Kabusa Ramak Kala: Galatasaray NEF-Hapoel Holon

202
Kabusa Ramak Kala: Galatasaray NEF - Hapoel Holon

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki üç temsilcimizden biri olan Galatasaray NEF, erteleme maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda İsrail temsilcisi Hapoel Holon’u ağırladı. Galatasaray ölüm kalım maçında Holon’u zor da olsa 74-71’lik skorla geçmeyi başardı.

Temsilcimiz maça çok hızlı başladı. Dee Bost’un üçlükleri ile ilk üç dakikayı 11-0 ile geçti. Galatasaray dış atışlardaki yüksek yüzdesi, içeride de Kerry Blackshear’ın iyi oyunuyla periyodun bitimine iki dakika kala maçtaki en büyük farkı 29-9 ile yakaladı. Holon adına tek ayakta kalan 9 sayının 7’sini bulan Adam Smith oldu. Bu dakikadan sonra takımımızın rotasyona gitmesini iyi değerlendiren İsrail temsilcisi farkı azaltmayı başardı. Pinini’nin üçlüğü, Kyser’in de basketiyle ilk periyot 29-16 tamamlandı.

Benchten hiç katkı alamadığımız bu bölümde Holon farkı eritmeye devam etti. Özellikle Sadık Emir Kabaca ve Ege Arar kendilerinden beklenen hücum ve savunma katkısını hiç veremediler. Periyodun ilk 2 dakikasında temsilcimiz adına sadece Akoon Purcell’in üçlüğü vardı. Asıl kriz bundan sonra başladı. 32-18’lik skordan sonra temsilcimiz bir türlü istenen basketleri bulamadı ve skorboard 32’de takılı kaldı. Holon’un 6-0’lık serisine engel olamadık. Yaklaşık üç buçuk dakika skor bulamadığımız bu krizden yine Akoon Purcell’in üçlüğüyle çıktık. Faul hakkımız çok çabuk dolunca İsrail temsilcisi serbest atışlardan skor bulmaya devam etti. Karşılıklı basketlerle ilk yarı 40-30 tamamlandı.

İlk yarıda Galatasaray’da skor yükünü 13 sayı ile Akoon Purcell ve 11 sayı ile Kerry Blackshear çekerken, İsrail ekibinde Adam Smith 12 sayı ile oynadı. De Bost ve Melo Trimble’ın ikinci periyotta hiç skor bulamaması, sadece Akoon Purcell ve Kerry Blackshear’dan skor katkısı almamız yetmezmiş gibi ilk yarı boyunca hiç benç katkısı alamamış olmamız ikinci yarı öncesi tehlike çanlarını başlatmıştı açıkçası.

Maçın ikinci yarısına David Kravish’in basketiyle başladık. İlk beş dakika karşılıklı basketlerle 48-38 tamamlandı. Periyodun ikinci bölümünde ise Galatasaray özellikle Melo Trimble ile dış şutları kaçırmaya ve kolay top kaybetmeye başladı. Kolay olabilecek karşılaşma Holon’un 0-14’lük serisi ile kabusa dönmek üzereydi. Periyodun bitimine 01:50 kala skor 48-50 oldu. Bu seride koç Ekrem Memnun’un Okben Ulubay’ı unutup Göksenin’de ısrarcı olması ile beraber kısaların hiç katkı verememesi etkili oldu. Kalan bölümde Ekrem Memnun’un Okben’i 4 numaraya alarak kısa beşe dönmesi, Blackshear’ın da skor katkısı ile periyot 56-52 Galatasaray üstünlüğüyle geçildi. Bu periyottaki 16 sayımızın 10’u Blackshear’dan gelirken Melo Trimble hiç sayı atamadı, Dee Bost da 2 sayıda kaldı.

