Türkiye Basketbol Ligi’nin Milli Takımımıza Etkisi

192
Türkiye Basketbol Ligi’nin Milli Takımımıza Etkisi
Türkiye Basketbol Ligi’nin Milli Takımımıza Etkisi

NBA yazmaktan sıkılmamıştım aslında ancak herkes NBA playoff eşleşmelerini yazarken ben başka konular konuşmak istedim. Beni bu yazıyı yazmaya iten Türkiye Basketbol Ligi’ni Avrupa’nın en iyi ligi gören arkadaşlar oldu. Buna neye göre karar verdiklerini bilmiyorum ancak ligimizin milli takımımıza etkisini şimdiden tahmin edebiliyorum.

Öncelikle yabancı sınırını hatırlatayım; 5+1 yani takımlar aynı anda 5 yabancıyı sahada tutabilecek. Şimdi, o zamanlarda da yapılan hattaları ve eleştiriri inceleyelim.

1. Bu yabancı kuralı parası olan kulüplerimizin ligde veya Avrupa’da eğer doğru takımları doğru parçalar ile bir araya getirirlerse başarılı olabilecekleri bir kural (Bu yıl Fenerbahçe Ülker ve kısmen de olsa Anadolu Efes’de olduğu gibi).

2. Parası çok olmayan veya cüzi miktarlarda bütçeci olan takımların belirli bir çekirdek oluşturarak bir takım kurup Eurocup, lig ve daha çok zorlarlarsa Euroleague’de başarılı olmaları mümkün (Banvit ve Pınar Karşıyaka gibi takımlarımızda olduğu gibi).

3. Parası çok az olan kulüplerin belki yaşlanmış ama belirli bir seviyenin üstünde bir oyuncuyla anlaşması ve play off kovalaması.
Milli takım bazında baktığımızda ise bu durumda 2 eleştiri veya tahminimiz var.

a) Gelecek 2-3 yıl içerisinde takımlarımızın yabancı oyunculara yönelmesiyle birlikte Türk oyuncularda yaşanacak düşüşle birlikte milli takımımızda bir gerileme olabilir (Eurobasket 2015’de beklediğim olay).

b) 4-5 yıl sonra bu sistemin işe yaraması ve oyuncuların hırsı ve gelişimiyle yabancıları geride bırakarak milli takımımızı yükseltmesi sağlanmış olabilir.

Ligimizde ki takımların çok para harcayarak yabanı oyuncular alması elbette kötü etkileyecektir bizi ve bazı takımlarımızın sonu bu yılki Galatasaray Liv Hospital gibi olacaktır. Biz 2-3 yıl bu paralarla en iyilerden biri olarak görebiliriz kendimizi ama Almanya gibi dengeli gelen bir ülke veya lig bizden daha başarılı olacaktır. Başka bir yazıda görüşmek üzere..

Onur Can Özyurt

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here