Ferrari’nin Son Şampiyonu: Kimi Raikkonen

912
ferrarinin-son-sampiyonu-kimi-raikkonen

Bir sezon daha Mercedes dominasyonuyla geçerken hem F1 takip etmeye yakın zamanda başlayanlar hem de kalbi kırık “Tifosiler” için geçmişte bir yolculuğa çıkalım (İtalyancada taraftarlar anlamına gelen Tifosiler, zaman zaman İtalyan F1 takımı Ferrari’nin destekçilerini kapsayan bir ifade olarak da kullanılır). Takvimlerimizi 2007 yılına alalım. Son şampiyon Alonso’nun McLaren’e geçişi, Schumacher’in emeklilik kararı, Casusluk Skandalı ve Hamilton’ın çaylak sezonu… 2007 belki de F1 tarihinin en aksiyonlu yıllarından biriydi.

2006 yılı Raikkonen için çok kötü geçti. Hiç yarış kazanamayan Kimi, birçok kez yarış dışı kaldı. McLaren, sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Raikkonen’in yerine Fernando Alonso ile anlaşmıştı. Schumacher’in İtalya GP’nin ardından emeklilik kararı almasıyla Raikkonen, ondan boşalan Ferrari koltuğuna geçti.

2007 sezonu birçok bilinmezlikle birlikte Avustralya’da başladı. Kimi, polden başladığı yarışı en hızlı turu da elde ederek kazandı ve sezona harika bir başlangıç yaptı. Yıl boyu çekişeceği rakipleri Alonso ve Hamilton onun hemen ardında ikinci ve üçüncü sıradaydılar. Sezona zaferle başlayan Kimi, sonraki 6 yarışta zafere ulaşamadı. Bu yarışlarda zafer Massa, Alonso ve Hamilton arasında paylaşıldı. İlk 7 yarışın ardından Kimi pilotlar şampiyonluğunda 32 puanla dördüncü sıradaydı. Fransa ve İngiltere yarışlarında zafere ulaşan Raikkonen takım arkadaşı Massa’yı geçerek şampiyonluk savaşında üçüncü sıraya yükseldi.  Toplamda 9 yarış geride kalırken sezonun dikkat çeken ismi çaylak Lewis Hamilton’dı. 9 yarışta topladığı 70 puanla en yakın rakibi Alonso’nun 12 puan önünde şampiyona liderliğini sürdüyordu.

(2007 sezonunda Ferrari pilotu Kimi Raikkonen)

Sezonun 10. yarışına geldiğimizde yakın tarihin en unutulmaz yarışlarından biri Avrupa GP adıyla Almanya’nın Nürbürgring pistinde yapıldı. Yoğun yağmur, güvenlik araçları ve kırmızı bayraklarla geçen yarışı Fernando Alonso kazandı. Raikkonen yarışı dayanıklılık sorunlarıyla tamamlayamazken yarış içinde çakıl havuzuna taşan Lewis Hamilton stratejik hataların da beraberinde yarıştan puan çıkaramadı. Raikkonen Macaristan, Türkiye ve İtalya yarışlarında galibiyete hasret kalırken yarışları sırasıyla Hamilton, Massa ve Alonso ilk sırada tamamladı.

Sezonun son 4 yarışına girilirken lider Hamilton’ın 18 puan gerisinde bulunan Kimi, Belçika’da damalı bayrağı ilk sırada gördü. Sondan 3. yarış olan Japonya’ya gelinirken üç pilot kıyasıya bir rekabet içindeydi. Japonya’da zafer Hamilton’ın olurken şampiyonada ona en yakın olan isim Alonso’nun duvara çarparak yarış dışı kalması şampiyonada bütün ipleri Hamilton’ın eline geçirdi. Son iki yarışa Lewis Hamilton takım arkadaşının 12 puan önünde (dönemin puan sistemine göre bir yarış galibiyetinin fazlası) girdi. Sondan ikinci yarış Çin GP’de, Lewis Hamilton pit yolunda şampiyonluğuna mal olacak bir hata yaptı. Pit yoluna girmek üzereyken çakıl havuzuna taşan Hamilton yarış dışı kaldı. Çin’de zafer Raikkonen’in olurken ikinci sırada Alonso vardı.

Sezonun son yarışı Brezilya GP’ye yıllar sonra üç pilotun birden şampiyonluk ihtimaliyle girildi. Felipe Massa’nın kendi ülkesinde polden başladığı yarışta iyi kalkamazken Alonso ve Raikkonen’e geçilen Lewis Hamilton, şampiyonayı lider götürüyordu. Hamilton Alonso’ya karşı atak yapmayı denerrken pist dışına çıktı. Sonrasındaysa hatasını telafi etmeye çalışırken aracında bir sorun yaşadı ve en arkalara kadar geriledi. İlk üç Massa, Raikkonen, Alonso sırasıyla geçilirken bu sonuç Alonso’yu şampiyon yapacaktı. Pit stopların ardından yarışa Massa’nın önünde dönen Raikkonen aldığı liderliği bırakmadı ve damalı bayrağı ilk sırada görerek son 4 haftaya 18 puan geride girdiği şampiyonada iki rakibinin de 1 puan önünde şampiyon oldu. Bu sonuç Raikkonen’in kariyerindeki ilk şampiyonluğu olurken Ferrari’nin de son pilotlar şampiyonluğuydu. Sezonun ardından casusluk soruşturmasında tüm puanları silinen McLaren takımlar şampiyonluğunu da Ferrari’ye kaptırmış oldu. İnanılmaz bir hikâyeye sahne olan 2007 sezonu Ferrari’nin son dublesini yaptığı sezon olarak tarihteki yerini aldı.

Kerem Çetli

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz