Anadolu Efes’te Kötü Gidişin Sebepleri Neler?

410
Anadolu Efes'te Kötü Gidişin Sebepleri Neler?

Temsilcimiz son şampiyon Anadolu Efes 2 galibiyet 6 mağlubiyet ile şu anda 16. sırada bulunuyor. Sezona çok kötü giren Efes’in durumu maalesef anlık formsuzluktan biraz daha fazlası. Kadroyu Sertaç Şanlı dışında korumasına rağmen neden Efes bu halde? Gelin bunun sebeplerine ve muhtemel çözüm yollarına birlikte bakalım.

Anadolu Efes’in geçen sezon şampiyon olduktan sonra geçtiğimiz senelerdeki açlık seviyesinde olmaması her şampiyon takımın başına gelen alışıldık bir durum. Bu sezon yola çıkarken Koç Ergin Ataman ve genel menajer Alper Yılmaz’ın önünde iki yol vardı; ya şampiyon olmuş fakat nispeten doygun ve yaşlı bu kadroyu koruyacaklardı ya da 2018 sezonun sonundaki gibi bir yeniden yapılanmaya gideceklerdi. Ekip sadece Sertaç Şanlı’yı finalde devirdikleri Barcelona’ya kaybederek kadroyu koruma yoluna gitti. Bu noktada Sertaç’ın Efes için öneminin ne kadar yüksek olduğu bir daha ortaya çıktı. Sertaç, savunmada verdiği katkının yanı sıra üçlük tehdidi ile özellikle topa yön veren kısaların üzerindeki baskıyı büyük oranda azaltıyordu. Onun yerine takıma katılan Petrusev hücumda etkin ve potansiyelli bir oyuncu olmasına karşın savunmada özellikle ikili oyun savunmasında takıma büyük sorun yaratıyor ve Sertaç’ın yerini kesinlikle doldurabilmiş değil.

Ayrıyeten Efes’in EuroLeague’in yaş ortalaması yüksek takımlarından biri olması bazı oyuncuların performansının her geçen sene azalmasına yol açıyor. Dunston’ın yaşı dolayısıyla yavaşlaması ve eski gücünden uzak olması onu verimsiz kılıyor. Tibor Pleiss ise yer yer önemli katkılar verse de maalesef Efes kalibresinde hedefleri olan bir takımın as uzunu olmaya uygun bir oyuncu değil. Efes’in bir uzuna ihtiyacı olduğunu herkes biliyor. Aradığı uzun tipi ise savunmada adam değişme savunmasından sonra kısaların karşısında bir nebze kalabilecek, hücumda ise şut tehdidi ile kısaların üzerindeki baskıyı azaltabilecek bir uzun. Yani Efes Sertaç’ın yapabildiklerini o gittikten sonra çok arıyor. Sezonun bu bölümünde o tip bir oyuncuyu piyasada bulmak çok kolay değil. Bakalım bunu başarabilecekler mi?

Kısalara baktığımızda ise durum biraz daha farklı. Formda ve sağlıklı bir Anadolu Efes’in EuroLeague’in en iyi kısa rotasyonlarından birine sahip olduğunu söylersek yanlış olmaz. Fakat takımın en önemli parçalarından biri olan Shane Larkin’in Ergin Ataman’ın da söylediği gibi bacağında bir ödem sakatlığı var ve bu sakatlığın onu ne kadar rahatsız ettiğini bariz bir şekilde görebiliyoruz. Sadece Larkin’in formundan bu kadar uzak olması hücumda işlerin zaman zaman tıkanmasına yol açıyor. Geçtiğimiz sezonlarda hemen hemen herkesin yanından rahatlıkla potaya gidebilen Larkin, şu anda sakatlığı sebebiyle eski hızında ve çevikliğinde değil.

Yanına son MVP Micic’in inişli çıkışlı performansı, Simon’un sakatlıktan dönmesi ve Beaubois’in formsuzluğu eklenince Efes kısaları yetersiz kalıyor. Efes yönetimi bu sorunu görüp Elijan Bryant’ı takıma ekledi ve kısa rotasyonuna güzel bir ekleme yaptı. Bryant da şu zamana kadar iyi bir katkı verdi. Fakat Efes’in bir de uzun eklemesine ihtiyaç duyduğu ortada. Anadolu Efes için işler şu an yolunda gitmese de, bu kadro hala son şampiyon ve ligin en kaliteli kadrolarından biri. Kısaların formunu bulması ve ihtiyaçları karşılayan bir uzun eklemesiyle yeniden şampiyonluğun en büyük favorilerinden biri olabilir. Larkin’in de en kısa zamanda sağlığında kavuşması tabii ki çok önemli. Efes, 11 Kasım Perşembe günü Alba Berlin maçına çıkacak. Umarız bu maç onlar için bir çıkış maçı olur ve yeniden geçtiğimiz senelerdeki performanslarına ulaşabilirler.

Oğulcenk Bıçakçı

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz