Eyüp Yıldız: “Bu kadronun playoff yapabileceğini düşünüyorum ama…”

733
Galatasaray
Eyüp Yıldız Bu kadronun playoff yapabileceğini düşünüyorum ama...

Radyospor programcısı, Tuttur ve Dobraspor basketbol editörü, bahis analiz uzmanı, usta spor yorumcusu Eyüp Yıldız ile Galatasaray Erkek Basketbol Takımı hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Eyüp Yıldız, takımın eksiklerini, koçun performansını, yönetimin uyguladığı politikayı ve merak edilen pek çok şeyi sizler için cevapladı.

Sezon başlamadan önce kadrodan ve koçtan beklentileriniz nelerdi?

Sezon başlamadan önce koç Ertuğrul Erdoğan’dan çok büyük bir beklentim yoktu. Gerek kariyeri, gerekse takımın başına geç gelmesi ve yöneticilerin ilgisizliği umutlarımı son derece azaltmıştı. Ve nitekim haklı da çıktım, çünkü Galatasaray iyi bir sezon maalesef geçirmiyor.

Kadroda şu zamana kadar performansıyla sizi hayal kırıklığına uğratan oyuncu ya da oyuncular kim oldu?

Klobucar ve Tai Webster’ın performansları bence son derece yetersiz. Klobucar çok üst seviye bir oyuncu değildi ama bu kadar yetersiz olacağını da düşünmüyordum. Tai Webster’ın ise istikrarsız oyunu, savunma hataları ve basit top kayıplar bende çok ciddi bir hayal kırıklığı yarattı.

Ege Arar’ın performansı çok eleştiriliyor. Yıllardır Galatasaray taraftarı ondan bir patlama bekliyor. Sizin Ege Arar hakkında düşünceleriniz neler?

Uzun oyuncular, kısa oyunculara göre çok daha geç gelişim gösteriyorlar, bu anlamıyla Ege Arar’a belki biraz daha sabretmek gerekiyor. Diğer taraftan son 2 sezonda çok ciddi süreler elde etmesine rağmen büyük bir gelişim gösterebilmiş değil. Hiçbir şeyi üst seviyede yapamıyor. Şutu yok, post up zayıf, ribaundlarda eksik, kısaca yeterince gelişim göstermiyor bu anlamıyla da umutsuzum biraz.

Mevcut kadroda size göre eksikler neler?

Mevcut kadroda iyi parçalar da var, eksikler de var. Harrison, Hayes, Auguste’un performanslarından memnunum. Yerlilerden ise Göksenin Köksal, Erolcan Çinko bence fena oynamıyorlar. Ama diğer yerli oyuncular son derece yetersiz bir performans ortaya koyuyor. Ayrıca koç Ertuğrul Erdoğan dengeli bir rotasyon oluşturabilmiş değil. Tecrübeli bir oyun kurucu eksiği son derece dikkat çekiyor, ayrıca Arapovic’in sakatlığı onun da maçlara olan katkısını azaltıyor onun yerine de mutlaka 4-5 oynayabilen bir uzun alınmalıydı.

Önümüzdeki sezon takımda mutlaka kalmalı dediğiniz yerli ve yabancı oyuncular var mı?

Önümüzdeki sezon takımda kalması gereken isimler: Hayes, Harrison, Auguste, Ege, Göksenin ve Erolcan Çinko.

Önümüzdeki sezon alınması gereken isimler: Okben Ulubay, Furkan Aldemir, Buğrahan Tuncer, bir yabancı gard, bir yabancı pivot ve bir yabancı 3 numara.

Mustafa Cengiz yönetimi sizce basketbol şubesine gereken değeri veriyor mu? Mevcut yönetimle basketbol şubesinde başarı sağlanabilir mi?

Başkan Mustafa Cengiz, basketbola yeterince değer veriyor olsaydı kendisini eleştiriyor olmazdım. Maalesef mevcut yönetim, hem basketbolu önemsemiyor hem de basketbolu bilen isimlere şubede görev vermiş değiller. Bu anlayışla başarılı olunacağını düşünmüyorum.

Galatasaray, basketbolda başarıyı tekrar nasıl sağlar?  Mevcut yönetime nacizane önerileriniz neler?

