Yao Ming Üniversite’den Mezun Oldu: Üniversite Mezunu NBA Oyuncuları

697
NBA
Yao Ming Üniversite’den Mezun Oldu Üniversite Mezunu NBA Oyuncuları

Eğitim ile spor kariyerini bir arada götürememe bir çok sporcunun muzdarip olduğu konulardan bir tanesidir. Kendi gelişimlerini sağlamak ve milyon dolarlar kazanmak noktasında ikinci seçeneği tercih ettikleri bilinen bir kanı. Peki ikisi de bir arada yapılabiliyorsa?

USA Team Fans
USA Team Fans

Gerek ülkemiz gerekse de ABD, dünyanın geri kalanında sporcuların hayatlarında karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri konumunda eğitim.

Maslow’un İhtiyaçlar Piramidi’nin en üst mevkisinde yer alan “Kendini Gerçekleştirme İhtiyacı” kapsamında eğitim hayatlarını sürdürmenin önemini farkında olan sporcular, yoğun antrenman, maç temposu vb. sebeplerden ötürü milyon dolarlar kazandıkları spor kariyerlerini eğitime tercih edebiliyorlar. Ardından durum, iki kelimeyi bir araya getiremeyen atletlerin meydana gelme sürecini içeriyor…

İstisnaların kaideyi bozmasa da çoğunlukların içinde azınlık olarak varlıklarını sürdüren bireylerin varlığını da yadsıyamayız. Bizlere hem eğitim hayatının hem de spor kariyerinin eş zamanlı olarak ilerleyebildiğini gösteren sporculara değineceğiz.

1-) Yao Ming

Sürecin son temsilcisi konumundaki Yao Ming, henüz dün(09.07.2018) itibariyle Shanghai Jiao Tong University’de Ekonomi dalında öğrenimi tamamladı ve mezun oldu.

2011 yılında başladığı eğitim-öğretim hayatını 7 yıldır sürdüren Yao Ming, dün gerçekleştirilen mezuniyet töreninde kep atarak öz geçmişine bir satır ve devamında eklenebilecek pek çok satıra yer açmış oldu.

8 kez NBA All-Star’a seçilen NBA’nin Hall of Famer oyuncusu Yao Ming gibi sporculuk kariyerinin ardından eğitim hayatında bir sayfa açanlar olduğu bunu kariyerleri sırasında da yapanların var olduğunu belirterek listeye devam etmek isteriz.

2-) Pau Gasol

Barselona Üniversitesi’nden mezun olan Pau Gasol, ardından Harvard Üniversitesi’nde “Spor ve Medya”alanında yüksek lisans yaptı. Gasol ayrıca 6 dil biliyor.

3-) Chris Bosh

NBA’nin “sakatlıklar olmasa çok daha büyüyebilecek” sıfatına sahip oyunlarında olan Chris Bosh, Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi gördü.

4-) Jaylen Brown

Boston Celtics’in 2 yıl önceki Draft seçimi, genç oyuncusu Jaylen Brown’da basketbol ile eğitim hayatını birlikte sürdürme adına çaba sarf edenlerden. Kalifornia Üniversitesi ile başlayan eğitim kariyerinde şehrinde bulunan Harvard Üniversitesi’nin de izlerini taşıyan Brown, İspanyolca ve Arapça öğrenmeye çalıştığını ifade ederken, piyano ve satranca özelinde yoğun ilgisinin olduğunu söylüyor. Onun için söylenen; “basketbol oynamak için çok zeki”.

5-) Festus Ezeli

Portland Trail Blazers pivotu Festus Ezeli, Tennesse’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde eğitim hayatını sürdürüyor.

6-) Kelly Olynk

Gonzaga Üniversitesi mezunu Kelly Olynk, aynı üniversitede İşletme üzerine yüksek lisans da yaptı.

7-) Matt Bonner

SAS’ın emektar oyuncusu Bonner, Florida Üniversitesi mezunu

😎 Jeremy Lin

NBA’nin Asyalılarından Jeremy Lin, Harvard mezunu.

9-) Chris Paul

Yaşın sadece bir rakam olduğu gerçeğini bize hatırlatan isimlerden CP3, Pake Forest Üniversitesi mezunu.

10-) Shaq O’neal

Son olarak 3.81 ortalama ile Florida Üniversitesi’nde doktora derecesi alan Shaq, aynı zamanda Polis Akademisi mezunu bir polis. Çok yönlü kişiliklerin en uç derecede örneklerinde birini ifade eden Shaq’ın geçmiş süreçte bağlantılarının olduğu sadece sıralamakla yetineceğiz. NBA’nin gelmiş geçmiş en irilerinden, en iyilerinden olan koca adamın bu yönlerinin de olmasını bilmek zarardan çok yarar getirecektir; Louisiana Devlet Üniversitesi, Syracuse Üniversitesi, Barry Üniversitesi, New York Film Akademisi…

11-) Tim Duncan

Bir başka kendi içerisinde hikayeler barındıran bir hayattan daha bahsedeceğiz. Spor kariyerine yüzücü olarak başlayan, 1989 yılında gerçekleşen Hugo Kasırgası’nın ardından bu kariyerine ara verecektir. Döndüğünde ise sonunda efsaneler ile birlikte anılacağı basketbol kariyerine başlayacaktır. Daha öncesinde NBA’ye seçilmesi beklenmesine rağmen kendisi annesine verdiği söz nedeniyle okulunu bitirmeden NBA’ye adım atmak istemeyecektir. Wake Forest Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu Duncan, 97 Draftlarında 1.sıradan seçilecek, belki de kendisinin dahi tahmin edemeyeceği bir kariyere başlayacaktır.

Ve daha birçok NBA oyuncusunun kariyerleri öncesinde, sırasında ya da sonrasında eğitim-öğretim hayatlarını devam ettirdikleri bir ortamda, bardağın boş tarafına bakıldığında milyon dolarları “kendini gerçekleştirmeye” tercih edenler de mevcut. NBA Yönetimi; kimi dönemlerde oyuncuların kontratlarına eğitim ile ilgili maddeler koysa da, bu madde sıklıkla ihlal edilmiş ve etkin bir şekilde uygulamaya konulmamıştır. Bunun en büyük örneklerinden birinin St.Vincent Lisesi’nden 2003 draftları ile bir numaradan lige giren bir oyuncu olduğunu anımsatmakta yarar var. İpucu vermek gerekirse kendisi an itibariyle milyon dolarlarına milyon dolarlar katladığı bir şehirde kariyerini sürdürüyor. Eleştirmek haddimize değil, ama yönlendirmek boynumuzun borcu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here