Daha Karpuz Kesecektik!

592
Daha Karpuz Kesecektik!
Daha Karpuz Kesecektik!

Nba’de her takım ve takımın taraftarları yaz aylarını hareketli geçirmek ister. Tabii olumlu bir hareketlilik. Ancak bazı takımlar için bu pek de mümkün olmayabiliyor. Özellikle maaş bütçeniz dolu ise eliniz kolunuz bağlanıyor. Bunun üzerine bir de takas için yeterli parçalara sahip değilseniz eldeki kadroyu korumak yapılacak en mantıklı hamle haline geliyor. Önümüzdeki sezon serbest oyuncu pazarını kovalamak yerine hali hazırdaki kadroyu korumaya çalışacak takımlara bir göz atalım.

Golden State Warriors

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

2015 yılından beri finallere abone olan Warriors mükemmel hamlelerle her sene takımın üzerine koymaya devam etti. Önce Kevin Durant, geçtiğimiz sezon ise Demarcus Cousins hamlelerini gördük. 2018-2019 sezonunu finallerde yaşadıkları talihsizlikler ile kapatan Warriors’da bu yaz KD ve Klay Thompson’un sözleşmeleri bitiyor. Aynı zamanda bu iki oyuncunun önümüzdeki sezonun büyük bir kısmında forma giyememesi bekleniyor. Buna rağmen Warriors’un iki oyuncuya da maksimum kontrat verip kadroyu bozmayacağı söylenmekte. Bunun başlıca sebebi Durant ve Klay ile imzalamadıkları taktirde takıma onlar ayarında 2 tane yıldız katmaları imkansız. Maaş boşlukları olsa bile bu ayarda oyuncu bulmaları çok zorken bir de Cap Space’de boş yer yok. Ancak lüks vergisi ödemeyi göze alıp iki oyuncuyu da maksimum kontratla takımda tutabilirler.

Son günlerde Klay Thompson’un maksimum kontrat alamadığı taktirde Los Angeles Clippers ile görüşeceği, Kevin Durant’in de sakatlığı yüzünden takıma ve takım doktorloruna kızgın olduğu dedikoduları dönüyor. Warriors yönetimi bu iki oyuncuyu takımda tutmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Hatta şöyle bir şey söyleyeyim, geçtiğimiz sezonun başında “Gelecek sene Cousins’a para vermeyeceğiz, bu yıl bir şampiyonluk kazandırıp seneye başka bir yerde iyi bir kontrat almasını istiyoruz” açıklamasını yapan Steve Kerr dediklerini yutmak zorunda kalabilir. Durant’in önümüzdeki sezonu tamamen, Klay’in ise büyük bir bölümünü kaçıracağı düşünülürse Curry’yi hücumda tamamen yalnız bırakmak pek mantıklı bir hamle olmaz. Hem oyuncu sağlığı açısından hem de playofflar bile riske girebilir. O yüzden Demarcus Cousins’ı da takımda tutmak mantıklı bir hamle. Golden State yönetimi ve Steve Kerr’ü zor bir yaz bekliyor.

Philadelphia 76ers

Geçtiğimiz sezonun öncesinde Jimmy Butler’ı sezon ortasında ise Tobias Harris’i yaptığı takaslarla takıma katan Philadelphia şampiyonluk için alması gereken tüm riskleri almıştı. Doğu konferansı yarı finallerinde Kawhi Leonard’ın son saniye basketiyle 4-3 elenen Sixers, önümüzdeki senede yüksekleri hedefleyecek bir takım olma peşinde. Harris ve Butler’ın sözleşmeleri 1 temmuz itibari ile sona eriyor. 76ers’ın planı iki oyuncuya da maksimum kontrat vererek takımda tutmak. Her ne kadar takımda kimya sorunları olduğu gözükse de bu sorunlar halledildiği taktirde çok güçlü bir kadroya sahipler. Ayrıca sözleşmesi biten Reddick’le de yeniden imzalanmak isteniyor.

Simmons-Reddick-Butler-Harris-Embiid beşlisi, aralarındaki uyum yakalandığı taktirde sizi şampiyonluğa götürebilecek bir beşli. Onlar da aynı Golden State Warriors gibi lüks vergisi ödeyerek sahip oldukları kadroyu bozmayabilir, ancak personel değişimi söz konusu olduğunda aynı kontratları serbest piyasadaki oyunculara veremiyorlar. Nba dinamikleri elinizdeki kadroyu maddi olarak biraz külfetli bir şekilde de olsa korumanıza yardımcı olurken, serbest piyasada bu kadar esnek olmanıza izin vermiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here