Fenerbahçe Ülker-Maccabi Serisi 1. Maçın Özeti

438
Fenerbahçe Ülker-Maccabi Serisi 1. Maçın Özeti
Fenerbahçe Ülker-Maccabi Serisi 1. Maçın Özeti

Fenerbahçe Ülker-Maccabi Electra Tel Aviv maçının özet videosunu ve değerlendirmesini aşağıda bulabilirsiniz. Maça İsrail temsilcisi Maccabi Tel Aviv 8-0 gibi bir seri ile çok hızlı başladı ve 2-11’lik skor ile farkı 9 sayıya çıkardı. Nikos Zisiz, Nemanja Bjelica ve Jan Vesely ile farkı indirmeye çalışan Fenerbahçe Ülker, Maccabi’nin yıldız oyuncusu Jeremy Pargo’yu tutamayınca ilk çeyreği 16-22 geride kapattı. İkinci periyotta oyunu dengeleyen Fenerbahçe Ülker, Bjelica ve Vesely ile sayılar buldu ve devreyi 38-42 geride kapattı.

Nemanja Bjelica Ne Gerekiyorsa Onu Yaptı

İlk yarıda Nemanja Bjelica’nın gayreti, sorumluluk alması ve çok doğru kararları, oyuna çok tutuk başlayan Fenerbahçe Ülker’in oyundan kopmasını engelledi. Takımın en soğuk kanlı, en sakin oyuncusu olarak bilinen Nemanja Bjelica, bir yandan ribaundları topluyor, bir yandan asist yapıyor ve takım arkadaşlarına kolay sayı imkanı hazırlıyor, bir yandan sayı atıyor ve bir yandan da tribünleri ayağa kalkmaya davet ederek taraftarı da oyunun içine çekiyordu. Nemanja Bjelica’nın tribünleri ateşlediği an:

Jan Vesely de müthiş oynadı ve çok büyük işler yaptı tabi ki ve bir çoğuna göre de maçın adamı oldu ama Nemanja Bjelica’ya çok büyük bir parantez açmak gerekiyor.

İkinci yarıda bir pozisyonda Nemanja Bjelica’nın sürenin dolmasına 5-6 saniye kala top isteyen Andrew Goudelock’a topu vermemesina Goudelock saha içinde tepki gösterdi. Oyuna iyi başlayamayan ve istediği sayıları üretemeyen Goudelock belki de kendini göstermek istiyordu ve biraz da duygusal davranmıştı. Pozisyonun ardından Goudelock’ın tepkisini son derece olgun bir şekilde karşılayan Bjelica ona karşı tepki göstermek yerine yanına gitti ve bir şeyler anlatarak gönlünü aldı ve sonraki pozisyondan sonra da Goudelock’ın basketinden sonra gidip takıp arkadaşına sarıldı. Bjelica, 2,09’lık cüssesiyle saha içinde hem bir kurucu hem de bir koç bakışı ile takımı yönlendiriyor. Gerçekten müthiş bir oyuncu ve tartışmasız Avrupa’nın en iyi 4 numarası. Oyunun kilitlendiği ve kırılma anı olabilecek pozisyonlarda çok doğru kararlar ve hamleler ile galibiyetin bence en büyük mimarı oldu.

Jan Vesely Fenerbahçe Ülker Maccabi Maçı
Jan Vesely Fenerbahçe Ülker Maccabi Maçı

3. periyotta Fenerbahçe Ülker için artık önce geçme zamanı gelmişti.

Özellikle ilk yarıda çok iyi oynayan Jeremy Pargo’yu durduramayan Fenerbahçe Ülker, koç Obradovic2in farklı savunma varyasyonları ile Pargo’yu durdurdu. Pargo gerçekten çok yetenekli ve çok hızlı bir oyuncu. İlk yarıyı 19 sayı ile kapatan Pargo, ikinci yarı sadece 6 sayı attı. Pargo’ya çok yakın savunma yapılmaması gerektiğini düşündüm maç boyunca. Biraz daha uzak ve geri çekilerek savunma yapılmasını gerektiğini anlatıyordum etrafımdakilere. Çünkü Pargo yakın savunma yapan her oyuncuyu geçip ya asist yaptı ya da sayıyı buldu. Tek çare onu biraz şuta zorlamaktı bence, aksi halde 2 sene önce yine Ülker Sports Arena’da Fenerbah.e Ülker’e karşı 41 sayı atan Bobby Brown’un rekorunu kırabilirdi.

Son Bölüme Jan Vesely Damgası

Periyoda yine Maccabi çok iyi başladı ve farkı 43-54 ile 11 sayıya kadar çıkardı. Obradovic, hemen mola istedi ve TV molası verildi. Ne olduysa bu moladan sonra oldu, Obradovic bu molada ne dedi, tam olarak ne istedi bilmiyorum ama maç bu moladan sonra bambaşka bir hal aldı. Moladan Bogdan Bogdanovic’in 3’lüğü ile dönen Fenerbahçe Ülker, Alex Tyus’un basketine engel olamayınca skor 46-56 oldu. Luka Zoric’in üst üste bulduğu 8 sayının yardımıyla ve son periyodun başındaki Kenan Sipahi’nin 3’lüğü ile 16-2’lik bir seri yakalayan Fenerbahçe Ülker, taraftarının da desteği ile müthiş bir geri dönüş ile 62-58 öne geçti. Son periyot müthiş bir çekişmeye ve mücadeleye sahne oldu. Son bölümde çok etkili oynayan Jan Vesely, bulduğu sayılarla skor yükünü çekti ve Fenerbahçe Ülker, Euroleague çeyrek final serisinin ilk maçını 80-72 kazandı.

Maçın Yıldızları

Fenerbahçe Ülker-Maccabi Serisi 1. Maçın Özeti
Fenerbahçe Ülker-Maccabi Serisi 1. Maçın Özeti

Nemanja Bjelica, 13 sayı, 12 ribaund ve 4 asist ile oynadı. Attığı 2 üçlük, aldığı 5 hücum ribaundu ve çaldığı 3 top ile müthiş katkı sağladı. İstatistiklere yansımayan kısmında ise oyunun sıkıştığı anlarda verdiği doğru kararlar ve yaptığı doğru hamlelerle çok daha büyük katkı sağladı.

Jan Vesely ise sadece 21 dakika süre aldı ve bu sürede 11/14’lük iki sayılık yüzdesiyle 23 sayı attı. 7 ribaund alan Vesely, yaptığı smaçlarla, savunmadaki gayretiyle ve taraftarı oyunun içine çekecek hareketleri ile maçın Bjelica ile birlikte en önemli oyuncusu oldu.

3 galibiyet gerektiren serinin ilk maçını kazandık. Şimdi hedef Perşembe günü 2. maçı da kazanıp İsrail’e 2-0 önde gitmek.

Fenerbahçe Ülker-Maccabi 1. MaçınÖzeti

Maçın özet videosunu ve Vesely’nin müthiş alley-oop smacını da paylaşarak yazıma son veriyorum.


NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here