En İyi Koç

370
Basketbol
En İyi Koç

Herkesin ideali farklıdır. Başarı, kariyer hikayeleri, karakter ve daha bir sürü kriter “en iyi”yi farklılaştırır ve/veya belirgin hale getirir. Tarihten ders çıkarmak ise şüphesiz bize aradığımız en iyiyi verecektir.

Siyah ve beyaz, güzel ve çirkin, iyi ve kötü. Diyalektik süreç içerisinde doğada her şeyin zıttı ile birlikte var olduğunu savunan görüş altında insanlar hayatı sınıflandırmaya çalıştılar.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Olan/olmayan sınırı henüz bilinmeyen evrende, inceleme alanlarını daratlamak, odağı bir noktada oluşturmak ya da göz önünde olmayan diğer bir çok sebeple yaşamlarındakileri sınıflandırmaya başladılar.

İyiyi kötüyü, güzeli çirkini belirlemeye çalıştılar, ayrıştırdılar. Ve bizlere bir takım kalıplar sundular. Bu iyi, bu kötü, bu taman, bu değil dedik. 2018 yılı itibariyle bu eleminasyonu devam ediyoruz.

Bir Takım Belirtiler

Konumuz çerçevesinde muhatap olduğumuz hayat kategorisi, yaşamın bir nevi biçimi olan basketbolda da sınıflandırmalar süreç içerisinde bu dayanaklar beraberinde meydana geldi.

Süreç içerisinde edinilen deneyimlere bakarak ifade edebileceğizdir, en iyiyi. Selam olsun bu uğurda bize ışık tutanlara.

Karakter

Karakter, bireyin yansıtmadığı alandır. Bir anlamda konforlu bölgedir. İçten yaşadığı, yaşamı kendine göre anlamlandırma halidir. Bireyin “ben deme” şeklidir.

Tarihteki örneklerinden görüldüğü gibi, karakter basketbolun yönetim kısmında, takımı idare etme noktasında da hayli öne çıktı.

Takımın durumunu en iyi gözlemleyen, takımdakilerin psikolojilerden en iyi anlayabilen, takımını en iyi tanıyabilenler başarılı olmanın bir ölçütü olan kupaları cv’lerine eklediler.

Zor anlarda, panik durumlarında, kriz safhalarında ya da mutluluk hallerinde, coşku pozisyonlarında onların karakteri süreci yönetti, optimumu ortaya çıkardı.

Phil Jackson, Greg Popovich, Zeljko Obradovic söz konusu karakter profilinin öncü temsilcilerinden oldular.

Kupa

Biraz önce ifade ettiğimiz gibi, kariyerlerindeki final sayısı ve o finallerden galip çıkmalarının işareti kupa sayıları kadar başarılı kabul edildi antrenörler.

En çok kupaya sahip olan, en başarılı sayıldı. CV’lerinin satır sayısını arttıranlar başarılı kılındı. Bu konuda bir rakam ve koç ismi vermek istemeksizin, kimilerine göre başarının yegane faktörü olduğu düşünülen, yolu göz ardı etmek suretiyle “amaç”a odaklananların, internette küçük bir araştırma ile “en başarılı gözlemleyebileceği” görüşündeyiz.

İpucu olması açısından, NBA ve Euroleague platformunda pek çok temsilleri mevcut.

İtibar

Kimi antrenörler vardır, ne kupaları çoktur ne de karakterleri tamdır. Oyuncuları ile geçinemez, daldan dala misali takımdan takıma atlar, yazı boyunca bahsettiğimiz tüm bu süreçleri iyi yönetemez.

Ama yine de kendine en tepede yer bulur. Bu da belki şans, belki kader, belki biraz karakter; ama kesinlikle aura’dır.

Bize öyle bir hava verirler ki, etkilenmememiz mümkün olamaz. Asker, komutan misali, onları biraz uzaktan seyretme mecburiyetindeyizdir.

Sinirlidirler, egoları düşük değildir, havalıdırlar, bizlere ifade ettikleri hiç azımsanacak gibi değildir. Sadece varlıkları “iyi” olmaları için yetmektedir.

İyi

Saflık, sadelik, berraklık, dürüstlük. İyi insanlar vardır hayatımızda, masumiyetin emsalini teşkil edenler.

Fazla söze meal vermeksizin, kimi kast ettiğimizi anlamış olmanız gerekir. Onlar iyidir.

Görecelidir. Kimin iyi, kimin kötü olduğuna kendi kriterlerinize göre karar verirsiniz. Yaşanmışlıklarınızı, gözlemlerinizi dahil ederek süreci oluşturursunuz.

Belli olacaktır karakteriniz, kime/neye iyi, kime/neye kötü dediğinizden…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here