’un şutunu blokladı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here