1- Şubeyi işi bilen insanlar yönetmeli, artık torpille koç almaktan vazgeçmeliler. 

2-Taraftarı salona çekecek organizasyonlar yapmaları gerekiyor. 

3-Kombine satışı ve ürün satışı daha profesyonelce yapılmalı.

4- Sponsorluklar için daha profesyonel bir ekip oluşturulmalı ve sadece basketbol sponsorlukları için çalışmalar yapılmalı.

5- EuroLeague ile temasa geçilip Galatasaray’ın reytingi gücü anlatılmalı ve bütçe sözü verilerek katılım istenmeli.

Koç Ertuğrul Erdoğan’ın bu zamana kadar ki Galatasaray performansını nasıl buldunuz? Hocanın kadro tercihleri ve oyuna müdahaleleri hakkında düşünceleriniz neler?

Koç Ertuğrul Erdoğan’ın performansını inişli çıkışlı buluyorum, takımın başına çok geç geldi bu mazeretini kabul ediyorum ama kendisi de hem oyuncu seçimlerinde hem de maçlarda taktik olarak büyük hatalar yaptı. Klobucar gibi bir oyuncuyu transfer etmesi ve onu oynatmakta ısrarcı olması Galatasaray’a ve kendine zarar veriyor. Doğru düzgün bir oyun kurucu ile sezona başlasaydı şimdi çok daha iyi bir Galatasaray izliyor olabilirdik. Ayrıca Galatasaray oyuncu rehabilitasyon merkezi değil, Arapovic yerine de hazır bir uzunu kadroya dahil etmesi gerekiyordu.

Bu sezon takımın, en iyi ve en kötü maçları sizce hangileriydi?

En iyi maç Fenerbahçe maçı. En kötü maç Afyon Belediye maçı.

Ligde bu hafta Galatasaray, hemen altında 10. sırada bulunan Pınar Karşıyaka’ya konuk oluyor. Karşıyaka yeni hocasıyla ilk maçına çıkacak. Kritik maç sizce nasıl sonuçlanır?

Ortada bir mücadele, Galatasaray bu oyuncu grubuyla deplasmanda hiçbir maçta favori olamaz. Karşıyaka taraftar desteğiyle beraber bu maçı kazanabilir.

Mevcut kadro Tahincioğlu Basketbol Ligi’nde play-offlara kalır mı? Galatasaray sezonu nerede tamamlarsa başarılı olarak addedilmelidir?

Bu kadronun playoff yapabileceğini düşünüyorum ama ilk 4 içinde olması mümkün değil. İlk 4’e giremediğiniz zaman Galatasaray gibi bir camiada playoff yapmayı başarı olarak göremezsiniz.

Tüm zamanların en iyi Galatasaray Basketbol takımı beşi?

Arroyo, McCollum, Micov, Lasme, Ndong

Tüm zamanların en kötü Galatasaray Basketbol takımı beşi?

Klobucar – Fitipaldo, Aradori, Darius Songalia Joe Dorsey

Galatasaray Basketbol takımını çalıştırmış gelmiş geçmiş en iyi koç? (yerli/yabancı)

Ergin Ataman / Betsy Bailey

Galatasaray Basketbol takımında forma giymiş, gelmiş geçmiş en iyi oyuncu? (yerli/yabancı)

Dawkins / Orhun Ene

Unutamadığınız maç hangisi?

Eurocup Strasbourg final 2. maçı (Taraftar muhteşemdi atmosfer gözümün önünden gitmiyor.)

Son olarak Galatasaray taraftarlarına, basketbol takımı için bir mesajınız var mı ?

Şu an Galatasaray’da taraftarı ve camiayı basketboldan soğutmak isteyen, basketbolu angarya olarak gören bir yönetim anlayışı var. Galatasaray taraftarları bu dönemde duruş göstermeliler ve her türlü olumsuzluğa rağmen salona gidip takımlarına sahip çıkmalılar.

Bütün Galatasaraylıları, Yenilmez Armada ve Sarayın Sultanları’na sahip çıkmaya davet ediyorum.

İzinsiz paylaşılması yasaktır.

Ruhi ÜNAL – NF/SONPERIYOT


NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here