Celtics-Bucks eşlesmesinde şu ana kadar neler oldu?

351
NBA
Celtics-Bucks eşlesmesinde şu ana kadar neler oldu?

Boston Celtics ile Milwaukee Bucks, Doğu konferansı playofflarının ilk turunda karşı karşıya geliyorlar. Serinin ikinci maçı ise dün gece oynandı. Celtics, evinde oynadığı ikinci maçı da 120-106’lık skorla kazandı ve seride durumu 2-0 yaptı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Yıldızlarından yoksun Celtics ile Antetokounmpo’lu Bucks’ın bu seride neler yapacakları merakla bekleniyordu. Pazar akşamı oynanan mücadelede her iki takım da savunma seviyelerini yüksek tutmak istedi. Yapılan 52 faul bunun bir göstergesi. Özellikle Celtics, Giannis’i durdurmak için boyalı alanda çok sert bir mücadele verdi. Onun potaya gittiği her pozisyona iki sıkıştırmayla cevap verdiler. Antetokounmpo’nun attığı 35 sayının 13’ü serbest atış sayıları olarak kayıtlara geçti. Konuk ekip de bol faullü bir mücadele ortaya koydu. Uzatmalarda da olsa Giannis ve Bledsoe altışar faulle oyun dışı kaldılar.

İşin hücum kısmına geldiğimizde, bu sertlik sebebiyle çok zevkli bir mücadele izleyemedik. Tabi ki son 15 saniye hariç. Başa baş geçen maçın bütün hikayesi bu 15 saniyeye sıkıştı. Savunmanın bütün dikkati Antetokounmpo’nun üzerindeyken Brogdon ile üçlüğü bulan Bucks, maçta beraberliği sağladı.(96-96) Sonrasında Stevens mola aldı ve dönüşünde Rozier’ın üçlüğü geldi. Kalan 0.5 saniyede sadece topu tutar tutmaz atma imkanı olan Bucks bunu başardı. Middleton’ın yaklaşık 10 metreden fırlattığı top girince mücadelede beraberlik oluştu ve uzatmalara gittik. Celtics, uzatmalarda hata yapmayan taraf oldu. Savunma seviyesini yükselten ev sahibi, karşılaşmayı 113-107 kazandı ve seride durumu 1-0 yaptı.

İkinci maçta ise baştan sona Celtics üstünlüğü vardı.  Jaylen Brown 30 sayı ile maçın yıldızı oldu. Savunmada rakibini hiçbir şekilde durduramayan konuk ekip, hücumda ilk maça nazaran daha çok oyuncuyu devreye soktu ama galibiyet için yeterli olmadı. Celtics mücadeleyi 120-106 ile kazandı ve seride durumu 2-0 yaptı.

Serinin 2-0 olmasının en büyük nedeni bana göre gardların oyuna katkısı. Şöyle ki, iki maçta Rozier – Brown ikilisinin bulduğu toplam sayı 96 iken, Bledsoe – Snell ikilisinin 25. Aradaki 76 sayılık fark, Celtics’in hücum açısından daha alternatifli bir yapısı olduğunu bizlere gösteriyor. Zaten Giannis ve Middleton’dan başka sayı üreteni olmayan Bucks’ta bu durum çözülmesi gereken en büyük problemin başında geliyor. Brogdon’ın bu iki oyuncuya yardım etmesi ve ilk maçta hiç süre bulamayan Muhammad’ın ikinci maçta 11 sayı katkı vermesi Bucks taraftarına biraz olsun umut dağıtıyor. Eğer Bledsoe ve Snell’den gelen katkı aynı kalmaya devam ederse serinin Milwaukee bölümünü de olumsuz etkileyecektir.

Celtics’in bu iki maçta bizlere gösterdiği, yıldızlarından yoksun da hücumda verimli olabileceği oldu.  Seri öncesi herkes Celtics’in hücumda zorlanacağını düşünüyordu ancak şu ana kadar hiç de öyle olmadı. Mutlaka deplasmanda bu kadar verimli olamayacaklar ama savunmalarıyla maçlara tutunacaklardır. Özellikle Brown ve Horford’un çok iyi bir seri geçirdiğini belirtelim.

Serinin üçüncü maçı 21 Nisan 04.30’ta BMO Harris Bradley Center’da oynanacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here