Fenerbahçe Beko: Vesely’den Sonra

165
Fenerbahçe Beko: Vesely'den Sonra

Bazı oyuncular simgedir. Vesely de Fenerbahçe Beko için böyle bir oyuncuydu. 3 sezonluk NBA macerasının ardından Fenerbahçe ile Avrupa kariyerinde yeni bir sayfa açan Vesely, basketbol hayatının altın yıllarını sarı lacivertli camiada geçirdi.

Obradovic’in Fenerbahçe basketbolunun başına geçmesi, Vesely’nin gelişiminde büyük rol oynadı. Önceleri atletik meziyetleriyle parlayan bir uzunken süreç içinde orta mesafeden şut sokabilen ve alçak post hareketlerini çeșitlendiren bir pota altı tehdidine evrildi.

Son 2 senedir de boyalı bölgeden göz yaşı damlası atışlarıyla skor üreten, yüksek post civarından, hatta bazen tepede yayın gerisinden oyun kuran bir Vesely ile karşı karşıyayız. Vesely böylece kısaların backdoor katlarına asist yapabiliyor. Vesely için artık yarı zamanlı bir Point Center demek herhâlde abartı olmaz.

Evet, Vesely Fenerbahçe formasıyla patlayıcı özellikleriyle öne çıkan bir yıldız adayından, çok yönlü bir modern pivota dönüştü. Hücum repertuvarındaki sayısız artısının yanında Vesely’nin savunmadaki önleyici varlığını da vurgulamamız gerekiyor. Bu öyle bir varlıktı ki Obradovic devrinde Fenerbahçe basketbolunun temel dinamiklerinden birini teşkil etti.

Başarılarla, zaferlerle dolu Obradovic döneminde görev yapan oyuncuların çoğu Ataşehir’e veda etti. Vesely de onlardan biri, belki de en önemlisi. Enerjisi, hırsı ve liderlik vasıfları onu Fenerbahçe’nin sembol basketbolcularından biri yaptı. Kimi sezonlarda geçirdiği sakatlık problemleri olmasa belki Fenerbahçe basketbol şubesi birkaç kupayla daha tanışacaktı.

Vesely, kıtanın en yetkin uzunlarından biri olarak Barcelona’nın yolunu tutarken eski dost Bjelica yeniden Fenerbahçe’yle buluşuyor. Obradovic’le zirveye çıkan, Kokoskov ve Djordjevic ile türlü çalkantılara rağmen yarıştığı kulvarlardaki iddiasını sürdüren Fenerbahçe basketbolu, şimdi deneyimli koç Itoudis’in önderliğinde hedeflerine ulaşmaya çalışacak.

Vesely gibi sporcuların yeri elbette dolmaz. Onları daima özler, rakip kulübün formasıyla gördüğünüzde de hüzünlenirsiniz. Fenerbahçe taraftarı da Vesely’i kolay kolay unutamayacak, zamanla başka oyuncuların sivrilip öncü olmasını ümit edecek. Basketbol biraz da budur zaten. Arayış ve umut hiç bitmez.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz