Hazır Olun, Geliyorlar! Potansiyel 2019 Darft’ları

3885
NBA Draft
Hazır Olun, Geliyorlar! Potansiyel 2019 Darft’ları

2018 Draft’ının üzerinden henüz birkaç hafta geçmiş, Summer League bile bitmemişken 2019 sınıfı draft’ları konuşulmaya başlandı. Geçtiğimiz Draft’ta Deandre Ayton, Luka Doncic, Trae Young, Mo Bamba, Collin Sexton ve Michael Porter JR gibi yıldız isimlerin seçimi ile basketbol severlerde geleceğe yönelik büyük bir beklenti oluştu.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Zamanın getirdiği ihtiyaç ve zorunluluklar neticesinde basketbol artık sadece üst liglerin takip edildiği, medyada sadece NBA yıldızlarına dair haberlerin yer aldığı bir ortamdan sıyrıldı. Henüz lise takımlarında boy gösteren “çocukların” ortaya koydukları performansların dünyanın bir diğer ucundaki spor servislerini ilgilendirmeye başlaması ile NBA öncesi basketbolunun önemi daha da arttı. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde dolaylı olarak basketbol geçirdiği endüstrileşme faaliyetlerini altyapılara da yansıttı. Bu içeriğimizde de bahsettiğimiz endüstrileşmenin bir sonucu olarak henüz 18’ine yeni girmiş “süper yıldız” adaylarını inceleme altına alacağız. 2019 Draft’larında üst sıralarda kendilerine yer edinmesi beklenen kolej oyuncularının istatistiklerini değerlendirip, onları yakından inceleyeceğiz.

R.J. Barrett

Duke-Montverde Academy /SF/200cm-95kg

2019 Draft’ı için 1.sıra seçimlerinden biri olarak gösterilen R.J. Barrett, bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde NBA tarihinde ilk sıradan seçilen 3.Kanada doğumlu oyuncu olacak. Daha önce 2013’te Anthony Bennett ve 2014’te Andrew Wiggins ilk sıradan seçilmişti. Patlayıcı etki yaratan atletizmine ek olarak topu yönlendirmeye dayanan, çok yönlü bir oyun ortaya koyan R.J Barrett sahanın her noktasında kendini baskın hissettiriyor. Montverde Academy’de geçirdiği 4 sezonun ardından Duke ile anlaşmaya varan Kanadalı oyuncu, “brotherhood”un en önemli silahlarından biri olacak gibi duruyor.
R.J. Barrett’in 2017-2018 Montverde Academy İstatistikleri: 27.0 sayı, 8.1 ribaund, 3.8 asist, 0.9 blok, 1.2 top çalma

Zion Williamson

Duke-Spartanburg Day/PF/198cm-123kg

Kolejde göstereceği performansa bağlı olarak bu sene olmasa da bir sonraki draft’ta 1.sıradan seçilmesine yüksek ihtimal verilen bir başka bir isim de Zion Williamson. Şuan bu yazıyı okuyorsanız bence Zion’ını da tanıyorsunuzdur. Sosyal medyadaki paylaşımlarda Zion’a oldukça yer veriliyor. Kimilerine göre “LeBron James’ten beri çembere bu kadar kuvvetli gidebilen ilk oyuncu Zion Williamson”. Kimilerine göre de “cılız birkaç çocukla uğraşan kilolu bir balon”.

