FIBA’nın Yeni Yüzü

480
FIBA
FIBA'NIN YENİ YÜZÜ

Bir NBA ve Lakers efsanesi olan Kobe Bryant’ın artık yeni bir görevi var. O görev FIBA Dünya Kupası 2019’un elçiliği. Gelecek yıl Çin’de düzenlenecek turnuva öncesi global anlamda bir göreve üstlenen Kobe Bryant aslında bu iş için en iyi isimlerden birisi.

USA Team Fans
USA Team Fans

Basketbol oynarken sponsorların turlarıyla Çin’e defalarca giden Kobe orada en çok sevilen basketbolcu konumunda. Çin halkı defalarca kez onun turlarına çok büyük bir katılımda bulundu. Global anlamda büyük nüfuslu ve büyük ekonomik güce sahip olan Çin bu anlamda basketbol ve diğer sporlar için büyük bir pazar ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyorlar.

Defalarca kez yazılan makalelerde Kobe’nin Çin’de gerçekleştirdiği ziyaretlerin ne kadar çılgın olduğu yazıldı. 2008 Pekin Olimpiyatları sırasında Kobe orada ki tüm sporculardan daha ön plandaydı. Çoğu maçta kendisine sevgi gösterileri ve büyük bir destek gelmişti. Dünya Şampiyonası biraz Olimpiyat basketbolunun gerisinde kalıyor ve bu adımlar turnuvanın değerini , izlenme sayısını artırmaya yönelik adımlar. Turnuva’nın en büyük favorisi Amerika Birleşik Devletleri bile genelde “superyıldız” sınıfında olan oyuncularını getirmeden katılıyor . Küresel anlamda NBA efsanelerinin insanları etkileme ve onlara yol gösterecek etkinliklere katılması giderek artıyor. Sosyal medyanın etkisiyle büyük kitlelere ulaşan sporcular kariyerleri bitse bile görünürlüklerinden bir şey kaybetmiyor. Biraz daha az gözüken isimlerden birisi olan Kobe Bryant için bu görev tam yerine oturmuş. Kadın basketbolu içinde WNBA ile oldukça içli dışlı olan Kobe bir diğer büyük organizasyon için artık dünyanın gözü önünde olacak.

Basketbolu bıraktıktan sonra fazla göremediğimiz , kendi iş hayatına veya özel hayatına daha ağırlık veren Kobe’yi böyle bir organizasyon içinde görmek hepimizi mutlu edecektir. Hem kendi isminin küresel ve Çin sınırları içindeki büyüklüğü hem de basketbol adına yaptıklarını düşününce FIBA iyi bir seçim yapmışa benziyor. Dünya şampiyonasının biraz daha ilgi çekmesi ve değerinin artması için saha dışında yapılan bu hamlelerin nasıl bir sonuç vereceğini hepimiz merak ediyoruz. Sosyal medyanın gücüyle birlikte organizasyona bir şeyler katıp katmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Efe Yamanlar 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here