Darüşşafaka – Fenerbahçe Maçında Kural Hatası Var Mı? Hakem Hocası Ufuk Akyüz Açıkladı

4226
Darüşşafaka - Fenerbahçe Maçında Kural Hata Var Mı? Hakem Hocası Ufuk Akyüz Açıkladı

Darüşşafaka Tekfen ile Fenerbahçe Beko arasında bugün oynanan Solgar Vitamin Türkiye Kupası Finalindeki pozisyon basketbolseverler arasında tartışmaya sebebiyet verdi. Bazı basketbolseverler kural hatası yapıldığını bazıları ise kural hatası olmadığını düşünüyor.

Bu konu ile ilgili kuralı ve pozisyonu eski hakem hocası Ufuk Akyüz’e sorduk. İşte Ufuk Akyüz’ün Kartal ile Vesely arasında başlayan ve Hamilton’ın da dahil olduğu pozisyon ile ilgili açıklamaları:

Ufuk Akyüz, Kartal-Vesely-Hamilton Pozisyonunu Açıkladı

Ufuk Akyüz’ün açıklamaları:

Darüşşafaka Tekfen – Fenerbahçe Beko maçında Kartal ile Vesely arasındaki pozisyonda kural hatası yok. Hakemlerin aldığı karar doğru.

Vesely, Kartal’ı ittiği için normal faul çalıyorlar ama hareketin devamlılığı olduğu için daha sonra pozisyonu ekrandan seyredince bu faulü sportmenlikdışı faule çeviriyorlar. Bundan sonra Hamilton, Vesely’yi ittiği için bir sportmenlikdışı faul de Hamilton’a çalınıyor. Eşit ağırlıklı fauller birbirini götürdüğü için hava atışı veriliyor. Uygulama doğru.

Eğer Hamilton, Vesely’yi itmeseydi, sadece Vesely sportmenlikdışı faul yapmış olacaktı. Bu durumda Darüşşafaka Tekfen, hem serbest atış kullanacak hem de topu kenardan oyuna sokacaktı.


NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz