New Orleans Pelicans’ın Yaz Dönemi Hamleleri

266

Pelicans 2017 sezonunda DeMarcus Cousins’ın katılmasıyla ilgileri üstüne çekmiş, getiğimiz sezon play-offların ikinci turunda Golden State Warriors karşısında beş maçta –DeMarcus Cousins’ın yokluğunda- sezonu bitirip yaz dönemine girmişti.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Peki bu yaz Pelicans neler yaptı, kimleri kaybetti, kimleri kazandı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Gidenler:

  • Rajon Rondo:

Bu yazın başında serbest kalan Rajon Rondo, Pelicans ile imzalamak yerine Lakers ile imzalamaya karar verdi. Geçtiğimiz yıl 65 maçta forma giyen Rondo normal sezonda maç başına ortalama 26.2 dakikada 8.3 sayı, 4 ribaund, 8.2 asist ve 1.1 top çalma ortalamalarıyla oynadı. Playofflarda performansını bir üst seviyeye çıkaran Rondo 9 maçta maç başına 33.6 dakikada 10.3 sayı, 7.6 ribaund, 12.2 asist ve 1.4 top çalma ortalamalarıyla oynarken dikkat çekici bir biçimde maç başına 2.1 üçlük denemesinde 0.9 isabet bularak %42 üçlük isabetiyle oynadı.

  • DeMarcus Cousins:

Kings’den 2016-2017 sezonunda takas yoluyla elde edilen Cousins, takımın yıldızı Anthony Davis ile iyi bir ikili oluşturup Jrue Holiday, Rajon Rondo gibi oyun kurucuların katkısıyla ligin en iyi uzun ikililerinden biri olmuştu. Geçtiğimiz sezon şanssız bir sakatlıkla sezonun hemen hemen yarısını kaçıran Cousins bu yazın başında serbest oyuncular arasına katıldı. Herkesin tekrar Pelicans ile imzalamasını beklerken Golden State ile yalnızca 5 milyon dolara anlaşan Cousins herkesi şaşırttı ve bazı hayranlarını da kalp kırıklığına uğrattı. Cousins geçtiğimiz yıl 44 maçta forma giyebilmiş maç başına ortalama 36.2 dakikada 25.2 sayı, 12.9 ribaund, 5.4 asist, 1.6 top çalma ve 1.6 blok ortalamalarıyla oynamıştı.

Gelenler:

  • Julius Randle:

Lakers ile olan çaylak sözleşmesi biten Randle yaz başında serbest kalmıştı. Lakers Julius Randle üzerindeki haklarından vazgeçtiğini açıkladıktan sonra Pelicans bu fırsatı değerlendirip ona 2 yıl 18 milyon dolarlık kontrat önerdi, o da bu kontratı makul bulup kabul etti. Böylece hem Pelicans kaybettiği Cousins’ın yerine genç ve potansiyelli bir uzun buldu, hem de Randle’ın eline Lakers’a ondan vazgeçmenin doğru olmadığını kanıtlama fırsatı geçti. Bu imza bence bu yaz atılan en kârlı imzalardan biri.

Randle geçtiğimiz sezonda 82 maçta forma giyip maç başına ortalama 26.7 dakikada 16.1 sayı, 8 ribaund, 2.6 asist ortalamaları tutturmuştu ve bu rakamları %56 saha içi isabetle sağlamıştı.

  • Elfrid Payton:

Geçtiğimiz sezon Orlando’dan Phoenix’e takas edilen Payton kendisinden bekleneni bir türlü verememişti. Sezonda 63 maçta forma giyen genç oyun kurucu maç başına 28.7 dakikada 12.7 sayı, 4.3 ribaund, 6.2, asist 1.3 top çalma ortalamaları tutturmuştu ayrıca %49 saha içi ve %33 üçlük isabeti ile oynamıştı.