Eleştirilere neden olan konu ise top paylaşımı. Zion, her ne kadar cüsseli bir oyuncu olsa da boyu 198cm. Koleje veya NBA’e adım attığında guard oynamak zorunda kalacak(tabi Ben Simmons’ta olduğu gibi beklenmedik bir uzama görünmezse). Saha görüşü ve pas yeteneğini lisede oynarken pek görebilme şansımız olmadı. Öte yandan tüm bu eleştirileri ve övgüleri bu sezon kolej liginde yeniden değerlendireceğiz. Zion’ı bu denli popüler hale getiren insan üstü atletizmi ve koca cüssesi, bu çocuk 198 cm olmasına rağmen 123kg. Daha liseyi yeni bitirmiş bir oyuncunun Instagram’da 1.6 milyon takipçisinin olması da Zion’dan beklentilerin ne denli yüksek olduğunu bir kez daha gösteriyor. Hangi kolejle anlaşmaya varacağını açıklaması bile gündemde yer edindi.Duke kadrosuna dahil olan yıldız adayı, zaten fazlasıyla güçlü olan takımının daha da korkutucu olmasına neden oldu.
Zion Williamson’ın 2017-2018 Spartanburg Day İstatistikleri: 36.4 sayı, 11.4 ribaund, 3.5 asist, 2.3 blok, 3.4 top çalma

Cameron Reddish

Duke-Westtown/SF/206cm-93kg

Duke’ün yıldızlar kadrosunun bir diğer ismi, Cameron Reddish. Cameron’ın sahada yapamayacağı bir şey olmadığı kanısındayım. Boyunun bu seviyelerde kalması halinde oyun yönlendirmeden, kendi şutunu yaratmaya ve post oynamaya kadar her türlü oyun sistemine ayak uydurabilir. Duke’ün harikalar yaratan teknik ekibiyle Cameron Reddish, kendini ligin korku salan ilk birkaç isminden biri haline getirebilir. NBA scout’larınca da Cameron’ın gelişime açık olduğu, toplu oyununu daha da geliştirmesi halinde elit bir oyuncu seviyesine ulaşabileceği aktarılıyor.
Cameron Reddish’in 2017-2018 Westtowon İstatistikleri: 28.4 sayı, 6.9 ribaund, 4.2 asist, 0.4 blok, 2.5 top çalma

Bol Bol

Oregon-Findlay Collage Prep/C/218cm-100kg

Soyisminden ve boy uzunluğundan da tahmin edebileceğeniz üzere Bol Bol, Manute Bol’un oğlu. Pozisyonu için bile uzun olan Bol, 236cm kanat genişliği ve 289cm uzanma mesafesi ile doğal olarak çemberi savunmakta çok da zorlanmıyor. Ancak ciddi manada zayıf bir vücudu var. Silindirinin bu denli geniş olmasına rağmen kolejde veya NBA’de omuz omuza mücadelerde yetersiz kalacaktır. Kolejde geçirdiği süreçte vücuduna gerekli yatırımı yaparsa yıldız oyuncu düzeyine ulaşması kaçınılmaz. Bu türden bir değişimi daha önce Joel Embiid’de de görmüştük.
Bol Bol’un 2017-2018 Findlay Collage Prep İstatistikleri: 20.4 sayı, 8.2 ribaund, 0.4 asist, 2.4 blok, 0.8 top çalma

Romeo Langfor

Indiana-New Albany/SG/198cm-90kg

Romeo’nun da Zion Williamson kadar olmasa ciddi bir hayran kitlesi var. Üstelik bana kalırsa bu kitle daha bilinçli ve objektif yaklaşımda bulunabiliyor. Romeo Langford tam manasıyla bir skorer. Aslında Romeo’nun oyununda göze çarpan, ön plana fırlayan bir özelliği yok. Üst düzey bir atlet değil, çok çok da iyi bir 3 sayı atıcısı sayılmaz. Ancak gerçekten bir skorer iç güdüsü ile sahada her şeyini gösteriyor. Romeo, Indiana’da mentalitesini birkaç basamak daha yükseltir ve yanına birkaç opsiyon da eklerse ligin ciddi anlamda savunulması zor oyuncularından biri haline gelir.
Romeo Langford’un 2017-2018 New Albany İstatistikleri: 35.5 sayı, 9.9 ribaund, 3.7 asist, 1.9 blok, 3.0 top çalma

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here