Fenerbahçe Ülker’in 2. Maccabi Zaferinin Özeti 82-67

246
Fenerbahçe Ülker'in 2. Maccabi Zaferinin Özeti 82-67
Fenerbahçe Ülker'in 2. Maccabi Zaferinin Özeti 82-67

Maç inanılmaz bir atmosferde başladı. Başlangıç düdüğüyle beraber taraftarlar da Fenerbahçe Ülkerli oyuncular da bu maçı ne kadar çok istediğini gösterdi. Tribünlerdeki tüm taraftarlar sanki ilk maçtan sonra evlerine gitmemiş ve 2 gündür salonda bu maçı beklemiş gibiydi. Bu kadar inanmış, bu kadar oyunun içinde bir taraftar uzun yıllardır görmemiştim. Bu ambiyans maçın başında Fenerbahçe Ülkerli oyunculara ve dolayısıyla da skora hemen yansıdı.

Fenerbahçe Ülker Final Four’a 1 Maç Uzaklıkta

İlk maçın başlangıcındaki tutukluğu aşan Fenerbahçe Ülker maça müthiş başladı. İlk basketi yiyip 0-2 geriye düşen Fenerbahçe Ülker önce 9-0’lık bir seri ile skoru 9-2’ye getirdi daha sonra da farkı sürekli arttırarak Semih Erden ve Andrew Goudelock’ın etkili oyunuyla ilk periyodu 30-14 önde kapattı.

2. periyot başa baş geçti, iki takım da karşılıklı basketler ile 20’şer sayı attı ve devre 50-34 Fenerbahçe Ülker’in üstünlüğü ile kapandı.

Ribaundlarda Maccabi Electra’ya büyük bir üstünlük sağlayan Fenerbahçe Ülker, 3. periyodun başında Bogdan Bogdanovic’in 3’lüğü ve Semih Erden’in smacıyla skoru 55-34’e getirdi ve farkı 21 sayıya çıkardı. İlk maçta 25 sayı atarak maçın en skorer ismi olan Maccabili Jeremy Pargo, ekstra gayret gösterip farkı kapatmak istese de periyot Fenerbahçe Ülker’in istediği gibi bitti ve Fenerbahçe Ülker son periyot için 15 sayı fark (68-53) yakaladı.

Jeremy Pargo Savunması

Fenerbahçe Ülker Maccabi Maçları Euroleague
Fenerbahçe Ülker Maccabi Maçları Euroleague

İlk maçta 3. periyodun ortalarına kadar Jeremy Pargo’ya üçlük çizgisinin dışında baskı yapmayan ve üçlük çizgisi civarında da yakın savunma yapan Fenerbahçe Ülker, bu şekilde Pargo’yu durduramayacağını fark edince; Obradovic’in beklenen hamlesi geldi ve Pargo’ya üçlük çizgisinin dışında baskı ve yakın savunma yapıldı, üçlük çizgisi civarında da öncelikle Pargo’nun savunma oyuncusunu kolay geçmemesi için uzak ve geri çekilerek savunma yapılmaya başlandı. Böylece Pargo, ilk maçtaki gibi hızını kullanıp adam eksilterek potaya gidemedi. Pargo, ilk maçta sürekli kendisini yakın savunan oyuncuyu geçip potaya gidiyordu; ya basketi atıyor ya asist yapıyor ya da faul alıyordu. Savunma değişince Pargo bunları yapamadı ve Maccabi, Pargo’nun oyuna girememesinden dolayı adeta kilitlendi.

Fenerbahçe Ülker – Maccabi Electra Tel Aviv serisinin ilk maçında Jeremy Pargo, 25 sayıyı 8/12 ikilik atışla, 7 serbest atış kullanarak attı ve 8 de asist yaptı; ikinci maçta ise 16 sayıda kaldı, 4/8 ikilik atışla ve 5 serbest atış kullanarak 4 asist yaptı.

Pargo’yu gerçekten çok iyi savunan Kenan Sipahi, zaman zaman top aldırmayarak ya da top aldığında bile baskı yapıp  süratini almasını engelleyerek ve kolay geçilmeyerek Pargo’nun ilk maçta çok verimli kullandığı top sayısını azalttı. Bu da istatistiklere de yansıdı.

Son periyot savunmaların maçı oldu ve 2 takım da 14’er sayı attı. Böylece farkı koruyan Fenerbahçe Ülker, 2. maçı 82-67 kazanrak seride durumu 2-0’a getirdi. Seride 3. galibiyeti alan kalın Final Four’a yükselecek. Fenerbahçe Ülker, Final Four’a sadece 1 maç uzaklıkta ve eğer 1 galibiyet daha alırsa seriyi bitirecek. İsrail ekibi ile Tel Aviv’de eğer gerek kalırsa 2 maç oynanacak ve bu 2 maçı Maccabi kazanırsa serinin galibini belirleyecek olan 5. maç yine İstanbul’da Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da oynanacak.

Maçın Kilit İstatistikleri

Fenerbahçe Ülker, Maccabi’ya karşı ribaundlarda 43-29 gibi ezici bir üstünlük sağladı, bu 43 ribaundun 12’sinin hücum ribaundu olması da dikkat çekiciydi. Rakibin 13 asistine 20 asist ile cevap veren Sarı-lacivertliler 17’de 9 gibi çok düşük bir serbest atış yüzdesiyle oynamasına rağmen rakibine genel şut yüzdesinde üstünlük sağladı ve maçı da 15 sayı gibi farklı bir skor ile kazanmayı bildi.

Maccabi 20 ikilik basketi 46 şut denemesinde bulurken, F.Bahçe Ülker 20 ikilik basketi 36 şut denemesinde buldu. Maccabi’nin gömülü savunma yapmasından ve FB Ülker’in topu iyi çevirip boş 3’lük şut imkanı bulmasından dolayı temsilcimiz 29 üçlük denemesinde bulundu ve bunların 11’inde de isabeti buldu. Euroleague’in son şampiyınu Maccabi ise 15’te 6 üçlük yüzdesiyle oynadı.

Nemanja Bjelica, 9 sayı, 15 ribaund ve 3 asist ile oynadı. Semih Erden ve Andrew Goudelock ile beraber maça damgasını vuran Nemanja Bjelica, 18 verimlilik puanıyla maçın bu dalda da en iyi oyuncusu oldu.

Semih Erden, şut kaçırmadan, %100 isabet ile oynadı. 6 şut denemesinin 6’sında da isabet bulan milli oyuncumuz 6 da ribaunt aldı.

İlk maçta tutuk görünen ve istediği performansı sahaya yansıtamayan Andrew Goudelock ise bu maçta 19 sayı attı. 3 de asist yapan Goudelock, maçın en skorer oyuncusu oldu.

Turgay Doğan

Fenerbahçe Ülker-Maccabi maçının özeti :

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here