Durumu Şüpheli Olan Smart’tan Celtics ile Devam Sinyalleri

266
Boston Celtics
Durumu Şüpheli Olan Smart’tan Celtics ile Devam Sinyalleri

2017-2018 sezonunda Boston Celtics forması giyen 24 yaşındaki şutör guard Marcus Smart’tan önümüzdeki sezon kariyerine nasıl yön vereceğine dair mesajlar gelmeye başladı.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Öncelikle olayı hatırlamak için birkaç gün öncesine gidelim…

Boston Herald’dan Mark Murphy’nin 6 temmuzdaki haberine göre, Marcus Smart, 5 gündür Celtics’in ona hiçbir şekilde ulaşmamasını neredeyse şahsına yönelik bir hakaret olarak algılamış. Ayrıca Smart, çevreden kendisine dair aldığı haberlere karşılık “tiksinmiş ve kırgın” hissediyor. Fakat onu en çok yaralayan husus ise Celtics yöneticisi Danny Ainge’in kendisiyle henüz iletişime geçmemiş olması.

“Smart beklendiği kadar büyük bir kontrat almayacak.”

NBC Sports muhabiri A. Sherrod Blakely’ye göre Celtics’in savunması ve hırsı ile bilinen başarılı kanat oyuncusu, takımından gelecek 6,1 milyon$’lık teklifi kabul etmeye yakın. Bunun sebebi ise diğer kulüplerden teklif gelmemesi. Eğer bu teklifi kabul ederse, Smart 2019 yazında sınırsız serbest oyuncu statüsünde tekliflere açık olacak.

Habere göre; diğer takımların ona bir teklif sunma konusundaki isteksizliğinin temel sebebi, Smart’ın bu yaz sınırlı serbest oyuncu statüsünde bulunması. Celtic’in, sınırlı serbestlik kurallarına göre bu yaz dışarıdan gelebilecek potansiyel bir teklifin aynısını vererek Smart’ı takımda tutma ihtimalinden çekiniliyor.

Olaya Celtics’in penceresinden baktığımızda ise Smart’a daha büyük bir kontrat verme konusunda önümüzde iki stratejik engel çıkıyor. Birincisi ve bence önemli olan faktör, Smart’a önerecekleri miktara bağlı olarak lüks vergisi limitine yaklaşarak ciddi bir ceza ile karşı karşıya kalma olasılıkları. Bir diğer sebep ise yakın zamanda Dante Exum’un Utah ile 3 yıl, 33 milyon$’a sözleşme yenilemesi üzerine Smart’ın piyasa değerinin düşmesi ve buna bağlı hareket etme zorunlulukları. Bu yüzden bu yaz Smart’a daha büyük bir teklif sunmaları durumunda Celtics yönetimi zor durumda kalmak istemiyor.

Son olarak ekleyelim, istatistik kağıdına yansımayan kazanma açlığı ve mücadeleci kişiliği ile tanınan ve bunu Playoff’larda bir kez daha gösteren Marcus Smart, geçtiğimiz sezon 54 maçta 10,2 sayı, 3,5 ribaund ve 4,8 asist ile takımına katkı

sağlayarak, takımının Doğu Konferansını 2. sırada bitirmesinde ve Playoff’larda konferans finallerine kadar tırmanmasında rol oynamıştı.

Tuna Berk Çelik

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here