Eski Günlerdeki Gibi: Galatasaray NEF-Igokea

192
Eski Günlerdeki Gibi: Galatasaray NEF-Igokea

Hatırlarsanız 2015-16 EuroCup şampiyonluğu sonrası 2016-17 sezonunda EuroLeague’de yer almıştı Galatasaray basketbol takımı. O takımdan 5 yıl sonra ilk kez Avrupa’da iddialı bir kadro kurdular. İlk sezon için şampiyonluk çok iddialı bir hedef olsa da ilk dört çok uzak olmayabilir.

Igokea karşısında Galatasaray NEF son periyottaki iyi oyunuyla maçı 82-74 kazanmayı başardı. Maçın yıldızı 21 sayı, 7 asist, 5 ribaund ile Dee Bost oldu. En ilginç istatistik Melo Trimble’ın ilk periyotta 10 sayı atıp maçın geri kalanında skor üretememesi oldu. Peki galibiyet nasıl geldi? Daha ilerisi için ne gibi dersler çıkarılmalı? Gelin hep birlikte dün geceki maça göz atalım.

3 Eksi 3 Artı

-Pota Altı Savunması: Galatasaray NEF’in maçta verilen hücum ribaundları ile beraber en çok göze çarpan zafiyeti şüphesiz katları takip edememesi sonucu topsuz koşularla yediği basketlerdi. Ikogea takımından Dalibor Ilic sadece ilk yarıda bu şekilde 8 sayı buldu. Bir diğer savunma zafiyeti de penetre eden kısaya karşı savunmada doğru yerleşememeleri. Özellikle Markel Starks çoğu penetresinde uzunu bulmayı başardı. Rakibin içerden %60 ile hücum etmesi bu durumun en net göstergesi.

+Asist/Top Kaybı: Galatasaray NEF topun kıymetini bildi desek yanlış olmaz. Maç boyunca 18 asiste karşı sadece 9 top kaybı yaptı. Bunun yanında 12 top çalma ile rakibini 16 top kaybına zorladı. Maçın kırılma noktalarından biri bu oldu. Igokea’nin sadece 4 top çalmasına izin vererek rakibin fast-break sayılarını minimize etti.

-Plansız Görünen Hücumlar ve Şut Tercihleri: Özellikle ilk yarıda Galatasaray kısalarının penetreleri çok plansız ve fütursuzcaydı diyebiliriz. İlk periyotta hem Dee Bost, hem Melo Trimble hem de Akhoon Purcell’in üst üste pozisyonlarda acemice penetreleri sonucu çok basit top kaybı yaptılar. Bu durum daha kaliteli takımlara karşı çok baş ağrıtabilir. Tabi ki plansız hücumların bir sonucu olarak da istenmeyen şut tercihleri ortaya çıkıyor. Galatasaray takım halinde 41 üç sayılık denemeye karşı sadece 26 tane ikilik denedi. Üçlüklerin bazıları oyunun akışı ve kurgusuyla doğru şutlar olsa da bu kadar çok dış atışa bağımlı oynamak çok riskli olabilir. Melo Trimble’ın bu geceki gibi kötü şut attığı (2/10) maçlarda oyunu içeriye yıkmak çözüm olabilir.

+Seyirci: Galatasaray seyircisi basketbolu, basketbol da Galatasaray seyircisini çok özlemiş desek yeridir. Uzun yıllar sonra ilk defa iddialı bir kadro kurulması sonucu özlemler bu sene dinecek gibi. Salonun büyük bir kısmı boş olmasına rağmen Galatasaray taraftarları maç boyunca susmadan takımlarına destek verdiler. Burada yönetime düşen en önemli görev; basketbolu salonda izlemeyi unutan taraftara bunu tekrardan hatırlatmak olmalıdır. EuroCup şampiyonluğuyla zirveyi gören basketbol seyircisini tekrardan salona çekmeleri gerekiyor. Çünkü bu takım taraftarla daha iyi oynuyor ve desteği hak ediyor.

-Skor Katkısı: Bench katkısında 21-19 üstünlüğü bulunmasına rağmen Galatasaray NEF’in Okben’den gelen 3 üçlük ve çok iyi bir maç çıkaran Sadık Emir Kabaca dışında kenardan aldığı skor katkısı sadece 2 (Kravish). Galatasaray NEF’in skor yükünü sadece 6 oyuncu çekti. Ege Arar, Rıdvan Öncel, Göksenin Köksal’dan ise skor katkısı alınamadı. Rakip Igokea’da ise süre alan tüm oyucular skor katkısı verdi. Melo Trimble’ın çok şut kaçırdığı, Blackshear’ın erken faul problemine girdiği bir günde farklı isimlerden skor katkısı gelmesi maçın daha erken bitmesini sağlayabilirdi. Şampiyonalar Ligi’nin uzun bir maraton olduğu göz önüne alındığında her oyuncunun katkı vermesi sezon boyunca çok kritik olacaktır.

+Sadık Emir Kabaca: Galatasaray NEF’in sezon başında bonservisle kadrosuna kattığı genç oyuncu kendisine güvenenleri mahcup etmiyor. Igokea karşısında da iyi oyununu sürdürdü.  Sadece skor istatistikleri ile değil enerjisiyle ve mücadelesiyle de büyük beğeni topladı. Blackshear’ın erken faul problemine girmesi sonucu daha uzun süre sahada kaldı ve 27 dakikada 11 sayı 7 ribaund üretti. Melo Trimble’ın ilk çeyrekte 10 sayı atıp maçın geri kalanında isabet bulamadığı göz önüne alınınca Sadık’ın katkısı maçı getiren etkendi. Umarız bu gelişimine devam eder ve onu daha iyi yerlerde görebiliriz.

Kısacası Galatasaray NEF bu sezon Dee  Bost ve Melo Trimble gibi kendi skorunu üretebilen iki güvenilir guarda, Akoon Purcell gibi gerektiğinde şut da atabilen iyi bir penetreciye ve Kerry Blackshear gibi iyi bir pivota sahip. Bunların yanında Sadık Emir Kabaca, Okben Ulubay, Ege Arar ve Rıdvan Öncel ile iyi bir rotasyonları var. Belki de onları şampiyonluktan uzak tutan tek eksik Kravish yerine daha etkili bir uzun. Şimdilik yolları açık, hedefler büyüdükçe takıma takviyeler de olabilir. Hali hazırda Şampiyonlar Ligi’nin en iyi 4-5 takımından biri konumundalar.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz