Pınar Karşıyaka Avrupa’da Galibiyetle Başladı

294
Pınar Karşıyaka Avrupa’da Galibiyetle Başladı
Pınar Karşıyaka Avrupa’da Galibiyetle Başladı

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ekiplerinden İzmir temsilcisi Pınar Karşıyaka; İstanbul BBSK ve Sakarya Büyükşehir Basketbol’un da mücadele ettiği Avrupa kupası FIBA Europe Cup’ta ilk maçını Belçika deplasmanında Spirou Basket karşısında oynadı.

USA Team Fans
USA Team Fans

Mücadele sonunda 77-86 galip gelen temsilcimiz turnuvaya özgüven ile başlamış oldu.

İlk çeyreğe temsilcimiz Assem Marei ve İlkan Karaman’ın baskın oyunları ile başladı. Sete set oyunların yol açtığı düşük tempo hücumlarının sonucunda sayılar bulan Pınar Karşyaka, ilk çeyreğin 4. Dakikasında 1-6 öne geçerek Belçikalı rakibine molayı aldırdı. Molanın ardından savunmayı sertleştiren Spirou Basket’in hızlı hücum sayılarına temsilcimiz çeyrek bitimine 02:31 kala Henry’nin bulduğu iki üçlükle yanıt vermeyi başardı. Çeyreğin son bölümünde Spirou Basket, faul atışlarıyla geri dönmeye çalıştı fakat Karşıyaka farkı koruyarak ilk çeyreği 13-21 önde kapattı.

Maçın ikinci çeyreğinde karşılıklı boyalı alan sayılarını sertleşen savunmalar takip etti. 07:15 kala Karşıyaka farkı 12’ye çıkarttı ve Belçika ekibi aldığı mola dönüşünde iki adet basket-faul ve temsilcimiz aleyhine çalınan bir teknik faul düdüğü ile ilk yarının bitimine 04:45 kala skoru 24-30’a getirdi. Karşıyaka’dan Erving Walker ve Egemen Güven’in sayılarına Belçika ekibinden hızlı hücum basketleriyle cevap gelince Özhan Çıvgın mola alarak oyuna müdahale etmeye karar verdi. Spirou’da molanın ardından Dorian Marchant ve Cliff Hammonds’un sayılarıyla fark bire kadar indi. Kameron Chatman’ın etkili oyunu ve Berk Uğurlu’nun rakibin üçlüğüne cevap mahiyetinde gelen orta saha üçlüğü ile ilk yarı sonucunda temsilcimiz soyunma odasına 42-46 önde gitti.

Üçüncü çeyrek, ilk beş dakikada sayı bulma anlamında iki takım için de oldukça kurak başlarken skor tahtası Spirou’dan Quincy Ford ve Karşıyaka’dan Assem Marei’nin karşılıklı sayılarıyla hareket kazandı. Üçüncü çeyreğin sonuna 4 dakika kala İlkan Karaman da temsilcimizde maça ağırlığını koyunca Belçika ekibinden Rasko Katic ve Matt Mobley cevap verdi ve bir ara farkı tekrardan üçe kadar indirdi. Skor 51-57’yi gösterirken iki takımdan gelen karşılıklı fauller sonucunda oyun biraz olsun yavaşladı. Çeyreğin son bölümünde Katic-Mobley ve Berk-İlkan ikilisinden gelen karşılıklı sayılar farkı değiştirmedi ve son çeyreğe 59-65 Karşıyaka önderliğinde gidildi.

Son çeyreğin ilk üç dakikasına bütün maç olduğu gibi İlkan-Marei işbirliğiyle moralli başlayan temsilcimiz, Dario Hunt ve Axel Harvelle’in agresif hücum çabasına engel olamadı.(61-73) Ardından savunmada dikkatsizlikten kaynaklanan top kayıpları yapan Pınar Karşıyaka, maç bitimine 06:26 kala farkın 10 sayıya inmesiyle mola aldı. Maçın son bölümünde de 10 sayı dolaylarında seyreden farka Belçika ekibinin uyguladığı tam saha baskı etki etmedi. Serbest atış ve üçlük basketlerin ardından Spirou molasının geldiği maçın son 02:41’lik bölümüne 72-82 önde giren Pınar Karşıyaka, maçın rölantide geçen son dakikalarında da farkta büyük bir değişiklik olmaması üzerine maçı 9 fark ile: 77-86 kazanarak ilk FIBA Europe Cup galibiyetini almış oldu.

İki takımdan dikkat çeken performanslar arasında Spirou Basket cephesinde Cliff Hammonds, Rasko Katic ve Nate Linhart 12’şer sayı ile yer alırken Pınar Karşıyaka’da ise İlkan Karaman 15 sayı, 9 ribaund, 2 asist; Kameron Chatman 14 sayı 1 ribaund; Sek Henry ve Erving Walker ise 13’er sayıyla yer almış oldu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here