Hayal Kırıklığı: Lonzo Ball

473
NBA
Lakers'ın büyük umutlar bağladığı çaylağını sizler için analiz ettik.

Yaz döneminin transfer dedikodularıyla beraber en heyecan veren kısmının draftlar olduğu kuşkusuz. Bu yaz draftlarda en çok konuşulan isimse LaVar Ball oldu. Evet yanlış okumadınız, LaVar Ball! Lakers tarafından 2.sıradan seçilen Lonzo’nun babası, eski NBA oyuncusu LaVar Ball. Draftlarda oğlundan daha “faydalı” oyuncular seçilirken o yaptığı abartılı açıklamalar ile oğlu Lonzo’yu bir anda gündeme oturttu. Şimdiye kadar babasının yükselmesine sebep olduğu beklentilerin altında kalan Lonzo’nun performansını sizler için değerlendirdik.

LaVar yaptığı “yerli yersiz” açıklamalarla yaz dönemine ciddi anlamda damga vurdu. Dolaylı yoldan markasını gündeme oturtmak için yaptığını düşündüğümüz bu açıklamalara, kendisinin gençlik yıllarında Jordan’ı bire birde yeneceğini iddaa ederek başladı. Sonrasında buna oğlu Lonzo üzerinden devam etti. Lonzo’nun en az 7 yüzük kazanacağını ve Magic Johnson’dan daha büyük etki yaratacağını söyledi. En son bıraktığımızda ise oğlunun Curry’den iyi olduğu konusunda diretmeye devam ediyordu. LaVar kendi çapında eğlenmeye devam etsin, biz bizi ilgilendiren kısıma gelelim, Lonzo Ball…

LaVar reklam için bu açıklamaları yaparken Lonzo bir bakıma bunlardan olumsuz etkileniyordu. Oldukça iddialı olan bu açıklamalar beklentiyi yükseltmek bir yana, Lonzo’ya önyargı ile yaklaşılmasına da neden olmuştu. Çünkü babasının açıklamaları gerçekten rahatsız edici bir seviyedeydi ve bu insanların Lonzo’ya olan bakış açısını da değiştiriyordu. Bütün bunlara rağmen Lonzo’nun kötü bir oyuncu olmadığı aşikardı. Oyun görüşü, pas yeteneği, şut yüzdesi(oldukça değişik bir stile sahip olmasına rağmen) ve soğukkanlılığıyla dikkat çekmişti kolej yıllarında. Dolayısıyla kendisine olumsuz bakanların yanında, destek olanlar da mevcuttu. Fakat o daha sezon başında bu beklentilerin ve önyargıların altında ezildi. Lige korkunç bir giriş yaparak, diğer çaylakların çokça altında kaldı. Takımının kendisinden beklediği “yönetim” kısmında eksik kaldı. Skorerlik kısmında ise, kendine has ve alışılmışın dışında olan şut stilinin NBA’de sorun yaratacağını düşünenleri haklı çıkarır derecede kötü performans sergilemeye devam ediyor. Geride kalan 23 maçın tamamında süre aldı. Ortalama 32.9 dakikada, 8.7 sayı, 7.0 asist ve 6.9 ribaund ortalamaları yakaladı. Ball, bütün bu olumsuzlukların yanında olumlu olarak da bir rekora imza attı. 12 Kasım’da oynanan Bucks maçında 19 sayı ,12 ribaund ve 13 asistle triple-double yapan Lonzo, bunu 20 yaş 15 günlükken bu istatistiğe ulaşıp NBA’in triple-double yapan en genç oyuncusu oldu(önceki rekor 20 yaş 20 gün ile LeBron James’teydi).

Lonzo oldukça kötü bir performans sergiliyor ve beklentilerin oldukça altında kaldı. Fakat her şeye rağmen sadece 20 yaşında ve gelişime oldukça açık bir yetenek. Son yıllarda yıldızı parlayan Stephen Curry de konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada “Umarım beni de ilk 20 maçıma göre değerlendirmemişsinizdir.” ifadelerini kullanıyor ve genç oyuncuya destek verip ilerleyen zamanlarda performansının yükseleceğini düşünüyor. Bizde basketbolseverler olarak Lonzo’nun gelişim sürecini merakla bekliyor ve seyir zevki yüksek bir yıldız olmasını temenni ediyoruz.

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here