Shane Larkin Milli Takıma Neler Katabilir?

Shane Larkin Milli Takıma Neler Katabilir?

2021 FIBA Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri için 21 Şubat’ta Hollanda ile 24 Şubat’ta İsveç ile oynayacağımız maçların A Milli Takımımızın aday kadrosu açıklandı. Kadro şu şekilde: 

  • Shane Larkin, Doğuş Balbay, Sertaç Şanlı, Tolga Geçim (Anadolu Efes),
  • Burak Can Yıldızlı (Beşiktaş Sompo Sigorta),
  • Kartal Özmızrak (Darüşşafaka Tekfen),
  • Melih Mahmutoğlu (Fenerbahçe Beko),
  • Göksenin Köksal (Galatasaray Doğa Sigorta),
  • Semih Erden, Metecan Birsen (Pınar Karşıyaka),
  • Şehmuz Hazer (Teksüt Bandırma),
  • Muhsin Yaşar, Berkan Durmaz, Berk Uğurlu (TOFAŞ),
  • Metin Türen (Türk Telekom).

Peki yazımızın konusuna geçecek olursak, Shane Larkin Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri ve Haziran’da oynayacağımız Olimpiyat Elemeleri’nde milli takımımıza neler katar? 

Öncelikle Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri’nde NBA’deki temsilcilerimiz Furkan Korkmaz, Cedi Osman ve Ersan İlyasova’nın fikstürden dolayı katılamayacaklarını hatırlatalım. NBA’de final yolculuğunda olan Furkan ve Ersan’ın takım başarılarına göre Olimpiyat Elemeleri’ne katılamama ihtimalleri de bulunuyor. Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde Shane Larkin, bu oyuncuların yokluğunda üst düzey oyuncu eksikliğimizi giderecek. Shane Larkin’e, koç Ufuk Sarıca’nın şampiyonluk kazandığı Karşıyaka döneminde beraber çalıştığı Bobby Dixon modelinin bir-iki seviye üst modeli dersek yanlış olmaz. O sezon kritik anlarda veya hücum tıkandığında Bobby Dixon’ın eline bakan bir Karşıyaka takımı vardı. Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde de eksiklerimizden ve hazırlanılacak zamanın az olmasından dolayı böyle sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu gibi acil durumlarda camı kırıp Shane Larkin’in eline bakacağız. Dünya Kupası’nda genellikle Cedi ve Furkan üzerinden yönlendirdiğimiz topu da, elemelerde Shane Larkin’e bırakacağız. NBA’den gelmesi ve atletik özellikleri sebebiyle de Euroleague’de ki diğer guardlara karşı büyük üstünlük kuran Shane Larkin, Avrupa Elemeleri’nde de onu savunacak olan guardları zor duruma sokacaktır. 

Fakat ben Shane Larkin’in tam kadro içerisinde hangi durumda kullanılacağını merak ediyorum. Larkin-Furkan-Cedi-Ersan-Sertaç beşinde Furkan’ın sorumluluğu olan skor üretme işini kendi üzerine alacaktır. Ve böylelikle Furkan’ı sahada biraz daha rahat görebiliriz. Top yönlendirme görevini ise Cedi ile paylaşacaklardır. Takım arkadaşı olan Sertaç ile zaten çok iyi anlaştıklarını biliyoruz. Bu sene Anadolu Efes kadrosu altında Shane Larkin bir MVP gibi oynarken Sertaç Şanlı da kariyerinin en iyi sezonunu geçiriyor. Bu tabi ki Larkin ve Micic gibi iki enfes guard ile oynuyor olmasının bir sonucu. 

Larkin’den önce devşirdiğimiz Wilbekin ise Dünya Kupası’nda ondan beklenen katkıyı tam olarak sağlayamamıştı. Wilbekin’e göre oyun kuruculuk ve skorerlik konularında iki basamak üstün bir oyuncuyu devşirdiğimizi açıkça söyleyebiliriz. 

Özetleyecek olursak, şu anda aslında NBA seviyesinde bir oyun oynayan Shane Larkin’i milli takıma kazandırmamız çok güzel bir hamle. Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde bize maç kazandırmasını, skor yapmasını, takımı taşımasını Olimpiyat Elemeleri’nde ise diğer oyuncuların üstündeki yükleri hafifleterek bizi daha akıcı bir oyuna kavuşturmasını bekliyoruz. Umarım Euroleague’deki MVP modunu Milli Takımımızda da açar. 

Hoşgeldin Shane Larkin a Diamond !

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz