İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına Coach Doc

565
Doc Rivers
İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına Coach Doc

2008 yılında Boston Celtics’i şampiyon yapan(!) coach Doc Rivers “LA’de bir b.k kazanamadık” tarzında bir açıklama yapmış. Bunun üzerine birkaç şey söylemem gerektiğini hissettim.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Şimdi bu bir sitem mi yoksa bazı şeylerin isteği mi? Yani takımın bütçesi artsın ve hedefe mi koşsun yoksa organizasyondaki yöneticilerin vizyonu genişlesin ve Clippers orta sıra takımı veya playoff ilk turda elenen takım olmaktan mı kurtulsun? Coach Rivers’ın ikisini de istediği gayet net. Peki ya senin kendi performansın? Oğluna olan sonsuz kredin ve torpilin? Bunlar ne olacak Doc efendi diye sorarlar adama. Ben Clippers hayranı biri değilim fakat Los Angeles şehrini en az Lakers kadar temsil eden ve aynı salonu paylaşan bir takım olduğu için onları da üst sıralarda ve hedefe koşarken görmek istiyorum. Clippers, kendisini Boston’da gösterdiği başarılı performans sayesinde göreve getirmek için uğraştı. Onunla birlikte bir umuda bel bağladı, bu umut için CP3’yi takıma dahil ettiler. Fakat yine olmadı, başaramadılar. En sonunda CP3 ellerinden uçtu gitti. Şimdi de böyle talihsiz bir açıklama geldi. Sadece DeAndre’nin gidişi bunu söyletmemiştir eminim. Biraz da oğlunun başka takıma gönderilmesine engel olamayışı da bu duruma etken olmuştur diye düşünüyorum.

2008 yılındaki Boston için söylentiler çok fazla. Tamamen Doc sayesinde şampiyonluk geldiğini söyleyenler var, Big 3’nin büyük hırsı ve neden birleştiklerini kanıtlama amacı diyenler var, KG’nin şampiyonluk açlığı var, var oğlu var yani. Şimdi o adamlar o yeşil formayı giymeseydi, o sezon gerçekten Rondo gibi sahaya hükmeden genç bir point guard’ın olmasaydı, KG’nin hepimizi hayran bırakan o hırsı olmasaydı bu şampiyonluk daha uzun seneler boyunca görülemeyebilirdi diye düşünüyorum. Elbette Doc Rivers’ın çok önemli katkısı ve hamleleri olmuştur, kendisine ve o sezona saygım sonsuz. Ama bunu tamamen ona bağlayanların o sezonu tekrardan açıp izlemeleri gerektiği kanaatindeyim. Keza Coach Doc, 1999-2000 sezonunda koçluk kariyerine başladığında zayıf bir Orlando Magic’le son maça kadar playoff iddiasını sürdürmüş ve o performans sayesinde yılın koçu seçilmişti. Bir takıma direkt etki etmek bence budur. Celtics’te şampiyonluk sezonu öncesi 19 maç üst üste kaybetmek ve sonraki sezon şampiyon olmak emek isteyen bir durumdur ama belli ki takımınızda bir şeyler değişmiştir. Bunu tek sebebe veya kişiye bağlamak biraz saçmalık olur.

Clippers’la ilgili artık fazla umudu olmadığı yaptığı son açıklamayla baya belirgin hale geldi. Sanırım uzun süreli bir kontratı var ama bu sürekli kaybeden tarafta yer alma durumu onu ve kariyerini negatif yönde etkiliyor. 2013’ten bu yana sürdürdüğü görevinde yeni sezon için bir yapılanma sürecinde olduklarını belirtti. Sonuç itibariyle 5 yıllık Clippers kariyerine baktığımızda bu sezona kadar hep 50 galibiyetin üzerinde olduklarını görüyoruz. O günden bugüne sayı hep azalarak ilerledi. 2017-18 sezonunu ise 42-40 şeklinde sonlandırdılar. Doc Rivers takımını playoff’lara sokma adına her şeyi yapıyor fakat bir sonraki adımdaki eksik ne onu bulmanın peşinde. Bariz şekilde “bana bir tane daha Big 3 lazım” diyemediği için bu tarz açıklamalara yöneliyor. Umarım elindeki veteran dolu kadroyla istediği başarıya yeniden ulaşır fakat bu durum artık Batı’da neredeyse imkansız gibi. GSW ne zaman dağılır, LeBron ne zaman Lakers’ta emekli olur ve Houston ne zaman ciddiyetten uzaklaşır işte belki o zaman Coach Doc ve Clippers biraz umutlanabilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here