Fenerbahçe Ülker’in Euroleague Karnesi

910
Fenerbahçe Ülker'in Euroleague Karnesi
Fenerbahçe Ülker'in Euroleague Karnesi

Fenerbahçe Ülker sezon başından beri Final Four hedefini belirtiyor. Bu nedenle geçen sene Avrupa’nın en iyi koçlarından Obradovic ile anlaşıldı. Fakat geçen sezon Avrupa’da beklenen başarı gelmedi, hatta hayal kırıklığı yaşandı bile diyebiliriz. O yüzden bu sezonun telafisi yoktu, önemi büyüktü. Kadroya son şampiyondan Ricky Hickman takviyesi yapıldı. Onun dışında Andrew Goudelock, Bogdan Bogdanovic, geçtiğimiz seneyi NBA’de geçiren Jan Vesely ve Anadolu Efes’te istediğini bulamayan Semih Erden gibi oyuncular ile sözleşme imzalandı. Hepsinin tek hedefi vardı: Euroleague’de Final Four !

Daha sonra Hickman’ın performansını beğenmeyen yönetim bir başka tecrübeli oyuncu Nikos Zisis ile anlaştı. Bu takviyelerin hepsinin amacı TBL Şampiyonluğu dışında Avrupa’da başarıydı. Fenerbahçe Ülker bu sezon bu hedefine şimdilik ulaştı gibi görünüyor. Türkiye Kupası’nı kazanan takım ligde de şampiyonluğun en büyük favorilerinden. Fenerbahçe Ülker’in Euroleague karnesine baktığımız zaman şu seviye bile başarı ama şimdi ise hedef büyüdü ve takımdan Euroleague Şampiyonluğu bekleniyor.

Fenerbahçe Ülker-Real Madrid Maçı Hangi Kanalda Saat Kaçta
Fenerbahçe Ülker Euroleague Final Four
Maccabi’nin bu sezon basketbolu takip eden herkes geçen seneki Maccabi olmadığını bilir; çok güç kaybettiler. Geçen sene Euroleague Final Four MVP’si olan Tyrese Rice Khimki’ye giderken David Blu ise emekli oldu. Bir diğer önemli oyuncu Ricky Hickman Fenerbahçe Ülker’in yolunu tuttu. Maccabi bu sezon TOP 16’dan adeta ite kaka çıktı. ALBA-Pana ve temsilcimiz Galatasaray Liv Hospital ile çekiştiler. Abdi İpekçi’de Pargo’nun son saniye basketi ile GS’yi yıkan Maccabi daha sonra tecrübe faktörü ile bir şekilde gruptan çıkmayı başardı.
Fenerbahçe Ülker- Maccabi Electra Tel Aviv serisinin favorisi şüphesiz Fenerbahçe Ülker’di nitekim sonuç da öyle oldu, sürpriz olmadı. Fenerbahçeli taraftarların ilk 2 maçta Ülker Sports Arena’da çok iyi bir desteği vardı. İlk maç Fenerbahçe Ülker maçın başların bocalasa da ikinci yarı kendine gelerek kazanmasını bildi. 80-72 !
İkinci maç ise Semih Erden küllerinden doğdu. Maça süper başlayan Semih adeta Sofo’yu parkeden sildi. Fenerbahçe’nin en büyük özelliği bu işte. Lider oyuncu Goudelock gibi görünse de her maç farklı bir lider oyuncu çıkarabiliyorlar. Bu oyuncu kimi zaman Goudelock kimi zaman Profesör Bjelica kimi zaman ise Bogdanovic veya 2. maçtaki gibi Semih Erden sürpriz bir oyuncu olabiliyor. İkinci maçı Semih ve Goudelock’un etkili oyunu ile Fenerbahçe çok rahat kazandı 82-67.
Gelelim son maça… İsrail’de seyircisi önünde çok etkili oynayan bir Maccabi gerçeği var uzun yıllardır. Nitekim ilk periyotta Maccabi ev sahibi avantajını çok iyi kullandı. Fakat ikinci çeyrek Fenerbahçe Ülker kendine geldi ve ilk yarıyı 6 sayı fark önde bitirdi. 3 ve son periyot boyunca başa baş bir oyun vardı. Uzatmalarda ise bitime 8 saniye kala Goudelock’tan gelen basket ile Fenerbahçe Ülker sahadan 74-75 galip ayrıldı. Bu maçta Nikos Zisis 19 sayılık performansı ile galibiyette büyük pay sahibi oldu.

Fenerbahçe Ülker Real Madrid’i Nasıl Yenebilir

Şimdi Fenerbahçe Ülker Final Four’da rakip ise Anadolu Efes’i eleyen Real Madrid. Efes-Real serisinde gördüğümüz üzere Real Madrid yenilmez bir takım değil. Peki Fenerbahçe Ülker Real Madrid’i nasıl yenebilir ? Öncelikle sert oynamalılar. Ayakları parkeye sağlam basmalı. İspanyol takımları sert oynanan oyunu sevmez. Çok çabuk çözülürler. Ne olursa olsun konsantrasyondan taviz verilmemeli hep üst düzey olmalı. Fenerbahçe Ülker oyundan kopmamalı. Top kaybı sayısı en alt seviyeye indirilmeli. Real Madrid top kayıpları sonrası Fast-Break hücumlar ile beslenen bir takım. Bir anda yarı sahayı çabuk geçip çok kısa sürede seri yakalayabiliyorlar. Bu seriler onların en önemli özelliği. Hücum yüzdemiz çok önemli. Hücumda eli sıcak oyuncu bulunmalı. Anadolu Efes’in Matt Janning’i bulduğu gibi. Llull, Rodriguez ve Fernandez’den skorer bir oyuncu çıkacaktır. 2. skorer oyuncuyu bulmaları engellenmeli ve en önemlisi Fenerbahçe Ülker inanmalı. Maccabi serisinin son maçı Obradovic molada Kenan Sipahi’ye ”Pargo’yu sen savunacaksın geçerse…” derken sözünü bitirmeden Kenan ”Geçemeyecek,geçirmem” dedi işte bu şekilde tüm oyuncular inanmalı. Bu sezon deplasmanda CSKA Moskova ve Olympiakos’u yendi Fenerbahçe. Real Madrid ev sahibi olabilir fakat çok sayıda Fenerbahçe taraftarı maça gelecektir. Fenerbahçe Ülker’in rüyasına 2 maç kaldı ama öncelikle ilk maç geçilmeli hedef için. Bakalım Fenerbahçe Ülker bir mucize daha gerçekleştirebilecek mi izleyip göreceğiz.

-Mert İnanç Lebe

Sitemizde Fenerbahçe Ülker-Real Madrid Maçı Hangi Kanalda Saat Kaçta başlıklı konuda Final Four maçlarının tarihlerini, saatlerini ve hangi TV kanalında yayınlancağını görebilirsiniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

  1. tamamen katılıyorum düşüncelerinize . özellikle euroleague ile ilgili yazdıgınız yazıları begeniyorum çok başarılı sizi tebrek ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here