Cavs’ın Aradığı Adam Rose mu?

215
Cavs'ın Aradığı Adam Rose mu?
Cavs'ın Aradığı Adam Rose mu?

Son günlerde sıkça dillendirilen bir transfer iddiasını, bugün sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Derrick Rose’nin Cavs ile anlaştığı söylemleri mevcut. Bu ihtimalin üzerine takımın ihtiyaçları ve Rose’nin takıma katabileceklerini konuşalım.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Geçmişte yaşadığı ciddi sakatlıklar sonrası Derrick Rose’nin eski günlerinde olmadığını herkes biliyordur ancak eski günlerindeki alışkanlıkları hala devam ediyor. Oyuncunun yapabilirlikleri hatta NBA’daki mertebesi değişmiş olsa da; mantaliteyi değiştirmek daha zordur ve burada aklın vücuda hükmedememesi gibi bir durum söz konusudur. Rose, her daim çok yaratıcı bir skorer olmuştur ancak tam olarak bir point guard olduğu asla söylenemez. Takımdaki diğer oyuncuları oynatma konusunda oyununun ne kadar eksik kaldığı su götürmez bir gerçektir. Tabi bu durumun nedeni; önceki takımlarının (özellikle Chicago) başarısının, onun skor bulmasıyla doğru orantılı olmasıdır. Geçmişe bakıldığında; Chicago, Rose’nin takımıydı ve her parça Rose’ye bağlıydı ancak şimdilerde Rose’nin takıma bağlı olması gerekiyor. En başta da belirttiğim gibi; artık o eski şaşalı günlerinden uzak bir oyuncu.

Cleveland Cavaliers’ın tıpkı Golden State Warriors gibi süper yıldızlardan kurulu bir takım yapısı oluşturmaya çalışması; bu transfer hamlesinin en büyük sebebidir. Curry, Durant, Klay Thompson hatta Draymond Green gibi oyuncuları aynı çatı altında toplamayı başarmış son NBA şampiyonundan etkilenmek ve onların önünü kesmeye çalışmak da gayet anlaşılır bir durum ancak Cleveland’ın aradığı parça Rose mi? Golden State’nin kısa rotasyonun aksine Rose; topu sürekli elinde isteyen bir oyuncu. Topsuz oyunda etkinliği neredeyse tribündeki seyircilerin seviyesine inen Rose’nin; LeBron, Irving ve Love’nin bulunduğu bir takımda da topu sürekli elinde bulundurma gibi bir lüksü olmayacaktır. Bu arada, Kyrie Irving Cavaliers’tan ayrılmak istiyor ve Cavs’ın görüşmelere başlayacağı bildirildi. Onun yerine de en az kendisi kadar top kullanacak bir oyuncu (Carmelo Anthony gibi) alınacaktır. Aynı zamanda, takımın birincil skor opsiyonu da olmayacağı belli Rose’nin. Kendisinden beklenen rolün içerisini doldurması için olduğundan daha farklı bir oyuncuya evrilmesi şart görünüyor. Ek olarak, belli oranda rolünde bir küçülme olacağından; kendisini mental olarak bu vaziyete hazırlayabilmesi gerekiyor ki kariyeri boyunca en büyük sıkıntıları yaşadığı bölüm bu.

Üçlük çizgisinin gerisinden de oldukça düşük yüzdeyle top kullanan bir oyuncu Rose. Irving’in olası ayrılığı sonucu dış şutlarda problem yaşanması gündemde ve bu açığı Rose’nin doldurması mümkün görünmüyor. Hem asist hem de şut performansları bakımından Rose’nin ihtiyaç duyulan oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Enteresan bir takas hamlesiyle Houston’a katılan Chris Paul’un; Cavs adına en doğru tercih olacağını düşünüyordum. Pek mümkün olmayan bir takas hamlesiydi Cavs için ancak takımın ihtiyaç duyduğu oyuncu profili kesinlikle oydu. Topsuz oyunda da etkinliğini koruyabilen bir oyuncu Paul ve bu bakımdan, oyunu yönlendirebilmesi için sürekli topun elinde olmasına ihtiyacı yok. Pozisyonel bilgisi oldukça gelişmiş ve parkedeki görev tanımları fazlasıyla geniş. Top dağıtımını dengeli yapabilecek ve gerektiği yerde doğru şutu üretebilecek bir oyuncu, Cavs adına en doğru tercih olacaktır. Bu bakımdan örnek verdiğim oyuncu da Chris Paul oldu. Rose ve Paul’un, ne kadar farklı karakterleri ve oyun tarzları olduğunun da takdirini sizlere bırakıyorum.

Bora Burç Bilban

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here