1 yıllık 3 milyon dolara hem kendini kanıtlamak isteyen genç bir guard hem de Rajon Rondo’nun yerini dolduracak bir oyuncu bulan Pelicans bence doğru bir oyuncuya yatırım yaptı. Payton elit bir isim olmayabilir fakat ileride sağlam bir guard olacak gibi duruyor.

  • Jahlil Okafor:

76ers’ta kendinden isteneni bir türlü veremeyen ve modern basketbol anlayışına uymayan oyunuyla Okafor sezon ortasında Brooklyn Nets’e takas edilmişti. Tam takımını buldu, kendini gösterir dense de Nets’te de istediği fırsatı bulamadı, eline geçen fırsatları da çok iyi değerlendiremedi diyebiliriz. Pelicans yedek uzun rolünü Okafor’a gayet temiz

1+1 yıl 3.2 milyon dolarlık takım opsiyonlu bir kontratla tabiri caiz ise “deneme yanılma” yoluyla emanet etti.

Genç uzun geçtiğimiz sezonda –çoğu Nets’te olmak üzere- 28 maçta forma giydi ve bu maçlarda maç başına 12.6 dakikada 6.3 sayı, 3 ribaund ortalamaları tutturup %56 saha içi isabetiyle oynadı.

  • Troy Williams:

NBA’de geçtiğimiz yıl yalnızca ikinci sezonunu oynayan Williams 2016 NBA seçmelerinde seçilemeyip Memphis Grizzlies tarafından önerilen kontratla NBA’e adımını atmıştı. Williams Memphis’te istenen performansı gösteremeyince Houston’a takaslandı fena sayılmayacak bir sezonu geride bırakıp geçtiğimiz sezon Houston ile başlayan yolu sezon ortasında New York’a takaslanarak değişti.

Sezonun 21 maçında forma giyen Williams, maç başına 14.6 dakikada 6.3 sayı, 3 ribaund, 1 top çalma ve %47 saha içi isabetle oynadı.

Bu yıl Pelicans’tan 2 yıl 3 milyon dolarlık kontratı kapan Williams umarız ki tam potansiyeline ulaşır ve uzun bir kariyere sahip olur.

  • Garlon Green:

Gerald Green’in küçük kardeşi olan Garlon 27 yaşında olmasına rağmen henüz hiç NBA maçına çıkmadı ve bu sezon çaylak sezonunu oynayacak. NBA Yaz Ligi’nde Pelicans forması giyen Green 5 maçta maç başına 17.2 dakikada  9.2 sayı, 1.4 ribaund ve 1.6 asist ortalamaları yakaladı ve 9.2 sayıyı %63 gibi bir saha içi yüzdesiyle yakalayarak göz doldurdu.

2013 NBA Seçmelerinde seçilmeyen Green daha önce Kumamoto Vorters, Walter Tigers Tubingen ve Belfius Mons-Hainaut formaları giydi ve maç başına 27.3 dakikada 14.8 sayı, 4.8 ribaund ve 1.4 asist ortalamaları tutturdu.

  • Kenrich Williams:

2018 NBA Seçmeleri’nde seçilmeyen Williams Yaz Ligi’nde Denver Nuggets formasıyla 5 maçta maç başına 23.4 dakikada 5.4 sayı ve 5.6 ribaund ortalamaları yakaladı.

  • Trevon Bluiett:

Geçtiğimiz yıl kolej liginde 35 maçta maç başına 34.3 dakikada 19.3 sayı, 5.5 ribaund ve 2.5 asist ortalamaları tutturan Trevon yaz liginde 4 maçta maç başına 25.8 dakikada 18.3 sayı, 3.5 ribaund ve 2.3 asist ortalamalarıla oynadı ayrıca bu ortalamaları saha içinden %57 isabet bularak oynadı. Bu performans sonucu iki yönlü kontratı kapan Bluiett umarız ki potansiyelinin tamamını kullanır ve uzun bir NBA kariyeri yaşar.

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here