Seneye Hangi Türk Takımları Euroleague’e Katılacak (2016-2017)

1295
Seneye Hangi Türk Takımları Euroleague'e Katılacak (2016-2017)
Seneye Hangi Türk Takımları Euroleague'e Katılacak (2016-2017)

2015-2016 sezonunda başarılı bir performans gösteren Türk takımları Euroleague Top 16 gruplarında 3 takım ile ülkemizi temsil ediyor. 4 takımlı İspanya’dan sonra 3 takım ile Top 16’da en çok temsilcisi olan ülke konumunda olan Türkiye, 2016-2017 sezonunda da Euroleague’de en az 3 takım ile temsil edilecek. Peki seneye hangi Türk takımları Euroleague’e katılacak? Önce bu konudaki kuralları ve prosodürleri inceleyelim ve sonra takımlarımıza bakalım.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Euroleague yönetimi formatın tamamen değiştiğini ve hagi takımların katılacağını açıkladı. Aşağıdaki linkten Yeni Euroleague Formatının Tüm Detaylarını bulabilirsiniz.

Euroleague A Lisansı

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker, Euroleague A Lisans sahibi oldukları için Euroleague’e katılacaklar. Bu 2 temsilcimiz, ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşamadığı müddetçe ve üst üste birkaç yıl çok aşırı başarısız olmadığı müddetçe kulüpler bazında Avrupa’ın en büyük turnuvası olan Euroleague’e direkt olarak katılırlar. Peki Türkiye’den Euroleague’e katılacak 3. takım kim olacak? 4. takımın da katılma ihtimali var mı?

Son yıllarda bu turnuvaya 3 veya 4 takım ile katılıyoruz. Yıllara göre Türkiye’den Euroleague’e katılan takımları aşağıda görebilirsiniz.

Türkiye'den Euroleague'e katılan takımlar
Türkiye’den Euroleague’e katılan takımlar

2011-12 : A. Efes, F.Bahçe Ü., G.Saray
2012-13A. Efes, F.Bahçe Ü., Beşiktaş
2013-14A. Efes, F.Bahçe Ü.G.Saray
2014-15A. Efes, F.Bahçe Ü.G.Saray
2015-16 : Anadolu Efes, Fenerbahçe, Darüşşafaka Doğuş ve Pınar Karşıyaka

Fenerbahçe Ülker ve Anadolu Efes’in yine direkt olarak katılacağını söylemiştim. Üçünçü takımımız Darüşşafaka Doğuş da Wild Card ile Euroleague’e katılacak.

Güncelleme | 17 Mart 2016 :

Euroleague formatı ve katılım şartları değişti ve önümüzdeki sene, yani 2016-2017 sezonunda en az 3 Türk takımı Euroleague’de yer alacak. Sitemizdeki “Euroleague’in Yeni Formatının Tüm Detayları” başlıklı konuda Euroleague yeni formatını ve hangi takımların Euroleague’e katılacağını görebilirsiniz..

Euroleague’e katılacak takımlar : 

1- Anadolu Efes (Türkiye)
2- Darüşşafaka Doğuş (Türkiye) (Wild Card)
3- Fenerbahçe (Türkiye)
4- Barcelona (İspanya) 
5- Laboral Kutxa (İspanya)
6- Real Madrid (İspanya) 
7- Olympiacos (Yunanistan)
8- Panathinaikos (Yunanistan)
9- CSKA Moskova (Rusya)
10- Maccabi Tel Aviv (İsrail)
11- Armani Milano (İtalya)
12- Zalgiris Kaunas (Litvanya)

13- Eurocup Şampiyonu (B Lisans)
14- VTB Ligi Şampiyonu (CSKA haricindeki finalist) (B Lisans)
15- Adriyatik Ligi Şampiyonu (B Lisans)
16- Almanya Ligi Şampiyonu (B Lisans) 

 

Eski Sitem Şöyleydi :

EL B Lisansı

Eurolig B lisansı alan takımlar da turnuvaya katılabilirler. B lisansı almak için Türkiye Basketbol Federasyonu’nun yönergesine göre şu kriterlere öncelik sırasına göre bakılıyor.

1- Playoff Şampiyonu : Türkiye Basketbol Ligi’nin playoff final serisini kazanarak şampiyon olan takım Euroleague B Lisansı almaya hak kazanır.

2- Playoff Finalisti : Eğer playoff’ta final oynayan takım Fenerbahçe Ülker’e ya da Anadolu Efes’e kaybetmiş ise yine alınacak B lisans için bu hakkı kazanmış olurlar.

3- Normal Son Lideri : Playofflarda finale çıkamamış ama normal sezonu 1. bitirmiş bir takım olursa yine hakkı kazanabilir.

4- Playoff Yarı Finalisti : Eğer ligi lider bitirememiş ve playoff yarı finalinde de elenmiş takımlar varsa bu takımlardan normal sezonu üst sırada bitiren takım yine B lisans hakkı kazanır.

Şimdi bu bilgiler ışığında Türkiye Basketbol Ligi’nde playoff’larda final ya da yarı final oynamanın hatta ligi üst sırada bitirmenin ne ifade ettiğini daha iyi anlayabiliriz.

Şu durumda ligde 1. Fenerbahçe Ülker ve 2. Anadolu Efes’in arkasından gelen 3. Darüşşafaka Doğuş, 4. Pınar Karşıyaka, 5. Beşiktaş Integral Forex ve  6. Galatasaray Liv Hospital bir yandan da bu hesapları yapıyorlar. Ligin bitmesine 4 hafta kaldı, sıralama ne kadar değişir bilemeyiz ama ligi üst sırada bitirerek hem ligin favori takımları ile eşlememek hem de playoff turunda saha avantajını almak için her takımın üst sıraları zorlayacağı kesin. Fenerbahçe Ülker’in ligi lider bitireceğini varsayarsak 8., 5, ve 4. sıraların şansı daha az gibi görünüyor B lisans almak için. Darüşşafaka ve Pınar Karşıyaka şu an için biraz daha avantajlı görünüyor.

C Lisansı

Eurocup şampiyonu, bir sonraki sene Euroleague’e C lisansı alarak katılabiliyor. Şu an yarı finalde olan Banvit, bu kupayı kazandığı takdirde sadece 1 yıl geçerli olmak üzere C lisansı alıp EL’e katılacak.

Wild Card Davetiyesi

Bir önceki sezonun ULEB Eurocup şampiyonu eğer Eurolig’e katılmaktan vazgeçerse ya da maddi sıkıntıları olan kulüpler olursa veya bir şekilde kontenjan boş kalırsa Euroleague kendi kriterlerine göre değerlendirip bazı takımları wild card denilen özel davetiye ile de şampiyonaya davet edebilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here