Fenerbahçe Ülker Final Four’da !

576
Fenerbahçe Ülker Final Four'da
Fenerbahçe Ülker Final Four'da

Maccabi deplasmanından galibiyet ile ayrılan Fenerbahçe Ülker Final Four’da! Tarihinde ilk kez final four’a kalan Fenerbahçe’nin Final Four’daki rakibi Real Madrid-Anadolu Efes serisinin galibi olacak.

İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenecek olan Euroleague Final Four maçları 15-17 Mayıs 2015 tarihlerinde oynanacak. Geçen senenin şampiyonunu turnuvanın dışına iten Fenerbahçe Ülker, önce hiçbir Türk takımının başaramadığı final oynama başarısını gösterip daha sonra da şampiyon olmayı hedefliyor.

Fenerbahçe Ülker Final Four’a Kaldı

Tel Aviv’deki maça ev sahibi Maccabi çok iyi başladı ve ilk çeyreği 20-13 önde kapattı, ikinci çeyrekte oyunu dengeleyen ve farkı azaltan temsilcimiz periyodun sonuna doğru öne geçti ve devreyi  37-31 önde kapattı. Başa baş geçen 3. periyot ve son periyot deneyi bozamadı ve normal süresi 65-65 biten maç uzatmaya gitti.

Son Periyot Çekişmeli Geçti

Maçın son bölümü kalplerimizi çok yordu; Maccabi Tel Aviv son periyotta maçın bitmesine 33 saniye 65-63 önde geçti. 33 saniye çok uzun bir süreydi ve Maccabi’ye bir hücum daha kalacaktı. Andrew Goudelock’a faul yapmaları kalan süreyi ve stratejiyi değiştirdi ve Jan Vesely maçın bitmesine 6,5 saniye kala smacı basarken basketfaul oldu; attığı basket ile hem skoru 65-65’e getirdi ve bir de faul atışı hakkı kazandı. Vesely faulü atsa belki de maç uzatmaya gitmeyecekti ama kaçırdı ve son 6,5 saniyeyi basket yemeden savunmak zorunda kaldık. Neyse ki Maccabi basketi bulamadı ve maç uzatmaya gitti.

Uzatma Periyodu Nefesleri Kesti

Uzatma periyoduna iyi başlayan Fenerbahçe her ne kadar farkı açmak istese de farkı açamadı ve rakibin de öne geçmesini engelleyemedi. Son dakikalara Fenerbahçe Ülker 70-71 önde girdi, Maccabi Pargo ile 72-71 öne geçti, Goudelock’ın basketiyle Fenerbahçe 72-73 öne geçti ve son 15 saniye kala Randle’ın serbest atışlarıyla Maccabi tekrar 74-73 öne geçti.

Fenerbahçe Ülker Final Four'da
Fenerbahçe Ülker Final Four’da

Son 15 saniye kala Fenerbahçe Ülker son hücümu kullanacaktı. Çok erken bir tercih ile Obradovic’in Andrew Goudelock’a çizdiği oyun ile Fenerbahçe 9 saniye kala basketi buldu ve 74-75 öne geçti. Muhtemelen Obradovic, son topu baskete çevirememiz durumunda hücum ribaundu almayı veya faul yapıp bir top daha kullanmayı düşündü ve erken hücum ettirdi. Goudelock basketi bulunca bunlara gerek kalmadı ve Jeremy Pargo’yu zor bir şuta itip savunma ribaundunu alan Fenerbahçe Ülker maçı 74-75 ve seriyi 3-0 kazandı ve adını kulüp tarihinde ilk kez Euroleague Final Four’a yazdırdı.

Nikoz Zisiz maçı 19 sayı ve 5 asist ile oynadı, Goudelock 15 sayı ve 3 asist;Jan Vesely de 12 sayı ve 8 ribaund ile oynadı. Emir Preldzic de 7 sayı, 9 ribaunt ve 4 asist ile galibiyete katkıda bulundu. Maccabi de Pargo’nun 21 ve Brian Randle’ın 19 sayısı seriyi uzatmaya yetmedi.

Maçın sonu ve uzatma periyodu tam bir heyecan fırtınasıydı. Andrew Goudelock’un uzatma periyodunun bitmesine 9 saniye kala attığı basket ile 75-74 öne geçen Fenerbahçe Ülker son hücumdaki iyi savunmasıyla maçı kazandı ve seriyi 3-0 ile bitirip Final Four’a kalan ilk takım oldu.

Fenerbahçe Ülker’in Final Four’daki Rakibi

Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker’in Final Four’daki rakibi Real Madrid-Anadolu Efes serisinin galibi olacak. Real Madrid, seride 2-0 önde ama Anadolu Efes, 2 maçı da kazanabilecek durumdaydı. Eğer Anadolu Efes seriyi geçerse Fenerbahçe Ülker’in Final Four’daki rakibi olacak ve ilk defa 2 Türk takımı birden Final Four’a kalmış olacak ve yine ilk defa 1 Türk takımı Euroleague’de final oynamış olacak.

Güncelleme 24 Nisan 2015 : Anadolu Efes-Real Madrid maçını Madrid ekibi kazanınca seriyi 3-1 bitti ve Euroleague Final Four’da Fenerbahçe Ülker’in rakibi Real Madrid oldu. Final Four’un diğer eşleşmesinde ise CSKA Moskova ile Olympiacos oynayacaklar.

Fenerbahçe Ülker’i Final Four’a Taşıyan 3. Maccabi Zaferi’nin Özet Videosu :

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here