Maçın son periyoduna Hapoel Holon çok hızlı başladı ve 5-0’lık bir seri ile 56-57 öne geçmeyi başardı. Bu dakikadan sonra ilk periyottan beri beklenen kısa katkısı gelmeye başladı. Dee Bost’un iki üçlüğü ile temsilcimiz 64-62 ile tekrardan öne geçti. Holon, Rafael Menco’dan gelen ekstra üçlükler ile ayakta kalmaya çalıştı. Menco’nun etkili oyunu sayesinde Adam Smith’i dinlendirip maç sonuna dinç tutmayı da başardılar. Bizim adımıza ise Melo Trimble’in 27 dakika sonra skor bulması maça tutunmamızı sağladı. Son anları her şeyi değişerek savunmayı tercih etti koç Ekrem Memnun. İyi savunmamız ve skor katkısını farklı oyunculara yaymamız sonucu maçı kontrolümüzde tutmayı başardık. Maçın sonuna 1:20 kala Blacakshear’ın kritik üçlüğü maçı Galatasaray NEF’e getirdi.

Galatasaray’da Blackshear 24 sayı, Akoon Purcell 17 sayı, 4 ribaund, 4 asist ve 5 top çalma, Melo Trimble 4/13 ile 11 sayı, 6 ribaund, 3 asist, 4 top çalma, Dee Bost ise 14 sayı, 5 ribaund, 5 asist ile mücadele etti. Hapoel Holon’da ise, Michale Kyser 16 sayı, 5 ribaund, Adam Smith 14 sayı ve Rafael Menco çok ekstra oynayarak 15 sayı ile maçı tamamladı.

Galatasaray çok iyi başladığı bir başka maçta da sonunu getiremeyerek maçı kazanmasına rağmen Hapoel Holon’a karşı ikili averajı kaybetti. İlk maçtaki 9 sayılık Holon üstünlüğü olası eşitlikte temsilcimizi geriye atacak. Maçta olumlu olarak pota altındaki 2 oyuncumuz David Kravish ve Kerry Blackshear’ın maçın her iki tarafındaki mücadeleleri çok başarılıydı. Galatasaray’ın yaptığı 16 top çalma ve serbest atış yüzdesi bizim adımıza olumlu parametrelerdendi.

Galibiyet gelse de bu maçtan çıkarılacak çok önemli dersler vardı. Hiç şüphesiz en önemlisi bench katkısıydı. Hapoel Holon’un maçtaki bench katkısı 20 iken, Galatasaray NEF’in sadece Okben’den gelen 2 sayıydı. Bu ilerisi için çok korkutucu. Özellikle Melo Trimble’ın şutu sokamadığında kendi skorunu araması ve savunmaya odaklanamaması çok zorluk çıkardı. 16 asist ve 16 top kaybı ile oynadığımız gecede Asist/Top Kaybı oranının düşüklüğü Galatasaray’ın hedefleri için çok düşük.

Bir diğer göze çarpan olumsuz durum ise Göksenin Köksal’ın oyunu. Uzun süredir Galatasaray kadrosunda olan kadronun en eskisi ve kaptanı Göksenin özellikle son 2 senede oyuna her girdiğinde eksi yazıyor. Savunmacı kimliği ile bildiğimiz ve ülkemizde iyi kabul edilebilecek bir 3&D (Üçlük ve savunmacı) oyuncusu iken şutları sokamaması ve eski savunma günlerini çok aratması aldığı sürelerde takımı geriye götürmeye devam ediyor. Koç Ekrem Memnun’da maçın ilk yarısında biraz fazla ısrar etti bence. Okben’i oturtup Göksenin’i sahaya sürdüğü anlarda Holon geri geldi. Bunu koç da farketmiş olacak ki ikinci devre hiç oyuna almadı.

Galatasaray tamam ya da devam maçında zor da olsa Hapoel Holon’u devirerek gruptaki ilk galibiyetini almayı başardı. Artık bu maçı unutup gelecek hafta oynayacakları Dijon ve Ludwigsburg maçlarını düşünmeliler.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz