Doğu’nun Kralları

290
NBA
Doğu’nun Kralları

NBA 2018-2019 sezonu dün gece(16 Ekim 2018) iki maçla başladı. Biri ülkenin Doğu kıyısında, diğeri ülkenin Batı Yakası’nda yaşanan mücadelelerden, yılın “mazlum” tarafını oynayacaklarına odaklandık. Doğu’nun Krallığı adına aday olan iki takımın karşılaşması, bize konferansın geleceğine dair çıktılar verdi.

USA Team Fans
USA Team Fans

NBA 2018-2019 Sezonu, TSİ ile sabaha karşı oynanan Boston Celtics-Philadelphia 76ers ve Golden State Warriors-Oklahoma City Thunder maçları ile başladı.

Geçen yılın Doğu finalisti ve geçen yılın şampiyonunun galibiyetleri ile sonuçlanan gecede gözlerimiz Doğu’nun Kralları’nın üzerindeydi.

Asli kralın varisi olmak üzere enkaz bir konferansın liderliğini devralmaya bu yıl en çok yaklaşacağı düşünülen iki takım, sezonun ilerleyen süreçlerinde göreceğimiz manzalardan kesitler sundular.

Geçtiğimiz yıl Doğu Konferansı Yarı Finalleri’nde karşı karşıya gelen iki ekibin mücadelesine tanık olan TD Garden, söz konusu mirası devralmaya en istekli takım görüntüsünde olan takımın sevincine ev sahipliği yaptı.

Maçın hikayesinin ve bütünün yer aldığı yazımız halihazırda sitede yer alırken, biz konunun biraz daha detay kısmına değinmeyi tercih ettik. Nitekim hayatta da böyledir. Dün gördüklerinizdir yarınınızı meydana getiren…

Yeşil Köşede Kurucular, Anahtar Kelime: Saygı

New England Bölgesi bağlamında İngiltere’den Amerika’ya göç eden kolonilerin ilk duraklarından biri olan Massachusetts, Boston ülke tarafından oldukça saygı duyulan bir şehir olmuştur.

Süreç içerisinde Hollywood temsilcisi ile birlikte organizasyonun en başarılı takımı konumundaki Boston Celtics, şehrin ülke tarafından gördüğü saygıyı önümüzdeki sezon içerisinde başarıyla taşıyacak gibi gözüküyor. İfade etmek gerekir ki, ülkenin şehir kıyıları ile sezon boyunca oynayacak her takım, kendilerine saygı duymak zorunda kalacak.

Ya da saygı duymayı öğrenecek. Ya da bırakacaklar, Brad Stevens öğretecek. Tıpkı Smart’a, Rozier ve son süreçte Baynes’a öğrettiği gibi.

Aron Baynes

Elindeki mevcuttan maksimum faydayı sağlamak kapsamında çağdaşlarının en başarılı temsilciliğini üstlenen Brad Stevens’ın kar maksimizasyonuna dayalı ekonomik yapının ana topraklarında parlattığı son isim Aron Baynes.

Geçen sezon yapabileceklerinden nüveler veren Baynes, dün gece Philadelphia karşısında büyük oynadı. 19 dakikada 8 sayı, 4 ribaund, 3 asist kaydeden oyuncunun esas sahnesi ise ribaund ve Embiid konusundaydı.

Sezon başlarken Boston’ın en ya da tek büyük problemlerinden biri olarak bahsedilen ribaund problemi ve Al Horford’a bağımlılık noktasında Baynes, hem savunma hem de hücum tarafından güven verdi.

Hücum ribaundlarına ilişkin mücadelesi ve Embiid’e karşın çektiği net ribaundların onun hanesine artık olarak yazılırken, Embiid ile girdiği ikili mücadelelerde Kamerunlu yeteneğe geçit vermeyen Yeni Zelandalı pivot, rakip pivotun duygusal olarak da maçtan uzaklaşması ile birlikte takımını oldukça rahatlattı.

Jayson Tatum

Yıl içerisinde ve belki de gelecek yıllar içerisinde Celtics’den bahsedeceğimiz her anda bu genç var olacak. Geçtiğimiz sezon kendisinden beklentileri kat be kat karşılayan, yeni sezonda beklentileri arşa yükselten ve dün gece bu beklentileri daha da yükseltebileceğini bu gözlere gösteren 19 yaşındaki bir “adam” vardı sahada.

Olgun kişiliğini, parkeye yansıtmak suretiyle dönemine damga vurma potansiyeli barındıran oyuncu profilini her geçen gün bizlere veren Tatum, dün gecede TD Garden’a düşen bir yıldız gibiydi.

Formsuz Hayward, tutuk Kyrie yanında takımını sürükleme görevini başarıyla yerine getiren Tatum, bu profili ile Jaylen Brown, Rozier gibi diğer yıldız adaylarını gölgede bırakabilecek görüntüdeydi. Boston manşetleri bu çocuğun fotoğraflarına alışsa iyi olur.

Irving: Dağınıktı, formsuzdu, tutuktu, verimsizdi. Ancak zamanı geldiğinde sahneye çıkacağına dair mesajları yine çarpıcı bir şekilde verdi.

Hayward: Geçtiğimiz yılın tamamını parke dışında geçirmesine sebep olan sakatlığı nedeniyle sezona çekinerek başlayacağını tahmin ettiğimiz yıldız, aksine potaya gitme konusunda hiç de çekince sahibi bir insan gibi görünmedi. Ancak fizik-kondisyon yetersizliği ve maç eksikliği gibi konular eski Hayward’ı görmemiz için zamana ihtiyacımız olduğunu söyler nitelikteydi.

Jaylen Brown: Embiid’in üzerine bastığı ya da basamadığı hareketle gecenin enstantenelerinden birini veren Brown’dan beklentiler, geçen sezonki seviyesini sürdürmesi, hatta üzerine çıkması olacak!

Mavi Köşede Umut Vaat Edenler ya da Etmesi Umulanlar: Gençler

Sezonun ilk maçının geçen yılın Doğu finalisti karşısında mağlup tamamlayan Philadelphia için maç özelinde ve sezon genelinde geçerli kılınabilecek kelime; “düzensizlik” olabilir.

Çok doğru parçaların, çok doğru kimyalarla bir araya geldiği, basketbol severlere ifade ettikleri ile gelecek için son derece olumlu sinyaller veren takım, Doğu Konferansı şampiyonluğunun en büyük adaylarından biri konumunda.

Koç Brett Brown önderliğinde yeni sezonda ortaya konan tablo ise ilk maç itibariyle kaostan öte bir ifadeyi çağrıştırmadı.

Simmons, Fultz, Embiid ve diğer parçalarının birbirine uyum sağlamakta zorluk çektiği maçta geçen yıl kazanan hanesinde yer alan Covington, J.J. Reddick yine kendilerine yakışan şekilde oynadılar.

Çaylak Shamet’in de 13 dakika süre olduğu takımda, Embiid’in maç içerisinde konsantrasyonunu ve duygu bütünlüğünü kaybetmesi, ringin yeşil köşesinin işine yaradı.

Maç boyunca pes etmez, daimi olarak Boston’ı kovalayan profilde olan takımın sürücü koltuğunda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da şüphesiz Ben Simmons oturacak.

Geçtiğimiz yıl; “Yılın Çaylağı” ödülünü kazanan Simmons, kendisine uyum sağlayamayan takım arkadaşları eşliğinde son dakikalarda dek süren mücadelenin öncüsü konumundaydı. Adam 43 dakika sahada kaldı! Evet, beklenen sorunun cevabı noktasında; Simmons bu yıl da şut atamayacak…

Markel Fultz: Sakatlığı sebebiyle geçen yıl sadece 14 maça çıkabilen Fultz, sezonun sonunda yeni sezona dair umutlarımızı yeşertecek nüveler vermişti. Bu maçta da benzeri ibareleri kendisinden görebildiğimiz isim için kilit; “lige alışmak” olacak. Potansiyel belli. Tavan arş!

Embiid: Tek kelime. Denge. Bu adam “dengeleri” tutturabildiği takdirde bu oyunun geleceğinde kesinlikle var olacak. Eğer bir oyuncu kötü olarak nitelendirebileceğimiz maçta dahi 23 sayı atarak takımının en skoreri olabiliyorsa yaklaşmaktadır yaklaşmakta olan.

Furkan Korkmaz: 1 dakika 27 saniye oynadı. Tüm sezon gözlerimiz üzerinde olacak.

TAHMİN: Boston bu yıl Konferans’ın muhtemel kralı. “Birinci belli, ikinci kim?” noktasında Toronto ve bir iki fırın ekmek yemesi gereken Philadelphia gelecek. Beklentilerin pek aşağıda olduğu Doğu Konferansı’nda bu üçlünün arasında oynanan maçlar, izlememiz gereken maçları oluşturacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here