Fenerbahçe Beko Avantajı Kaptı: Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes

Fenerbahçe Beko Avantajı Kaptı: Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes

Fenerbahçe Beko İlk 5

Nando De Colo- Pierria Henry- Tarık Biberovic- Jan Vesely- Devin Booker

Anadolu Efes İlk 5

Buğrahan Tuncer- Shane Larkin- Tibor Pleiss- Elijah Bryant- Chris Singleton

İlk Periyot

Mücadele, arkasına aldığı olağanüstü taraftar desteğiyle Fenerbahçe Beko’nun üstünlüğüyle başladı. Üst üste yapılan top kayıplarını ev sahibi ekip iyi değerlendirdi ve koç Ergin Ataman tarafından televizyon molası dahi beklenmeden maçın ilk molası alındı. Mola sonrası işleri tersine çeviren Anadolu Efes, Buğrahan Tuncer’in ekstra performansıyla maça etkili bir giriş yaptı. Periyot boyu her iki takımın da karşılıklı seriler oluşturduğunu gördük. İlk periyot itibariyle daha çok fiziksel mücadeleye tanık olduk. Çeyreğin sonu ise misafir ekibin 20-18 üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci Periyot

Fiziksel mücadelenin bu periyotta da devam ettiğini görüyoruz. Karşılıklı yapılan faullerin sertliği ise hat safhada. Bu oyunun daha çok Djordjevic tarafından taktiksel bir tercih olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe Beko adına bu periyotta x faktör Metecan Birsen oldu. Savunmaya kattığı enerji ve hücumda çıkardığı sayılar salonu da havaya soktu. De Colo’nun inanılmaz oyunu ise yadsınamaz bir gerçek. Efes tarafında ise Vasilije Micic’in eksikliğinin hissedildiğini gördük. Hücumda oyunu kurması, top dolaşımını sağlaması ve ekstra şutlarını aradılar. Buna ek olarak Larkin’in de suskun bir maç geçiriyor olması Anadolu Efes’i zorlasa da maça tutunmayı başardılar. Devrenin sonuna doğru gelinirken Anadolu Efes momentumu yakalayarak maçın içine dahil oldu ve soyunma odasına 37-37 eşitlikle girildi.

Üçüncü Periyot

İkinci yarıya iki takımda yay gerisinden bulduğu şutları kaçırarak başladı. Kısaların maça dahil olamadıklarını görüyoruz. Bu periyotta Efes tarafında Pleiss, Dunston ve Elijah’ın faul problemine girdiklerini gördük.

Sarı lacivertliler adına Pierria Henry oyuna dahil oldu diyebiliriz. Çaldığı toplar, bulduğu üçlük ve yaptığı asistlerle büyük katkı sağladı. Her iki takımın da asıl odaklarının savunma olduğunu gördük. İlk periyotta da olduğu gibi karşılıklı top kayıpları sonrası çıkılan hızlı hücumlardan iki takımında sayılar bulduğunu gördük. Çeyreğin sonuna doğru yaklaşırken Beaubois ve Devin Booker’dan karşılıklı üçlükler geldi. Oyun daha çok Anadolu Efes’in tarzı değil de Fenerbahçe Beko’nun istediği şekilde ilerliyor. De Colo ve Buğrahan’ın olağanüstü oyun görüşlerini seyretmek çok keyif verici. Bu çeyrekte Beabuois ve Buğrahan’ın iş birliği Anadolu Efes adına iyi işleyen nadir şeylerden biri. Halen Larkin’in kendini gösterememesi ise Efes adına düşündürücü. Periyot sonu ise 68-59 Ev sahibi ekibin üstünlüğüyle tamamlandı.

Dördüncü Periyot

Son çeyreğe ise üçüncü periyotun aksine her iki ekipte yayın gerisinden isabetlerle başladılar. Micic’in eksikliğini Buğrahan Tuncer inanılmaz oyunuyla tamamlamış göründü. Ev sahibi ekipte ise Guduric’in oyuna kattığı enerji takımı bir adım öne taşıdı. Maç boyu sıklıkla gördüğümüz karşılıklı top kayıpları bu çeyrekte de devam etti. Fenerbahçe’nin 12 top çalması ise oldukça dikkat çekici bir istatistik. Vesely ve De Colo ise bu maçı gerçekten ne kadar istediklerini gösterdiler. Efes adına ise tepki koyabilenin sadece Elijah Bryant olduğunu gördük. Sona doğru gelirken Elijah Bryant’ın son çabaları da yeterli olmazken Fenerbahçe Beko galibiyete rahat bir şekilde uzandı. Ev sahibi ekip zorlu maçı 85-76 üstünlükle kazanmış oldu.

Maç Sonu

ING Basketbol Süper Ligi 2021-2022 Sezonun Final serisinin ilk maçını kazanan Fenerbahçe Beko oldu. Sarı lacivertliler galip gelerek seride avantajı sağlamış oldular. Ayrıca maç boyu taraftar desteğinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Yarattıkları atmosfer inanılmazdı. Maça gelirsek sert savunmalar olsa da taktiksel açıdan önemli hamleler gördük. Maçın seyrinin daha çok Fenerbahçe Beko koçu Djordjevic’in istediği şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz. Oyun içinde ise Fenerbahçe adına Jan Vesely ve Nando De Colo’nun sahaya koydukları enerji, karakter Sarı Lacivertlileri bir adım öne taşıdı. Hem Micic’in yokluğu hem Larkin’in gününde olmayışı ise Anadolu efesi çok zorladı. Elijah Bryant ve Beaubois bir şeyler yapmaya çalışsalar da mağlubiyete engel olamadılar.

Emre Laçin

                                          

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz